Staszowskie

Zbiórka pieniędzy na leczenie lek. Roberta Matraszka

admin on 15 sty 2019 - 18:32

Na portalu siepomaga.pl trwa zbiórka na rzecz lekarza Roberta Matraszka ze staszowskiego szpitala, który walczy z ciężką chorobą. Pomóżmy! Zostało jeszcze nieco 30 tys. zł do końca zbiórki.

To był piątek 13-go lutego 2015 roku. Właśnie tego dnia w sposób dramatyczny ujawniła się moja choroba. Tego dnia rano wyszedłem jak zwykle do pracy, żeby objąć dyżur w Oddziale Intensywnej Terapii. Był to niezwykle stresujący dyżur. Kiedy opiekowałem się pacjentem, nagle sam straciłem przytomność. Na stanowisku pracy zastąpił mnie kolega, a ja, wprost od łóżka ciężko chorego człowieka, sam trafiłem na łóżko szpitalne. Okazało się, że początkowe stadium choroby nowotworowej mózgu, w połączeniu ze stresem, intensywną pracą umysłową oraz zmęczeniem fizycznym przyniosły efekt w postaci obrzęku mózgu i utraty świadomości. Moje szczęście polegało na tym, że guz o wielkości zaledwie ziarna pieprzu wywołał tak dramatyczne skutki - dzięki temu choroba została wykryta w bardzo wczesnym stadium.

Pomóż! Wpłać dowolną kwotę: https://www.siepomaga.pl/robert-matraszek

Nowy Pomnik Historii

admin on 6 sty 2019 - 21:52

Pustelnia Złotego Lasu stanowi jeden z dwóch najstarszych tego typu zabytków architektonicznych w skali kraju świadczących o obecności kamedułów na ziemiach polskich. Niedawno została Pomnikiem Historii.

Fundatorami kamedulskiego eremu byli wojewoda krakowski Jan Magnus Tęczyński herbu Topór oraz jego brat Gabriel Tęczyński. Fundacja została zatwierdzona 27 sierpnia 1617 roku przez Kapitułę Kongregacji Góry Koronnej Kamedułów Pustelników. Zapisu fundacyjnego dokonano w Nowym Korczynie 15 lutego 1621 roku. Była to druga, po Krakowie, tego typu fundacja w ówczesnej Polsce.

Autor: Tomasz Trepka
Pełna treść na stronie Echo Dnia

Wojewoda wręczyła włodarzom nowych miast listy gratulacyjne i medale

admin on 31 gru 2018 - 18:09

Siedem świętokrzyskich miejscowości od 1 stycznia odzyska prawa miejskie utracone na skutek represji po powstaniu styczniowym. Włodarze: Nowej Słupi, Szydłowa, Pierzchnicy, Nowego Korczyna, Opatowca, Oleśnicy i Pacanowa odebrali z rąk wojewody uroczyste listy gratulacyjne i okolicznościowe medale.

Zdaniem wojewody Agaty Wojtyszek, przywrócenie praw miejskich, to sprawiedliwość dziejowa dla lokalnych społeczności. - To bardzo ważne, także w kontekście obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Świadczy to, że region świętokrzyski w historii całego kraju było miejscem gdzie walki o odzyskanie niepodległości było bardzo silne - dodaje. Agata Wojtyszek podkreśla, że oprócz symbolicznego przywrócenia prawdy historycznej to także, szansa dla nowych świętokrzyskich miast na dynamiczny rozwój turystyczny i gospodarczy.

Autor: Michał Kita, Mateusz Kaczmarczyk
Pełna treść na stronie Radio Kielce

Pomnik 2 Pułku Piechoty Legionów odsłonięty

admin on 19 gru 2018 - 21:46

W poniedziałek 17 grudnia br, w staszowskim parku odbyła się uroczystość odsłonięcia pomnika, jak głosi napis, poświęconego: Pamięci żołnierzy 1. batalionu 2. Pułku Piechoty Legionów stacjonującego w Staszowie w latach 1923-1939 odznaczonego orderem Virtuti Militari za bohaterską postawę w wojnie obronnej 1939 roku.

2 Pułk Piechoty Legionów został utworzony 14 września 1914 r. Brał udział w walkach podczas I wojny światowej w składzie II Brygady Legionów, początkowo na froncie karpackim i na Wołyniu. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości 2 pp Leg. był formowany w Jabłonnie. W wojnie polsko-sowieckiej walczył w składzie Frontu Litewsko-Białoruskiego, początkowo na linii rzeki Berezyny, a podczas bitwy warszawskiej, będąc w odwodzie Naczelnego Wodza, obsadził odcinek w rejonie Kozienic. Następnie walczył w rejonie Hrubieszowa, a pod koniec października 1920 roku, rozpoczął służbę na polsko-litewskiej linii demarkacyjnej. Po wojnie pułk stacjonował początkowo w Piotrkowie, a następnie w Pińczowie i Sandomierzu. 1. batalion 2. pp Leg. od 1923 do 1939 r. stacjonował w Staszowie. W kampanii wrześniowej 1939 r. 2 pp Leg. walczył w obronie Gór Borowskich pod Piotrkowem Trybunalskim, skąd wycofał się w kierunku Warszawy. W dniach 12–13 września toczył ciężkie walki w rejonie Błonia, Ołtarzewa i Ożarowa. Następnie wycofał się przez Puszczę Kampinoską do Modlina, gdzie do kapitulacji w dniu 29 września, bronił odcinka „Zakroczym” Twierdzy Modlin.

A tak wyjście ze Staszowa wspominał jeden z mieszańców Staszowa Władysław Rzadkowolski, ówczesny dyrektor Krajowej Kasy Oszczędności: Sierpień 1939 roku miał się ku schyłkowi. Dziwny to był rok, dziwniejszy jeszcze ten miesiąc. Każdy czół, że zbliża się coś strasznego, że nadciąga burza, której groźne, coraz częstsze pomruki, wskazywały na jej nieuchronność. Wyczuwano jakąś grozę, nie zdawano sobie jednak z niej sprawy w takim stopniu, w jakim nadeszła w rzeczywistości. Gdzieś pod koniec sierpnia, stacjonujący w Staszowie 1. batalion 2 Pułku Piechoty Legionów, wyrusza w pełnej gotowości bojowej. Całość prowadzi dowódca batalionu mjr Józef Kopecki. Na czele drugiej kompanii por. rez. Artur ks. Radziwiłł. Jedzie konno, pochylony, skupiony, jakby przeczuwał, że nie wróci już do swoich Rytwian pod Staszowem, że na czele już tylko plutonu, skoszony zostanie pod Ołtarzewem serią niemieckiego CKM-u. Odchodzący batalion, żegnany jest przez całe, wyległe na trasę przemarszu, miasteczko. Na twarzach mieszkańców spływają cicho łzy. Nie ostatnie to łzy, które płynąć będą po ich twarzach na widok polskiego żołnierza.

W uroczystości odsłonięcia pomnika uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych, na czele z: pełnomocnikiem wojewody świętokrzyskiego Wiktorem Kowalskim, starostą staszowskim Józefem Żółciakiem, wicestarostą Leszkiem Guzalem, burmistrzem miasta i gminy Staszów Leszkiem Kopciem, zastępca burmistrza dr Ewą Kondek i przewodniczącym Rady Miejskiej Staszowa Ireneuszem Kwiecjaszem. Wśród licznie zebranych mieszkańców Staszowa byli także krewni rodzin podoficerów i żołnierzy 1 batalionu, który w dniu 28 sierpnia na zawsze opuścił Staszów, udając się do Sandomierza na następnie na front Wojny Obronnej 1939 roku. Wartę honorową przed pomnikiem zaciągnęli, m.in. żołnierze 3 Sandomierskiego Batalionu Radiotechnicznego, który obecnie stacjonuje w dawnych koszarach 2. Pułku Piechoty Legionów w Sandomierzu.

Tekst i foto: Jan Mazanka

Mjr Józef Kopecki

Mjr Józef Kopecki po wzięciu do niewoli niemieckiej przebywał w obozie jenieckim w Działdowie. Zwolniony 25 października 1939 r. na mocy umowy kapitulacyjnej, powrócił do Staszowa. Zagrożony aresztowaniem, w listopadzie 1939 r. wyjechał do Krakowa, gdzie jako "Jan Gala" wstąpił do konspiracyjnej Organizacji Orła Białego, w której pełnił funkcję szefa oddziału organizacyjnego i dyscypliny. Był jednocześnie organizatorem Rejonu Krakowsko-Miechowskiego OOB, a ponadto sprawował nadzór nad trasami przerzutowymi za granicę dla osób zagrożonych aresztowaniem przez Gestapo. Po scaleniu OOB ze Związkiem Walki Zbrojnej został kierownikiem przerzutów kurierskich i pocztowych Obszaru IV Południowego ZWZ. Od wiosny 1940 r. był komendantem Obwodu Kraków-miasto ZWZ, z kolei od kwietnia 1941 r. - kierownikiem samodzielnej placówki wywiadowczej na terenie Inspektoratu Rejonowego ZWZ (następnie Armii Krajowej) Mielec. Józef Kopecki, w konspiracji używał pseudonimów "Gala", "Skałka" i "Soplica". Zalegalizowany jako Jan Gala, pracował oficjalnie w Związku Plantatorów Tytoniu, co ułatwiało mu prowadzenie pracy wywiadowczej ze względów na swobodne poruszanie się po terenie. 17 lipca 1944 r. został aresztowany przez Gestapo w swoim mieszkaniu w Mielcu. Nierozpoznany jako oficer wywiadu AK, był więziony w Rzeszowie i Pustkowie, po czym wywieziony do obozu koncentracyjnego Sachsenhausen, a w lutym 1945 r. przeniesiony do obozu koncentracyjnego Gusen, gdzie jako Jan Gala zmarł z wycieńczenia 25 kwietnia 1945 r., na siedem dni przed wyzwoleniem obozu przez wojska amerykańskie. Przez rząd emigracyjny w Londynie został pośmiertnie awansowany na stopień podpułkownika.

Śmierć na torach w Staszowie

admin on 19 gru 2018 - 18:00

Około godziny 23 we wtorek do tragedii doszło na torach w Staszowie, na wysokości południowej obwodnicy miasta. Jak na gorąco informowali strażacy mężczyzna został tu potrącony przez pociąg z węglem jadący z Jaszczowa do Połańca.

Maszynista prowadzący skład był trzeźwy. Dla potrąconego nie było ratunku. - Podejrzewamy, że ofiara to młody mieszkaniec naszego miasta. Ustalamy, czy doszło do wypadku, czy też na przykład do próby samobójczej - informował w środowy poranek starszy aspirant Mariusz Domagała, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Staszowie.

Autor: Michał Nosal
Źródło: Echo Dnia

Pustelnia w Rytwianach na liście Pomników Historii

admin on 10 gru 2018 - 20:38

Pustelnia Złotego Lasu w Rytwianach, Pałacyk Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku oraz zespół staromiejski w Wiślicy - to kolejne miejsca z regionu, które znalazły się na liście Pomników Historii. Wręczenie wyróżnień dla czternastu nowych miejsc w kraju odbyło się w Warszawie podczas gali "100 Pomników Historii na Stulecie Odzyskania Niepodległości”.

Prezydent RP Andrzej Duda podkreślił, że pomniki historii są doskonałym przykładem dziejów Polski. Są one częścią naszej tożsamości narodowej.

- Pomniki Historii to lista świadectwa naszych dziejów. Dziedzictwa materialnego, które szczególnie przemawia, gdy odwiedzamy te miejsca, które tętnią historią i wiele z nich mimo, że minęły już stulecia nadal zachowało swój pierwotny kształt i charakter - dodał.

Autor: Michał Kita
Pełna treść na stronie Radio Kielce

Browar Popiel w Kurozwękach już otwarty

admin on 9 gru 2018 - 09:59

"Złoto Kurozwęk" i "Pan Paweł" - tych dwóch rodzajów piw mogli skosztować 8 grudnia goście zaproszeni na oficjalne otwarcie Browaru Popiel w Kurozwękach. Było mnóstwo znanych osób z regionu - przedstawicieli władzy państwowej i lokalnej, artystów, przedsiębiorców, prawników, lekarzy i przyjaciół właścicieli browaru.

To była impreza zamknięta. Natomiast już od 9 grudnia browar jest otwarty dla wszystkich.

- Tradycje warzenia piwa w Kurozwękach sięgają XIV wieku. Przez wiele lat funkcjonował tu browar - dlatego postanowiliśmy powrócić do tej tradycji. Może aparatura nie jest ogromna, ale stosujemy naprawdę wysoki poziom technologii. Nie ma jej nigdzie w Polsce - wyjaśnił Michał Popiel de Boisgelin.

Autor: ach
Pełna treść na stronie Echo Dnia

"Nie" farmie fotowoltaicznej

admin on 7 gru 2018 - 18:26

Mieszkańcy miejscowości Strzelce, w gminie Oleśnica nie zgadzają się na planowaną w ich wsi budowę farmy fotowoltaicznej. Tłumaczą, że inwestycja budzi wiele obaw i nikt wcześniej z nimi nie rozmawiał na ten temat.

Obiekt składający z około 4 tysięcy paneli, ma powstać na obszarze 4 hektarów. Mieszkańcy jednoznacznie podkreślają, że jest to dla nich kłopotliwe, bowiem farma ma powstać pod oknami ich domów i gospodarstw w odległości od 50 do 100 metrów od zabudowy. Twierdzą, że gospodarstwa położone są w bardzo ładnej okolicy, mają działki rolne i ogródki, w których są pasieki pszczół oraz zwierzęta. W najbliższym sąsiedztwie przepływa również rzeka, w której żyją różne gatunki ryb oraz raki, a w pobliżu żaby. Dodają, że budowa takiej farmy zakłóci w znacznym stopniu spokój i harmonię ich dotychczasowego życia.

Autor: Marta Gajda
Pełna treść na stronie Radio Kielce

Śmierć w ogniu

admin on 7 gru 2018 - 18:18

Nadpalone zwłoki prawdopodobnie mężczyzny znaleźli strażacy w jednym z pomieszczeń objętego pożarem domu w miejscowości Miłoszowice w gminie Bogoria.

O zdarzenia strażaków poinformowano w piątek przed godziną 16. – Dostaliśmy sygnał o pożarze domu w miejscowości Miłoszowice w gminie Bogoria – wyjaśniał Grzegorz Rajca, zastępca komendanta powiatowego staszowskiej straży pożarnej. Na miejscu pracowało osiem jednostek straży pożarnej. – Ogniem objęto było jedno pomieszczenie – kuchnia. Po wejściu do środka strażacy natknęli się na nadpalone już ciało człowieka. Lekarz pogotowia, które także przybyło, stwierdził zgon – tłumaczył Grzegorz Rajca.

Autor: elzem
Pełna treść na stronie Echo Dnia

Wskoczył do studni. Nie przeżył

admin on 3 gru 2018 - 21:47

Tragiczne zajście w gminie Bogoria, w powiecie staszowskim. Mężczyzna wskoczył do studni, nie przeżył. Do zdarzenia doszło w poniedziałek, 3 grudnia w miejscowości Wola Malkowska.

O sprawie straż pożarna została powiadomiona w poniedziałek po godzinie 13.20. - Ze zgłoszenia wynikało, że starszy mężczyzna wskoczył do studni o głębokości około siedmiu metrów - informował Grzegorz Rajca, zastępca komendanta powiatowego staszowskiej straży pożarnej. Na miejsce pojechało w sumie sześć zastępów straży pożarnej, w tym specjalistyczna grupa ratownictwa wysokościowego z Kielc. - Przed naszym przybyciem mężczyzna został wydobyty przez sąsiadów, nasi ratownicy podjęli reanimację poszkodowanego.

Autor: elzem
Pełna treść na Echo Dnia

Józef Żółciak starostą powiatu staszowskiego

admin on 22 lis 2018 - 22:08

Posiedzenie, nowo wybranej Rady Powiatu w Staszowie, zwołane przez Komisarza Wyborczego w Kielcach, odbyło się w dniu 22 listopada br. Obrady z udziałem wszystkich 19 radnych, otworzył i do chwili wybrania nowego przewodniczącego Rady, prowadził radny senior Adam Siekierski.

Po rozpoczęciu posiedzenia, przewodniczący Powiatowej Komisji Wyborczej sędzia Łukasz Stępień, wręczył nowo wybranym radnym zaświadczenia o wyborze, po czym radni złożyli ślubowanie.

Po stwierdzeniu prawomocności obrad, radny Stanisław Batóg zgłosił wniosek o rozszerzenie programu posiedzenia o wybór: starosty, wicestarosty oraz 3 członków Zarządu Powiatu, a także przyjęcia w drodze uchwał regulaminów wyboru poszczególnych członków władz powiatu. Po wyborze sekretarza obrad, którym został radny Andrzej Kruzel, wybrano Komisję Skrutacyjną, w skład której weszli: przewodniczący Mariusz Zyngier oraz członkowie: Krystyna Semrau i Adam Kowal. Regulamin wyboru przewodniczącego Rady, a przed kolejnymi głosowaniami także pozostałe regulaminy, odczytał radny Mariusz Zyngier. Wszystkie regulaminy głosowań zostały przyjęte jednogłośnie. Następnie radny Stanisław Batóg zgłosił radnego Grzegorza Rajcę na przewodniczącego Rady Powiatu w Staszowie, innych kandydatów nie zgłoszono. Radny Grzegorz Rajca, w głosowaniu tajnym otrzymał 16 głosów "za", 2 radnych było przeciwnych, 1 głos był nieważny. Uchwała o wyborze radnego Grzegorza Rajcę na przewodniczącego Rady obecnej 5-letniej kadencji, została przyjęta jednogłośnie. Na funkcje wiceprzewodniczących Rady zgłoszono radnych: Stanisława Batóga i Romualda Zgrzywę, którzy w głosowaniu tajnym otrzymali odpowiednio: 15 głosów "za", 3 "przeciw" i 1 głos nieważny oraz 17 "za", 1 "przeciw” i 1 głos nieważny. Uchwała o wyborze radnych: Stanisława Batóga i Romualda Zgrzywę na funkcje wiceprzewodniczących Rady, przyjęto jednogłośnie.

Następnie przystąpiono do wyboru starosty staszowskiego, jedynym zgłoszonym kandydatem był radny Józef Żółciak, który w głosowaniu tajnym otrzymał: 16 głosów ,,za”, 2 "przeciw", 1 głos był nieważny. Uchwała o wyborze radnego Józefa Żółciaka na starostę staszowskiego została przyjęta jednogłośnie. Nowo wybrany starosta Józef Żółciak serdecznie podziękował za wybór, podziękował za pracę na rzecz powiatu w poprzedniej kadencji byłemu staroście Michałowi Skotnickiemu, pozostałym członkom Zarządu i Radzie Powiatu oraz poprosił o konstruktywną współpracę w obecnej kadencji. Starosta na swojego zastępcę zaproponował radnego Leszka Guzala, który w głosowaniu tajnym uzyskał 16 głosów "za", 3 głosy były "przeciwne". Uchwała o wyborze radnego Leszka Guzala na wicestarostę staszowskiego została przyjęta jednogłośnie. Ostatnie głosowanie dotyczyło wyboru pozostałych 3 członków Zarządu Powiatu w Staszowie, którymi w głosowaniu tajnym zostali wybrani: Jolanta Wójtowicz - 15 głosów "za" i 4 "przeciw", Janusz Bąk – 18 głosów "za" i 1 "przeciw" oraz Zbigniew Wiącek - 18 głosów "za" i 1 "przeciw". Uchwałę o wyborze w/w 3 członków Zarządu, również przyjęto jednogłośnie.

Przed zamknięciem obrad, przewodniczący Rady Grzegorz Rajca poinformował radnych o terminach najbliższych posiedzeń Rady i powodach zwoływania planowanych posiedzeń, a także poprosił radnych o złożenie pisemnych deklaracji, co do pracy w poszczególnych Komisjach Stałych Rady Powiatu.

Tekst i foto: Jan Mazanka

Jak spełnić marzenie o studiach na Oxfordzie

admin on 20 lis 2018 - 20:36

myOXperience to konkurs adresowany do uczniów szkół średnich, którzy pragną studiować na najlepszych angielskich uczelniach. Jego celem jest nie tylko spełnienie marzeń i wyłonienie laureatów, którzy odwiedzą uniwersytet Stephena Hawkinga, J.R.R. Tolkiena i Oscara Wilda. myOXperience chce przełamać stereotyp i edukować, że nie trzeba być bogatym, by zdobywać wiedzę na Oxfordzie.

– W TDJ Foundation wierzymy, że inwestycja w edukację i rozwój jest najwyższą wartością dla społeczeństwa. Poprzez program myOXperience szukamy ambitnych, zdolnych, nieprzeciętnych ludzi, którzy pragną poszerzyć swój horyzont edukacyjny. Chcemy wesprzeć i ośmielić marzenia tych, dla których budżet na studia za granicą stanowi realną barierę, a także zwrócić uwagę na znaczenie planowania swojej ścieżki edukacyjnej i rozwojowej – mówi Oliwa Kwiatkowska, prezes TDJ Foundation.

Konkurs adresowany jest do uczniów szkół średnich w wieku 16-17 lat, znających dobrze język angielski. Laureaci myOXperience wyjadą na pięć dni do Wielkiej Brytanii by wcielić się w role studentów, zamieszkać w jednym z kolegiów wchodzących w skład Uniwersytetu Oxfordzkiego, założonym w 1571 roku przez królową Elżbietę I Jesus College i wziąć udział w wykładach profesorów Oxfordu. Warsztaty poprowadzą także specjaliści z TDJ Foundation i Project Access.

– Chcemy pokazać młodzieży możliwości edukacyjne jakie dają najlepsze zagraniczne uczelnie, przybliżymy uczestnikom proces aplikacji i możliwości pozyskania stypendiów na naukę za granicą. Głęboko wierzymy, że nie zasób portfela, a wiedza i umiejętności są najważniejsze dla zrealizowania swoich marzeń, między innymi o Oxfordzie – mówi Filip Tokarski z Project Access Polska.

Celem konkursu myOXperience jest promowanie wśród Polaków idei studiowania na renomowanych ośrodkach zagranicznych, w szczególności na Oxfordzie, podniesienie poziomu wiedzy na temat wymagań, jakie uczelnia stawia kandydatom oraz zwrócenie uwagi na możliwości uzyskania pomocy finansowej dla najzdolniejszych kandydatów i studentów tej uczelni.

By wygrać pięciodniowy pobyt na najstarszym anglojęzycznym uniwersytecie świata należy pokonać dwa etapy. Pierwszy to złożenie aplikacji w języku angielskim, na którą składa się m.in. opis zainteresowań, osiągnieć oraz poziomu i praktyki w języku angielskim. Termin przyjmowania zgłoszeń mija 16 grudnia 2018 r. Drugi etap to selekcja najciekawszych aplikacji i rozmowy rekrutacyjne z wybranymi kandydatami. Wyniki ogłoszone zostaną 30 stycznia 2019 r. Wyjazd na Oxford zaplanowano w dniach 18-22 marca 2019 r.

Konkurs myOXperience jest wspólną inicjatywą TDJ Foundation i Project Access.
Więcej informacji i formularz zgłoszeniowy: www.myoxperience.pl

Sto lat wolności i niepodległości

admin on 15 lis 2018 - 18:53

Staszów w wyjątkowy sposób świętował setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Był biało-czerwony korowód, wspólne śpiewanie Hymnu oraz uroczysta Msza Święta. Mieszkańcy Miasta i Gminy Staszów 11 listopada wspólnie uczcili Narodowe Święto Niepodległości.

Obchody Narodowego Święta Niepodległości rozpoczęły się wspólnym przemarszem z Parku im. A. Bienia pocztów sztandarowych, władz samorządowych, służb mundurowych, harcerzy oraz mieszkańców Miasta i Gminy Staszów na staszowski Rynek. Licznie zebrani staszowianie przeszli ulicami miasta przy akompaniamencie Orkiestry Kopalni i Zakładów Chemicznych Siarki „Siarkopol” w Grzybowie. Na Rynku mieszkańcy w ramach ogólnopolskiej akcji „Niepodległa do hymnu!” punktualnie o godzinie 12:00 zaśpiewali wspólnie Hymn Narodowy. „Mazurek Dąbrowskiego” wybrzmiał głosem ponad tysiąca zebranych w centrum miasta, a zakończony został salwą honorową. Następnie uczestnicy obchodów 11 listopada przemaszerowali do Sanktuarium Świętego Jana Pawła II w Staszowie, gdzie odbyła się uroczysta Msza Święta w intencji Ojczyzny. Eucharystii przewodniczyli proboszczowie staszowskich parafii ks. kan. Szczepan Janas oraz ks. kan Edward Zieliński. Po Mszy mieszkańcy powrócili na staszowski Rynek na dalszą część uroczystości.

- To ogromny zaszczyt, że mogę wraz z Wami świętować setne urodziny Niepodległej Polski – tymi słowami przywitał mieszkańców Staszowa burmistrz Miasta i Gminy Staszów, Leszek Kopeć, podczas oficjalnych obchodów Święta Niepodległości na staszowskim Rynku. - Dzisiejszy dzień to data wyjątkowa. Nie bez powodu zbieramy się każdego roku, właśnie 11 listopada w centralnym miejscu naszego miasta, przy Ratuszu – aby uczcić wielki tryumf naszego Wielkiego Narodu. [...] Dziś nie tylko oddajemy hołd tym wszystkim, którzy walczyli i budowali fundamenty suwerennego Państwa. Wspominamy tutaj wszystkich tych, którzy Polskę zawsze mieli w sercu. - kontynuował włodarz miasta. Leszek Kopeć podziękował mieszkańcom za wspólne świętowanie 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości oraz liczne przybycie na obchody. Następnie głos zabrała dr Ewa Kondek, zastępca Burmistrza, która odczytała list od Wojewody Świętokrzyskiego, Agaty Wojtyszek.

Po zakończonych przemówieniach burmistrz Miasta i Gminy Staszów, Leszek Kopeć wraz ze Starostą Staszowskim, Michałem Skotnickim oraz zastępcą Burmistrza, Ewą Kondek, przewodniczącym Rady Miasta, Dominikiem Rożkiem, przewodniczącym Rady Powiatu, Damianem Sierantem oraz Radnym Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego, Markiem Strzałą złożył wiązankę kwiatów przy tablicy upamiętniającej marszałka Józefa Piłsudskiego. Kolejnym etapem obchodów było składanie kwiatów przez delegacje samorządowe, szkoły i przedszkola, instytucje, zakłady, stowarzyszenia oraz organizacje pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki. W końcowej części zebrani przemaszerowali na ul. Parkową, gdzie odbyło się oficjalne zakończenie uroczystości.

W ramach obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w Kurozwękach burmistrz Miasta i Gminy Staszów, Leszek Kopeć wraz z zastępcą Burmistrza, Ewą Kondek oraz z Prezesem OSP Kurozwęki, przedstawicielami Rady Miejskiej i Rady Powiatu złożyli kwiaty oraz zapalili znicze pod tablicą upamiętniającą Powstańców Styczniowych. Następnie zebrani wysłuchali Apelu Pamięci i złożyli kwiaty przy „Krzyżu Powstańców”. Inicjatorami wydarzenia była Ochotnicza Straż Pożarna w Kurozwękach oraz Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza z Kurozwęk.

W staszowskich obchodach 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości zorganizowanych przez Radę i Zarząd Powiatu Staszowskiego oraz Burmistrza Miasta i Gminy Staszów i Radę Miejską w Staszowie wzięli udział między innymi władze samorządowe Miasta i Gminy Staszów i Powiatu Staszowskiego przedstawiciele służb mundurowych, dyrektorzy szkół i przedszkoli wraz z uczniami, dyrektorzy instytucji kultury, staszowscy przedsiębiorcy, uczniowie klas mundurowych LO im. ks. kard. S. Wyszyńskiego w Staszowie oraz mieszkańcy Miasta i Gminy Staszów.

Źródło: staszow.pl

Koncert jazzowy Patrycjusz Gruszecki Trio

admin on 8 lis 2018 - 06:30

8 listopada 2018
godz. 19.00
STASZÓW
Staszowski Ośrodek Kultury
ul. Parkowa 6

Jeden z najbardziej niezwykłych projektów na polskiej scenie jazzowej, wybrany Polskim Wykonawcą Jazzowym Roku – Patrycjusz Gruszecki Trio, zawita do Staszowa. Muzycy wykonają utwory z płyty „Something About”, która ukazała się w ubiegłym roku i zdobyła uznanie zarówno słuchaczy jak też krytyków muzycznych.

Miałem szczery problem, żeby wybrać dla Państwa jeden utwór dlatego, że wszystkich dwanaście jest znakomitych – mówił w ubiegłym roku o płycie „Something About” Marcin Kydryński na antenie radiowej Trójki - ja bym chciał, żeby ta płyta zawędrowała pod strzechy... Dzięki projektowi Jazz360 realizowanemu przez Fundację Polski Jazz znakomity zespół ma okazję wystąpić przed świętokrzyską publicznością. Materiał, który usłyszą fani, pochodzi właśnie z ostatniej płyty zespołu. Album składa się z 12 niezwykle udanych kompozycji, z których każda jest na równie wysokim poziomie. Patrycjusz Gruszecki Trio łączy klasyczne brzmienie z nowoczesnym i świeżym podejściem do muzyki jazzowej, tworząc improwizacje eleganckie, melodyjne i energetyzujące zarazem. Zarówno słuchacze gustujący w jazzie klasycznym, eksponującym to co najlepsze w dźwiękach każdego z instrumentów i snującym się w melancholijnych tematach, jak też Ci, którzy lubią pulsujące w kompozycjach energiczne i wyraźne rytmy będą z pewnością oczarowani muzyką tria. Zespół potrafi niezwykle umiejętnie dozować oba klimaty wciągając słuchaczy w swój muzyczny świat. Patrycjusz Gruszecki Trio składa się z doświadczonych i cenionych na estradzie jazzmanów. Na scenie usłyszymy Kajetana Galasa – jednego z zaledwie kilku polskich pianistów grających na organach Hammonda, trębacza Patrycjusza Gruszeckiego i porównywanego do Arta Blakey’a perkusistę Zbigniewa Lewandowskiego.

Koncert odbywa się w ramach projektu Polski Jazz 360° realizowanego przez Fundację Polski Jazz. Jego celem jest propagowanie muzyki jazzowej poprzez ukazanie jej różnorodności i oswajanie z nią szerokiej publiczności. Trasy koncertowe odbywające się w ramach projektu zapewniają dostęp do czołówki aktualnej sceny jazzowej także słuchaczom w mniejszych miastach. W instytucjach kultury w całej Polsce zobaczymy i usłyszymy wszystko to, co najbardziej aktualne w polskiej muzyce jazzowej: wielokulturowe muzyczne projekty i nieoczekiwane muzyczne połączenia, uznanych muzyków o ugruntowanej pozycji oraz najświeższe i najlepiej rokujące nowe twarze. Projekt Polski Jazz 360° został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Info: Materiały prasowe

Jest koalicja, która ma rządzić powiatem staszowskim!

admin on 7 lis 2018 - 10:38

We wtorek w Staszowie dopięto już niemal wszystkie szczegóły dotyczące nowej koalicji, która ma rządzić powiatem staszowskim. Będą ją tworzyć Prawo i Sprawiedliwość, Stronnictwo Ziemi Staszowskiej Piast i...Regionalne Forum Samorządowe. Według wstępnych przymiarek starostą ma być Józef Żółciak, wicestarostą Leszek Guzal - Obaj z Prawa i Sprawiedliwości. Pozostałe ugrupowania będą miały swoich reprezentantów w zarządzie - mają w nim zasiąść Janusz Bąk i Romuald Zgrzywa.

Zawarta koalicja oznacza ,że powiatem będzie rządziła stabilna większość 14 radnych. W opozycji zostaje Polskie Stronnictwo Ludowe mające 5 radnych. Ludowcy są więc największymi przegranymi wyborów - po wielu latach zostali odsunięci od władzy w powiecie, natomiast ich wieloletni partner koalicyjny - Regionalne Forum Samorządowe pozostaje w gronie rządzących powiatem.

Czytaj więcej: Echo Dnia

Marcin Adamczyk nowym wójtem Gminy Bogoria

admin on 5 lis 2018 - 20:30

W drugiej turze wyborów samorządowych w gminie Bogorii zdecydowanie wygrał Marcin Adamczyk, który uzyskał ponad 70% poparcia. Dotychczasowy wójt Władysław Brudek odchodzi na emeryturę.

1 ADAMCZYK Marcin, lat 32, Pęcławice Górne, 2643, 70.37%
2 BRUDEK Władysław Marcin, lat 71, zam. Bogoria, 1113 głosów, 29.63%

Wyniki wyborów do Rady Powiatu Staszowskiego 2018

admin on 23 paź 2018 - 05:00

Wyniki wyborów samorządowych do Rady Powiatu Staszowskiego, które odbyły się w dn. 21 października 2018 r. Nowa rada powiatu staszowskiego.

Podział mandatów pomiędzy listy komitetów wyborczych
Nr listy, Komitet wyborczy, Liczba głosów ważnych oddanych na listę, Liczba kandydatów, Liczba mandatów, % głosów ważnych
2 KOMITET WYBORCZY POLSKIE STRONNICTWO LUDOWE 9.492 27 5 28.45%
10 KOMITET WYBORCZY PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ 12.573 27 9 37.68%
14 KOMITET WYBORCZY „NIEZADOWOLENI” 903 12 0 2.71%
15 KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW GOSPODARNY POWIAT STASZOWSKI 1.511 14 0 4.53%
16 KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW REGIONALNE FORUM SAMORZĄDOWE 2018 4.966 27 3 14.88%
17 KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW STRONNICTWA PIAST ZIEMI STASZOWSKIEJ 3.920 22 2 11.75%

Rada Powiatu Staszowskiego - Wyniki wyborów
Okręg wyborczy nr, Nr listy, Numer na liście, Nazwisko i Imiona, Głosów ważnych oddanych na kandydata, Liczba, % (w skali okręgu wyborczego), Mandat
1 2 1 BARTOS Wanda Alicja 300 2.70% Nie
1 2 2 SUCHOROWSKA Barbara 123 1.11% Nie
1 2 3 JANECKI Krzysztof Antoni 125 1.12% Nie
1 2 4 ANIOŁ Edward Stanisław 285 2.56% Nie
1 2 5 BĄK Zbigniew 449 4.04% Tak
1 2 6 WESOŁOWSKI Dominik Marek 116 1.04% Nie
1 2 7 JANICKA Sylwia Anna 144 1.30% Nie
1 2 8 SIERANT Damian Kosma 375 3.37% Nie
1 2 9 MEDYŃSKA Grażyna Anna 244 2.19% Nie
1 10 1 BATÓG Stanisław 798 7.18% Tak
1 10 2 GUZAL Leszek 431 3.88% Tak
1 10 3 CIEPIELA Katarzyna Małgorzata 404 3.63% Nie
1 10 4 SEMRAU Krystyna Anna 680 6.12% Tak
1 10 5 MISIAK Alicja Paulina 393 3.53% Nie
1 10 6 SUCHARZEWSKI Ryszard Marian 131 1.18% Nie
1 10 7 CHWAŁA Lidia Grażyna 256 2.30% Nie
1 10 8 STRASZAK Benedykt Władysław 179 1.61% Nie
1 10 9 ZALEWSKI Stanisław Lech 409 3.68% Nie
1 14 1 SKÓRSKI Jacek 221 1.99% Nie
1 14 2 FALASA Sylwia Maria 26 0.23% Nie
1 14 3 IDZIK Marzena Halina 73 0.66% Nie
1 14 4 KACZMARSKA Barbara 22 0.20% Nie
1 14 5 SOWIŃSKI Michał 29 0.26% Nie
1 14 6 WOJTYCHA Piotr Jerzy 36 0.32% Nie
1 14 7 WOJCIECHOWSKA Małgorzata Jolanta 13 0.12% Nie
1 15 1 WYRZYKOWSKI Mirosław 357 3.21% Nie
1 15 2 JAROSZ Joanna Ewa 92 0.83% Nie
1 15 3 MYSŁEK Justyna Anna 87 0.78% Nie
1 15 4 TOMPOROWSKA Marzanna Agnieszka 85 0.76% Nie
1 15 5 KRZYSZTOFIK Jacek Bogdan 75 0.67% Nie
1 15 6 URBAN Łukasz Mariusz 215 1.93% Nie
1 15 7 MAJKA Renata 65 0.58% Nie
1 15 8 SKUZA Piotr 148 1.33% Nie
1 16 1 MARKOWSKA Henryka 385 3.46% Nie
1 16 2 KOWAL Adam Andrzej 534 4.80% Tak
1 16 3 MAZUR Piotr 300 2.70% Nie
1 16 4 KAZIMIERSKA Małgorzata Dorota 259 2.33% Nie
1 16 5 URBAŃSKA Gabriela Iwona 311 2.80% Nie
1 16 6 STACHURA Małgorzata Wiesława 71 0.64% Nie
1 16 7 SKOWRON Edward Mikołaj 106 0.95% Nie
1 16 8 SKOWRON Paweł Artur 79 0.71% Nie
1 16 9 KRUZEL Andrzej Jan 572 5.14% Tak
1 17 1 ZGRZYWA Romuald Leon 369 3.32% Tak
1 17 2 PIELAK Ewa Agnieszka 145 1.30% Nie
1 17 3 WIDANKA Robert Paweł 95 0.85% Nie
1 17 4 PAWŁOWSKA Mariola Anna 25 0.22% Nie
1 17 5 KRÓL Piotr 186 1.67% Nie
1 17 6 MAZUR Urszula Danuta 56 0.50% Nie
1 17 7 KOS Tomasz 88 0.79% Nie
1 17 8 GĄSIOREK Agata Urszula 58 0.52% Nie
1 17 9 ADAMKIEWICZ Maciej 94 0.85% Nie
2 2 1 CHUDY Jerzy Marian 987 12.42% Tak
2 2 2 CHYLA Marek Adam 846 10.65% Nie
2 2 3 BOREK Zbigniew Dariusz 519 6.53% Nie
2 2 4 BEDNARSKA Ewa Mariola 67 0.84% Nie
2 2 5 SŁAWSKA Monika Alina 108 1.36% Nie
2 2 6 SEREMAK Renata 38 0.48% Nie
2 10 1 NIZIAŁEK Anna Renata 811 10.21% Tak
2 10 2 JARKOWSKA Zofia 327 4.11% Nie
2 10 3 ŻÓŁCIAK Józef 580 7.30% Tak
2 10 4 SOWIŃSKI Jan 424 5.34% Nie
2 10 5 GAWLIK Danuta 288 3.62% Nie
2 10 6 SŁODKOWSKI Wacław Adam 290 3.65% Nie
2 15 1 URBAŃSKA Joanna Maria 53 0.67% Nie
2 15 2 FERENC Edward 65 0.82% Nie
2 15 3 ŻYŁA Marzanna Urszula 76 0.96% Nie
2 16 1 JOŃCA Małgorzata Maria 210 2.64% Nie
2 16 2 IREK Stefan 119 1.50% Nie
2 16 3 OKOŃ Marek Stanisław 89 1.12% Nie
2 16 4 NOWAK Artur 39 0.49% Nie
2 16 5 NIEKURZAK Renata Wioletta 68 0.86% Nie
2 16 6 JOŃCA Sylwia Justyna 84 1.06% Nie
2 17 1 WIĄCEK Zbigniew 821 10.33% Tak
2 17 2 KORYTNICKA Barbara 183 2.30% Nie
2 17 3 WILK Magdalena Agnieszka 472 5.94% Nie
2 17 4 JURKOWSKI Stanisław 268 3.37% Nie
2 17 5 LEGIECKA Małgorzata 31 0.39% Nie
2 17 6 MAZURKIEWICZ Marcin Mateusz 84 1.06% Nie
3 2 1 WALCZYK Stanisław 968 16.95% Tak
3 2 2 LIPKA Barbara Dorota 237 4.15% Nie
3 2 3 DUDEK Mieczysław 398 6.97% Nie
3 2 4 JĘDRYKA Krzysztof 145 2.54% Nie
3 2 5 SIPOWICZ Maria 182 3.19% Nie
3 10 1 ZYNGIER Mariusz Ryszard 1 941 33.99% Tak
3 10 2 KOSOWICZ Anna 376 6.58% Tak
3 10 3 ŁASZYCA Wiesław Tadeusz 266 4.66% Nie
3 10 4 SWITEK Alina 260 4.55% Nie
3 10 5 ZAJĄC Wojciech 95 1.66% Nie
3 16 1 GUŁA Halina Maria 200 3.50% Nie
3 16 2 ŚWITEK Alfreda Maria 109 1.91% Nie
3 16 3 MIELNIK Michał 47 0.82% Nie
3 16 4 GAD Mirosław 54 0.95% Nie
3 16 5 ZIELIŃSKA Agnieszka Anna 81 1.42% Nie
3 17 1 MAKUŁA Jan 112 1.96% Nie
3 17 2 BIALIK Ewa 91 1.59% Nie
3 17 3 ARENDARSKA Karolina 29 0.51% Nie
3 17 4 PAWLAK Przemysław Arkadiusz 120 2.10% Nie
4 2 1 SKOTNICKI Michał Tomasz 1 593 18.55% Tak
4 2 2 SIEKIERSKI Adam Kacper 483 5.62% Tak
4 2 3 KARWASIŃSKI Jerzy Marian 291 3.39% Nie
4 2 4 SIKORA Mieczysława Stanisława 167 1.94% Nie
4 2 5 DYBUS Bogusława 46 0.54% Nie
4 2 6 CECELON Jan 93 1.08% Nie
4 2 7 HYNEK Jolanta Agnieszka 163 1.90% Nie
4 10 1 RAJCA Grzegorz Marek 1 413 16.45% Tak
4 10 2 WÓJTOWICZ Jolanta 546 6.36% Tak
4 10 3 WYRAZIK Robert Józef 383 4.46% Nie
4 10 4 WÓJCIK Monika Maria 197 2.29% Nie
4 10 5 GĄDEK Zdzisław 124 1.44% Nie
4 10 6 SUROŃ-PIOTROWICZ Wioletta 58 0.68% Nie
4 10 7 ŚWIĄTEK Leszek Bartłomiej 513 5.97% Nie
4 14 1 DUDA Katarzyna Aneta 43 0.50% Nie
4 14 2 GOŁDA Barbara Marzena 30 0.35% Nie
4 14 3 KWIECIEŃ Adrian Arkadiusz 193 2.25% Nie
4 14 4 RUDNIK Marek 187 2.18% Nie
4 14 5 WÓJCIK Elżbieta Ewa 30 0.35% Nie
4 15 1 ZALIŃSKI Maciej Piotr 135 1.57% Nie
4 15 2 WYRZYKOWSKI Marcin Ireneusz 22 0.26% Nie
4 15 3 JASTRZĄB Iwona 36 0.42% Nie
4 16 1 BĄK Janusz 575 6.70% Tak
4 16 2 RATUSZNIK Krzysztof Józef 356 4.15% Nie
4 16 3 WOJTERSKI Stanisław 109 1.27% Nie
4 16 4 KWIATKOWSKA Bożena Barbara 120 1.40% Nie
4 16 5 SOSNOWSKA Jadwiga 57 0.66% Nie
4 16 6 WOJTAŚ Marta Justyna 18 0.21% Nie
4 16 7 MURDZA Adam Rafał 14 0.16% Nie
4 17 1 MARCZEWSKI Tadeusz Marek 142 1.65% Nie
4 17 2 MAGIERA Zofia Teresa 320 3.73% Nie
4 17 3 NOWAK Marian Stanisław 131 1.53% Nie

Wybory 2018: frekwencja w powiecie na godz. 17:00

admin on 21 paź 2018 - 18:59

Trwają wybory samorządowe. Do godz. 12:00 frekwencja w powiecie staszowskim wyniosła 46,14%. Największą frekwencję zanotowano w Gminie Bogoria, najmniejszą - w Gminie Staszów.

Gmina Bogoria:
Liczba wyborców: 6 395
Liczba wydanych kart:3 632
Frekwencja: 56.79%

Gmina Łubnice:
Liczba wyborców: 3 470
Liczba wydanych kart: 1 536
Frekwencja: 44.27%

Gmina Oleśnica:
Liczba wyborców: 3 272
Liczba wydanych kart: 1560
Frekwencja: 47.68%

Gmina Osiek:
Liczba wyborców: 6 373
Liczba wydanych kart: 3 454
Frekwencja: 54.20%

Gmina Połaniec:
Liczba wyborców: 9 669
Liczba wydanych kart: 4 472
Frekwencja: 46.25%

Gmina Rytwiany:
Liczba wyborców: 5 257
Liczba wydanych kart: 2.386
Frekwencja: 45.39%

Gmina Staszów:
Liczba wyborców: 21 215
Liczba wydanych kart: 8 891
Frekwencja: 40.90%
(dane z 22 na 25 obwodów)

Gmina Szydłów:
Liczba wyborców: 3 888
Liczba wydanych kart: 1 783
Frekwencja: 45.87%

Wybory 2018: frekwencja w powiecie na godz. 12:00

admin on 21 paź 2018 - 16:12

Trwają wybory samorządowe. Do godz. 12:00 frekwencja w powiecie staszowskim wyniosła 16,53%. Największą frekwencję zanotowano w Gminie Osiek, najmniejszą - w Gminie Łubnice.

Gmina Bogoria:
Liczba wyborców: 6 394
Liczba wydanych kart: 1 215
Frekwencja: 19.00%

Gmina Łubnice:
Liczba wyborców: 3 470
Liczba wydanych kart: 476
Frekwencja: 13.72%

Gmina Oleśnica:
Liczba wyborców: 3 271
Liczba wydanych kart: 597
Frekwencja: 18.25%

Gmina Osiek:
Liczba wyborców: 6 373
Liczba wydanych kart: 1 263
Frekwencja: 19.82%

Gmina Połaniec:
Liczba wyborców: 9 669
Liczba wydanych kart: 1 508
Frekwencja: 15.60%

Gmina Rytwiany:
Liczba wyborców: 5 257
Liczba wydanych kart: 788
Frekwencja: 14.99%

Gmina Staszów:
Liczba wyborców: 21 215
Liczba wydanych kart: 3 252
Frekwencja: 15.33%
(z 3 na 25 obwodów w Gminie Staszów, nie otrzymano jeszcze danych)

Gmina Szydłów:
Liczba wyborców: 3 888
Liczba wydanych kart: 742
Frekwencja: 19.08%

Strony