Archeolodzy odkrywają tajemnice Szydłowa

Około 7 tysięcy przedmiotów datowanych od XV do XVIII wieku, kilka pochówków i nowa wiedza o średniowiecznym kościele św. Ducha i szpitalu  to efekt najnowszych badań archeologów w Szydłowie. Są to pierwsze prace archeologiczne na terenie ruin obiektu, który kiedyś znajdował się poza murami miejskimi.

Objęto nimi prawie sto metrów kwadratowych na terenie kościoła i szpitala. Z przeprowadzonych badań wynika, że obiekt był rozbudowywany. Najstarsza część, czyli kościół i zakrystia pochodzą z połowy XVI wieku. Pierwotnie kościół był o około 4 metry krótszy. Wszystkie mury zachowały się w dość dobrym stanie i wiele mówią o tym miejscu   przekonuje prowadzący prace archeolog Tomasz Olszacki.

Wykopaliska w kościele św. Ducha
Źródło: Radio Kielce

Po powiększeniu kościoła nawa została przykryta sklepieniami. Wcześniej prawdopodobnie przykrywał ją płaski strop. Rozbudowa świątyni wiązała się też z powstaniem murowanego szpitala. Są to dwa długie skrzydła, rozciągające się w stronę północną i południową. Przed wejściem do kościoła dobudowano też kruchtę.

Autor: Marlena Płaska
Pełny tekst i zdjęcia na stronie Radio Kielce