Staszowskie

Chciał udusić wójta?

admin on 25 Maj 2018 - 19:59

Wójt Szydłowa Jan Klamczyński został poturbowany przez jednego z mieszkańców gminy. Sprawa ma związek z dużą inwestycją, której realizację planuje samorząd. Okoliczności zdarzenia bada prokuratura i staszowska policja.

Od kilku dni włodarz Szydłowa chodzi w ortopedycznym kołnierzu. To efekt napaści, której padł ofiarą w połowie maja. Jak nieoficjalnie wiadomo, urzędnik został zaatakowany przez jednego z mieszkańców gminy, który od dawna toczy spór z samorządem. Jego tłem są sprawy związane z własnością gruntów.

Z uzyskanych przez nas informacji wynika, że pomiędzy wójtem, a właścicielem jednej z parceli w Szydłowie doszło do kłótni w związku z planami dotyczącymi rewitalizacji miejscowości. W pewnym momencie mężczyzna miał rzekomo zacisnąć dłonie na szyi włodarza gminy i dusić go, gdy ten upadł na ziemię. Wszystko działo się parę kroków od słynnej Bramy Krakowskiej, będącej wizytówką Szydłowa. W pobliżu biegnie ruchliwa trasa Staszów-Chmielnik. Prawdopodobnie zdarzenie zauważył przejeżdżający tamtędy kierowca, który zatrzymał się i rozdzielił szamoczących się mężczyzn.

Autor: Rafał Staszewski
Pełna treść na stronie Tygodnika Nadwiślańskiego

Kopalnia siarki powstanie w gminie Połaniec?

admin on 18 Maj 2018 - 10:18

Siarkopol może niebawem otrzymać koncesję na rozpoznanie złoża na terenie gminy Połaniec. Mieszkańcy mają obawy. Prezes zakładu uspokaja. Burmistrz Osieka mówi o pozytywnych doświadczeniach związanych z obecnością kopalni.

Siarkopol może niebawem otrzymać koncesję na rozpoznanie złoża na terenie gminy Połaniec. Mieszkańcy mają obawy. Prezes zakładu uspokaja. Burmistrz Osieka mówi o pozytywnych doświadczeniach związanych z obecnością kopalni. Grupa Azoty Kopalnie i Zakłady Chemiczne Siarki „Siar-kopol” w Grzybowie to jeden z największych pracodawców w regionie. Zakład daje zatrudnienie około 800 osobom. Kolejne dwa tysiące osób pracują w firmach kooperujących z „Siarkopolem”.

Autor: Anna Kowalska
Pełna treść na stronie Echo Dnia

Enea i Elektrownia wspiera szkołę w Połańcu

admin on 18 Maj 2018 - 10:12

Enea S.A. oraz Enea Elektrownia Połaniec podpisała dzisiaj umowę patronacką z Zespołem Szkół w Połańcu. To placówka znana przede wszystkim z licznych osiągnięć uczniów w dziedzinie wynalazczości. Funkcjonuje tam technikum elektroniczne, energetyczne, technikum urządzeń i systemów energetyki odnawialnej, technikum elektryczne, liceum ogólnokształcące oraz 3-letnia szkoła branżowa I stopnia.

Jak powiedział dyrektor Zespołu Szkół Stanisław Rogala, dzięki umowie patronackiej uczniowie będą mogli odbywać praktyki w elektrowni, korzystać z laboratoriów i urządzeń, dzięki czemu pogłębią wiedzę teoretyczną i praktyczną. W ramach umowy można będzie modyfikować program nauczania pod konkretne potrzeby elektrowni - dodał dyrektor.

Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik
Pełna treść na stronie Radio Kielce

Martwe dziki umknęły urzędnikom

admin on 17 Maj 2018 - 19:10

Dwa martwe dziki, które przez kilka dni leżały na polu w Rudkach nagle zniknęły. Ku zdumieniu urzędników gminy Szydłów, którzy w końcu zdecydowali, że truchła zutylizuje specjalistyczna firma. Okazało się, że dziki ostatecznie zabrali myśliwi.

Przypomnijmy: przez cztery ostatnie dni na polu państwa Kowalików leżały dwa dziki, zastrzelone najprawdopodobniej przez kłusowników. O pomoc w ich usunięciu rodzina prosiła gminę i koło łowieckie. Bezskutecznie - państwu Kowalikom powiedziano by po prostu zakopali zwierzęta. Oni nie wyrazili na to zgody, obawiali się m.in. że dziki mogły być chore i ich truchła stanowią zagrożenie epidemiologiczne.

Pełna treść i video na stronie TVP3 Kielce

Martwe dziki w gminie Szydłów

admin on 17 Maj 2018 - 19:07

Dwa martwe dziki znaleziono w Rudkach w gminie Szydłów. Wraz ze zwierzętami pojawiły się obawy o zbliżającym się afrykańskim pomorze świń. I choć lekarz weterynarii uspokaja, to mieszkańcy od 4 dni żyją w strachu. Do dziś nie wiadomo było jak martwe dziki znalazły się na prywatnej łące i kto ma je posprzątać.

Dwa martwe dziki leżą od piątku w pobliżu posesji państwa Kowalik z Rudek w gminie Szydłów. I chociaż na miejscu była już policja, był też weterynarz - to zwierzęta... pozostały. Pozostał też problem. I pytanie - kto je ma usunąć. - Najpierw dzwoniliśmy na policje, potem do wójta... jedni chcą nas obarczyć kosztami - mówi Wioleta Kowalik.

Autor: Urszula Degejda
Pełna treść i video na stronie TVP3 Kielce

Golejów będzie gruntownie zmodernizowany

admin on 16 Maj 2018 - 21:48

Kompleks plażowo-wypoczynkowy w staszowskim Golejowie przejdzie gruntowną modernizację. Gmina Staszów otrzymała na ten cel dofinansowanie w wysokości ponad 2,5 mln złotych z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska. Wkład własny wyniesie pół miliona złotych.

Jak poinformował burmistrz Staszowa Leszek Kopeć, w ramach prac odmulone zostaną jeziora, a oprócz tego dojdzie do udrożnienia połączeń pomiędzy nimi. W planach jest również wymiana pomostów na kąpielisku oraz powiększenie plaży. Ścieżki piesze i rowerowe znajdujące się w sąsiedztwie jezior zostaną połączone w spójną trasę.

Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik
Pełny tekst na stronie Radio Kielce

Rowerzysta zginął po uderzeniu w przepust

admin on 13 Maj 2018 - 21:08

W sobotę przed godziną 22 tragedia wydarzyła się w miejscowości Gace Słupieckie w gminie Łubnice, w powiecie staszowskim. Policjanci ustalili, że 70-letni rowerzysta zjechał z drogi i uderzył w betonowy przepust. Nie przeżył.

Na razie nie wiadomo, czy to wypadek spowodował śmierć starszego pana, czy też wcześniej zasłabł i dlatego doszło do zdarzenia. Stróże prawa wciąż prowadzą swoje czynności.

Autor: saba
Źródło: "Echo Dnia"

Zgłoś się do projektu „Młodość szansą!”

admin on 11 Maj 2018 - 20:36

Rozpoczynamy rekrutację do Projektu „Młodość szansą!” - podnieś z nami swoje kwalifikacje i zdobądź doświadczenie zawodowe. Jeśli masz od 18 do 29 lat, jesteś osobą bezrobotną lub bierną zawodowo, nie uczysz się w trybie dziennym, ani nie kształcisz i mieszkasz na terenie województwa świętokrzyskiego zgłoś się do nas już dziś. Skorzystaj bezpłatnych szkoleń, doradztwa zawodowego oraz trzy miesięcznych staży.

Oferujemy szkolenia w zakresie: Handlowiec, Programowanie, Grafika komputerowa, Pracownik obsługi biurowej.

Udział w projekcie jest całkowicie bezpłatny!

Warunkiem uczestnictwa jest spełnienie wymogów określonych w regulaminie rekrutacji.
Zapewniamy:
• stypendium szkoleniowe,
• stypendium stażowe,
• zwrot kosztów dojazdu,
• catering,
• materiały dydaktyczne

Kontakt:

Fundacja Nowy Staw
ul. Sandomierska 89
25-318 Kielce

tel. 881 473 901
e-mail: biurokielce@eds-fundacja.pl

"Działaj lokalnie" po raz szósty

admin on 10 Maj 2018 - 21:33

Fundacja FARMa we współpracy z Polsko-Amerykańską Fundacją Wolności oraz Akademią Rozwoju Filantropii w Polsce rozpoczyna VI edycję konkursu “Działaj Lokalnie” w powiecie staszowskim. Program kierowany jest do grup nieformalnych oraz organizacji pozarządowych, które działają na terenie powiatu staszowskiego w gminach: Łubnice, Połaniec, Rytwiany, Bogoria, Staszów, Szydłów oraz Osiek. Działania prowadzone przez te organizacje mają na celu rozwój społeczności lokalnej.

Program rozpoczyna się 7 maja, a nabór wniosków potrwa do 7 czerwca. W związku z tegoroczną rocznicą Stulecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę, projekty nawiązujące do tej tematyki również mogą pojawić się wśród wygranych. Nie jest to jedyna tematyka, która zostanie doceniona przez komisję konkursową. Najważniejszą zasadą uczestnictwa w konkursie są co najmniej 3-6 miesięczne przedsięwzięcia inicjujące współpracę lokalnej społeczności na rzecz dobra wspólnego. Projekt nie zakłada finansowania jednorazowych wydarzeń lub przedsięwzięć, które są w trakcie realizacji. Szczególne uznanie uzyskają inicjatywy skupiające się na nowych rozwiązaniach dla społeczności lokalnej, a także aktywizujące tereny do tej pory nieużywane. Organizacje i grupy nieformalne chcące wziąć udział w konkursie mogą czerpać inspirację z bazy projektów znajdującej się na stronie www.dzialajlokalnie.pl. Razem zrealizowano już ponad 9000 projektów.

Stałymi partnerami projektu Działaj Lokalnie są: Starostwo Powiatowe w Staszowie oraz Gminy Łubnice, Połaniec, Rytwiany, Bogoria, Staszów.

Grupa Azoty- Siarkopol SA w Grzybowie w tegorocznej edycji wesprze przedsięwzięcie jako partner strategiczny konkursu na terenie powiatu staszowskiego. Dzięki wsparciu wszystkich partnerów pula środków przeznaczonych na granty w tej edycji wyniesie 85000 zł.

Kreowanie wizerunku w sieci

admin on 10 Maj 2018 - 21:23

W dniach 9 i 10 maja b. r., w Młodzieżowym Centrum Kariery w Staszowie odbyły się warsztaty przeprowadzone przez doradcę zawodowego dla uczniów z dwóch klas Zespołu Szkół Ekonomicznych w Staszowie. Podczas zajęć Doradca Zawodowy przedstawiła obraz Internetu jako wszechstronnego narzędzia wykorzystywanego zarówno do nauki, pracy, rozrywki oraz rozwijania własnych pasji.

Surfowanie w sieci jest dla każdego zarówno doskonałą rozrywką jak również źródłem wiedzy i informacji a także narzędziem komunikacji. Współcześnie Internet stał się ważną przestrzenią kreowania wizerunku. Dlatego też celem zajęć było dostarczenie młodzieży niezbędnej wiedzy na temat korzyści i zagrożeń w sieci oraz wyposażenie ich w szereg praktycznych porad.


Uczestnicy warsztatów wspólnie z doradcą zawodowym MCK OHP Staszów. Fot. Karolina Bąk

Podsumowaniem warsztatów była projekcja filmu pt. „Wyloguj się do życia”. W warsztatach łącznie wzięło udział 41 uczniów z klas ponadgimnazjalnych.

Agnieszka Siuda, Karolina Bąk

Siarkopol rozpozna złoża koło Połańca

admin on 5 Maj 2018 - 10:21

Siarkopol niebawem może otrzymać koncesję na rozpoznanie złoża na terenie Gminy Połaniec. Co to oznacza dla mieszkańców. Rozmowa z Trajanem Szuladzińskim – Prezesem Zarządu Grupa Azoty Kopalnie i Zakłady Chemiczne Siarki „Siarkopol” w Grzybowie.

Siarkopol niebawem może otrzymać koncesję na rozpoznanie złoża na terenie Gminy Połaniec. Co to oznacza dla mieszkańców?

„Siarkopol” jest jednym z największych pracodawców w regionie. Zapewnia około 800 miejsc pracy. Zależy nam na rozwoju firmy i zwiększaniu skali zatrudnienia. Założenia mamy ambitne ale realne. Warunkiem minimum jest jednak utrzymanie co najmniej dotychczasowej skali wydobycia – czyli ok. 650 tys. ton siarki rocznie. W tym kontekście niebagatelne znaczenie dla planów rozwoju firmy ma także coraz lepsza, z punktu widzenia Siarkopolu, koniunktura na światowym rynku siarki. To duża szansa na stabilny rozwój spółki i korzyści dla gmin powiatu staszowskiego, w tym Gminy Połaniec, na terenie której prognozujemy zasobne złoża siarki.

Autor: Anna Kowalska
Pełny tekst na stronie Echo Dnia

Program Dni Połańca 2018

admin on 28 kwi 2018 - 12:35

Bardzo bogato zapowiadają się nadchodzące Dni Połańca 2018 związane z 224. Rocznicą uchwalenia Uniwersału Połanieckiego. Na obchody zapraszają Burmistrz Miasta i Gminy wraz z Radą Miejską i Centrum Kultury i Sztuki w Połańcu.

4 maja, piątek
(Plac Uniwersału Połanieckiego) 19:00 - Koncert Pawła Gołeckiego

5 maja, sobota
(Muszla Koncertowa) Obóz historyczny Wojsk Kościuszkowskich i Napoleońskich
11:00 - Bieg Kościuszkowski i Marsz Nordic Walking (start z boiska SP w Połańcu)

6 maja, niedziela
7:00 - Zawody Spławikowo-Gruntowe (Zalew Zrębin)
9:30 - Uroczysta Sesja Rady Miejskiej (Centrum Kultury i Sztuki)
- złożenie kwiatów pod pomnikiem T. Kościuszki
12:00 - Uroczysta Msza Święta (Kopiec Kościuszki)
- Przedszkolaki i Kościuszko
- Zespół Pieśni i Tańca "Wierna Rzeka"

7 maja, poniedziałek
10:30 - Uczniowski Bieg Kościuszkowski - start SP w Połańcu

8 maja, wtorek
9:00 - III Rajd Rowerowy "Śladami Kościuszki" - start ZPO w Ruszczy

9 maja, środa
12:00 - Dni Otwarte ŚDS pod hasłem "Tylko w Połańcu"
16:30 - II Rodzinny Bieg Przedszkolaków "Biegiem dróżką za Kościuszką"
Ponadto:
- wystawa Kościuszkowska MGBP w Połańcu
- lekcje historii w terenie dla przedszkolaków
- cykl działań poświęconych T. Kościuszce w dniach 7 - 12 maja w SP w Połańcu

12 maja, sobota Koncert Finałowy
(Muszla koncertowa)
15:00 - CKiSz na start
15:30 - Piknik Rodzinny a w nim:
- gry i zabawy podwórkowe dla dzieci i dorosłych
- interaktywny program "Rodzinny Labirynt"
- warsztaty artystyczne i taneczne
- Studio Tatuażu i Malowania
18:00 - wręczenie nagród za udział w imprezach towarzyszących
18.30 - zespół Milano
20.30 - Gwiazda wieczoru - zespół VIDEO
22:00 - Violin and Laser Show z Maestro Chives
22.30 - Zespół Zbóje
23.30 - Violin and Laser Show

Ponadto:
13:00 - Turniej Piłki Nożnej Oldboy's z okazji 70-lecia Klubu Czarni Połaniec o Puchar Burmistrza Miasta i Gminy Połaniec (stadion MKS Czarni Połaniec)
14:00 - VIII Majowy Jarmark Połaniecki
14:30 - Przejazd ulicami i prezentacja motocykli Klubu Motocyklowego Rain Riders oraz starych samochodów
- Wesołe miasteczko
- Bajowe Postaci

Trwa rekrutacja do programu Youngster

admin on 26 kwi 2018 - 22:49

Bez ocen, bez klasówek i bez prac domowych – uczniowie klas VIII z terenów wiejskich już od września będą mogli uczestniczyć w dodatkowych zajęciach z języka angielskiego w ramach zajęć pozalekcyjnych. Rekrutacja do programu Youngster, realizowanego przez Fundację Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej, potrwa do 7 maja br.

Program Youngster to dodatkowe zajęcia z języka angielskiego, których celem jest wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów z terenów wiejskich i poniesienie ich kompetencji językowych. W roku szkolnym 2018/19, w związku z reformą oświaty, po raz pierwszy jego adresatami będą uczniowie klas VIII szkół podstawowych z terenów wiejskich. Zajęcia odbywają się przez cały rok szkolny – łącznie jest to 90 godzin, realizowanych
w szkole w ramach zajęć pozalekcyjnych, przez wskazanego przez gminę nauczyciela języka angielskiego.

To co wyróżnia Program Youngster to brak testów, klasówek, prac domowych oraz jakichkolwiek ocen, a także zajęcia w małych, maksymalnie 15-to osobowych grupach, dostosowanych poziomem do umiejętności językowych uczniów, co znacząco ułatwia wzajemną komunikację i przyswajanie wiedzy.

Nabór do 12. edycji programu prowadzony jest do 7 marca 2018 roku. W ramach rekrutacji wyłonionych zostanie 25 szkół, w których od września rozpoczną się zajęcia. Szczegóły dotyczące procesu rekrutacji dostępne są na stronie Fundacji EFRWP: www.efrwp.pl

– Z danych publikowanych corocznie przez Centralną Komisję Egzaminacyjną wynika, że uzyskane przez uczniów z terenów wiejskich wyniki z egzaminu gimnazjalnego z języka angielskiego są gorsze od wyników ich rówieśników z miast. Zajęcia w ramach programu Youngster, pomimo że nie mogą służyć przygotowaniu uczniów do egzaminu językowego, przyczyniają się do osiągnięcia przez nich lepszych wyników na tym egzaminie. Jednocześnie poprzez rozwijanie umiejętności językowych uczestnicy programu zyskują wyższe poczucie własnej wartości i pewności siebie, co przekłada się na dokonywane przez nich wybory w kolejnych etapach edukacji – mówi Krzysztof Podhajski, prezes zarządu Fundacji Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej.

Formuła programu jest oparta na zasadzie „all carrot, no stick”, czyli nauce przez zabawę – bez odpytywania, klasówek i ocen, co ma na celu zachęcie uczniów do aktywności. W ramach zajęć nauczyciele skupiają się na tym, aby pobudzić wewnętrzną motywację ucznia, akcentując nie obligatoryjność, lecz świadomy, wolny wybór, szansę edukacyjną, z której uczeń może, lecz nie musi skorzystać. Wszyscy uczestnicy programu zostaną wyposażeni w komplety podręczników do nauki języka angielskiego, dostosowanych do ich poziomu kompetencji językowej, a szkoły zyskają dodatkowe materiały edukacyjne i dydaktyczne, służące doposażeniu biblioteki szkolnej.

W programie Youngster, realizowanym przez Fundację EFRWP od 2006 roku, do tej pory wzięło już udział blisko 30 tysięcy uczniów z ponad 360 gimnazjów wiejskich z całej Polski. Beneficjentami programu było także ponad 400 nauczycieli, którzy objęci zostali kompleksowym wsparciem merytorycznym, w tym m.in. szkoleniami metodycznymi. Zajęcia prowadzone są w oparciu o nowatorską koncepcję nauczania opracowaną przez wydawnictwo Macmillan.

***

Fundacja Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej jest organizacją pozarządową, działającą na rzecz rozwoju polskiej wsi. Od blisko 30 lat pomaga zmieniać jej wizerunek oraz aktywnie wspiera rozwój społeczno-gospodarczy lokalnych społeczności na terenach wiejskich. Działania EFRWP skupiają się przede wszystkim na wsparciu inwestycji z zakresu infrastruktury technicznej, rozwoju lokalnych przedsiębiorstw oraz działaniach edukacyjnych i społecznych skierowanych do osób zamieszkujących obszary wiejskie.

MACMILLAN POLSKA jest częścią jednej z największych grup wydawniczych na świecie. GRUPA MACMILLAN jest obecna na światowym rynku wydawniczym od ponad 150 lat.

Dodatkowych informacji udziela:
Justyna Iżycka
Biuro Prasowe Fundacji EFRWP
kom.: (+48) 509 331 791
e-mail: j.izycka@jipr.pl

Wielki koncert disco w Szydłowie

admin on 25 kwi 2018 - 21:40

W dn. 2 maja 2018 r. na placu zamkowym w Szydłowie odbędzie się Wielki koncert Disco. Wystąpią: Playboys, CamaSutra, Kordian, Bayera, DJ Horse i Gesek a całość okrasi wielki pokaz laserowy.

Organizatorem koncertu jest Imprezalia Sp. z o.o. Bilety dostępne w przedsprzedaży na eBilet.pl w cenie 35 zł i w dniu imprezy w cenie 40 zł.


Źródło: szydlow.pl

Retech wycofuje się z inwestycji w Połańcu

admin on 24 kwi 2018 - 22:17

Firma Retech wycofuje się z wartej prawie 30 milionów złotych inwestycji w strefie ekonomicznej w Połańcu. Jednocześnie prezes zarządu przedsiębiorstwa z Mielca Krzysztof Ziarko zapewnia, iż spółka będzie wskazywać potencjalnym inwestorom Połaniec jako "miejsce z bardzo dobrym klimatem i zapleczem do prowadzenia inwestycji rozwojowych".

W połowie sierpnia zeszłego roku marszałek województwa świętokrzyskiego Adam Jarubas oraz przedstawiciele firmy Retech w asyście burmistrza miasta i gminy Połaniec Jacka Tarnowskiego uroczyście podpisali preumowę na dofinansowanie budowy i uruchomienia zakładu produkcji kondensatorów nowej generacji. Wartość inwestycji opiewała na ponad 27,2 milionów złotych, z czego dotacja z funduszy unijnych wyniosła 9,7 milionów złotych.

Zgodnie z deklaracjami władz spółki z sąsiedniego Mielca realizacja inwestycji miała się rozpocząć w 2018, a produkcja ruszyć w 2019 roku. W fabryce o powierzchni trzech tysięcy metrów kwadratowych planowano zatrudnić 22 osoby.

Autor: Paweł Więcek
Więcej informacji na stronie Echo Dnia

Enrem Połaniec będzie się rozbudowywał

admin on 23 kwi 2018 - 17:19

Enrem Połaniec Sp. z o.o. planuje rozbudowę firmy o budynek socjalno-biurowy, halę produkcyjną i budynek magazynowy wraz z infrastrukturą towarzyszącą. Całość zabudowy zajmie ok 25 000 m2. Mają powstać nowe miejsca pracy.

Działalność firmy obejmuje usługi i produkcję w dziedzinie energetyki zawodowej i przemysłowej; przemysłu chemicznego i budowlanego; instalacji ciepłowniczych i przemysłowych; badania materiałowe; ekspertyzy techniczne; technikę grzewczą i sanitarną.

Zespół budynków produkcyjno-magazynowych z zapleczem socjalnym składać się będzie z:
- budynku socjalno-biurowego o powierzchni 2900m²
- hali produkcyjnej o powierzchni 3500 m²
- budynku magazynowego 1000 m²

Zakład wyposażony będzie w obiekty infrastruktury towarzyszącej typu: garaże, wiaty, portiernia, place wewnętrzne i parkingi. Całość zabudowy zajmować ma ok. 25 000 m². Termin zakończenia inwestycji ma nastąpić z początkiem 2019 roku. W zakładzie mają powstać dodatkowe miejsca pracy.

Źródło: polaniec.pl

Kolejne sukcesy "Kleksów" ze Staszowa

admin on 23 kwi 2018 - 17:05

W sobotę, 14 kwietnia zespoły taneczne „KLEKS” i „KLEKS II” ze Stowarzyszenia Przyjaciół Zespołów Artystycznych „KLEKS” w Staszowie wzięły udział w XIII Ogólnopolskim Turnieju Formacji Tanecznych Suchedniów 2018.

W turnieju swoje umiejętności zaprezentowali tancerze z całej Polski. W Suchedniowie pojawili się zawodnicy z Warszawy, Rzeszowa, Krosna, Ostrowca Świętokrzyskiego, Białej Podlaski, Kielc, Piotrkowa Trybunalskiego, Zabrza, Mielca i Końskich. Na parkiecie Hali Sportowo-Rehabilitacyjnej w Suchedniowie wystąpiło 1200 tancerek i tancerzy z 27 formacji tanecznych.

Zespoły ze Staszowa zajęły w swoich kategoriach następujące miejsca:
I miejsce „KLEKS” za choreografię pt.: „Władca Marionetek”
II miejsce „KLEKS” za choreografię pt.: „Klucz”
II miejsce „KLEKS II” za choreografię pt.: „Gniazdo”

Źródło: staszow.pl

Na zalewie Chańcza zderzyły się dwa skutery

Submitted by admin on 22 kwi 2018 - 21:33

Dwa skutery wodne zderzyły się na zalewie Chańcza. W wyniku wypadku ciężko ranna została jedna osoba.

Jak informuje Kamil Tokarski ze świętokrzyskiej policji, 23-latek kierował skuterem wodnym i w czasie wykonywania skrętu wypadł z niego tak nieszczęśliwie, że uderzył w drugi przepływający obok skuter, którym kierowała 37-letnia kobieta. Mężczyzna nieprzytomny został zabrany do szpitala. Jego stan określano jako ciężki. (AD)

Promesy na drogi dla Staszowa i Rytwian

Submitted by admin on 20 kwi 2018 - 22:17

W środę, 18 kwietnia w Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim w Kielcach, samorządowcy odebrali promesy na sfinansowanie usuwania skutków klęsk żywiołowych, w zakresie remontów i odbudowy obiektów komunalnej infrastruktury technicznej, zniszczonych w wyniku powodzi lub nadmiernych opadów. Do gminy Staszów trafi prawie 1,5 mln zł, do Rytwian ponad 1 mln zł.

Promesy wręczał Joachim Brudziński - Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Dotacja rządowa na remonty dróg w gminie Staszów wynosi 1.471.000 zł. Wyremontowane zostaną odcinki dróg gminnych w Wiązownicy Kolonii, Czernicy, Krzczonowicach, Łaziskach, Grzybowie, Łukawicy i Wiązownicy Kolonii.

Promesy dla gminy Rytwiany opiewają na kwotę 1.075.000 zł. Dofinansowanie dotyczy przebudowy odcinka drogi w Rudzie między kaplicą a boiskiem, Sichowie Dużym (w Lipkach), Sydzynie przez wieś i trzech ulicach w Rytwianach: Golejowskiej, Kolejowej i ul. Cegielnia. (AD)

Szydłów, Rytwiany, Łubnice - unijna kasa na rewitalizację

Submitted by admin on 19 kwi 2018 - 22:00

Trzy gminy z powiatu staszowskiego otrzymają pieniądze z środków unijnych na działania rewitalizacyjne: Szydłów, Rytwiany i Łubnice. Zarząd Województwa Świętokrzyskiego rozstrzygnął w środę konkurs z działania „Rewitalizacja obszarów miejskich i wiejskich” Regionalnego Programu Operacyjnego. Co ciekawe, Szydłów i Rytwiany uzyskały najwyższą punktację wniosków - odpowiednio 69 i 68 punktów.

Najwyżej oceniony projekt przygotowała gmina Szydłów, która za „Kompleksową rewitalizację wyznaczonego obszaru na terenie Gminy Szydłów w celu zapewnienia wysokiej jakości życia mieszkańców” otrzymała dofinansowanie w wysokości 3 mln 989 tys. zł. Na inwestycję obejmującą obszar ponad 2,5 hektara, składają się m.in.: przebudowa i rozbudowa budynku tzw. "starej gminy" z przeznaczeniem na bibliotekę wraz z zagospodarowaniem przyległego terenu, adaptacja zdegradowanych terenów poprzemysłowych po starej oczyszczalni ścieków oraz ochrona i udostępnienie odsłonięcia geologicznego wraz z zagospodarowaniem przyległego terenu. Dodatkowo zagospodarowana i uporządkowana zostanie przestrzeń publiczna przy ul. Kieleckiej w Szydłowie, zainstalowany zostanie system monitorowania bezpieczeństwa w miejscach publicznych oraz przebudowa i termomodernizacja zdegradowanego budynku dawnego Ratusza.


Fot. szydlow.pl

Gmina Rytwiany na zadanie pn. „Tworzenie nowych usług w przestrzeni i obiektach publicznych na rzecz poprawy jakości życia mieszkańców gminy Rytwiany” otrzymała 2 mln 41 tys. zł. dofinansowania. W gronie 26 najwyżej ocenionych projektów zakwalifikowanych do dofinansowania znalazła się także Gmina Łubnice. Na konkurs przeznaczono ponad 100 mln zł. (AD)

Strony