Staszowskie

Sprawa kopalni siarki w gminie Połaniec

admin on 14 mar 2019 - 20:10

W środę odbyła się 9 sesja nadzwyczajna Rady Miasta w Połańcu. Tematem były planowane na terenie gminy Połaniec kopanie siarki. Na sali starły się dwie strony - szefowie Grupy Azoty Siarkopol Grzybów i przedstawiciele mieszkańców gminy. Rada Miejska dość zgodnie przegłosowała odrzucenie wniosków wnoszonych przez inwestora.

Zobacz zapis transmisji (video)

W porządku obrad znalazły się dwa projekty uchwał:

- podjęcie uchwały w sprawie rozpatrzenia wezwania do usunięcia naruszenia prawa uchwałą Nr XXXI/199/2016 Rady Miejskiej w Połańcu z dnia 27 października 2016 r. w sprawie uchwalenia Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Gminy Połaniec,

- podjęcie uchwały w sprawie rozpatrzenia wezwania do usunięcia naruszenia prawa uchwałą Nr LI/299/10 Rady Miejskiej w Połańcu z dnia 22 kwietnia 2010 roku w sprawie uchwalenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszarów wsi: Brzozowa, Luszyca, Łęg, Tursko Małe, Tursko Małe Kolonia i Zawada w Gminie Połaniec.

Autor: TK
Pełna treść na stronie Echo Dnia

Staszowski PKS po interwencji wypłaca zaległe pensje

admin on 14 mar 2019 - 20:05

Część pieniędzy już dostali, resztę mają zobaczyć na kontach do końca miesiąca – pracownicy staszowskiego PKS-u upomnieli się o zaległe wynagrodzenia, a firma zaczęła wypłacać należności.

Jak informuje Marek Żyła z NSZZ „Solidarność” w staszowskim PKS, rozmowy z prezesem spółki przebiegły pomyślnie.

- Prezes obiecał, że do końca miesiąca zostaną wypłacone pieniądze za styczeń i luty. Liczymy, że tak się stanie. W innym razie będziemy interweniować - przestrzega.

Pracownikom zostały do tej pory wypłacone zaległości z poprzedniego roku. Jak informowaliśmy, PKS w Staszowie łącznie był winny pracownikom około 600 tysięcy złotych. Firma zalegała z wypłatami nawet do pół roku. Chodzi o kwoty rzędu 7-8 tysięcy na jednego pracownika. Sprawa dotyczyła około 75 osób.

Autor: Izabela Mortas
Pełna treść na stronie Radio Kielce

Wypadek w Ossali

admin on 11 mar 2019 - 17:31

25-letni kierowca trafił do szpitala po wypadku, do którego doszło w poniedziałek przed godziną 14 na drodze krajowej numer 79 w miejscowości Ossala w gminie Osiek.

- 63-letni kierowca volkswagena podczas zawracania najprawdopodobniej nie zachował bezpieczeństwa i nie ustąpił pierwszeństwa, w wyniku czego zderzył się z dostawczym fordem firmy kurierskiej, prowadzonym przez 25-latka – informuje Artur Majchrzak z biura prasowego świętokrzyskiej policji. Na skutek uderzenia ford wylądował w rowie, a jego kierowca został ranny. Obaj kierujący byli trzeźwi.

Źródło: Echo Dnia

Kalendarz wyborczy do Parlamentu Europejskiego

admin on 28 lut 2019 - 20:50

Ruszyła kampania do Parlamentu Europejskiego. Reprezentantów wybierzemy 26 maja. Warto poznać cały kalendarz wyborczy, aby nie przegapić ważnej daty, np. terminu ogłoszenia kandydatów lub załatwienia formalności uprawniających do głosowania poza miejscem zameldowania. Kalendarz informuje, jak przygotować się do uczestnictwa w wyborach.

Wybory to nie tylko dzień głosowania. To prowadzenie agitacji przez komitety i kandydatów, przygotowania administracji wyborczej i działania podejmowane wcześniej przez wyborców. Kalendarz porządkuje te działania i wskazuje określone prawem daty i terminy, w których powinny być przygotowane m.in. listy kandydatów, spisy wyborców, lokale wyborcze oraz podane do wiadomości publicznej sposoby głosowania w różnych okolicznościach. Im bliżej dnia głosowania, tym bardziej wypełnione obowiązkami będą kolejne tygodnie przygotowań.

Kalendarz wyborczy:

LUTY

25 lutego zarządzenie wyborów przez Prezydenta PR; początek kampanii wyborczej

KWIECIEŃ

8 kwietnia upływa termin zawiadomienia Państwowej Komisji Wyborczej:
a) przez organ partii politycznej o utworzeniu komitetu wyborczego
b) przez pełnomocnika wyborczego o utworzeniu koalicyjnego komitetu wyborczego
c) przez pełnomocnika wyborczego o utworzeniu komitetu wyborczego wyborców
do 11 kwietnia komisarz wyborczy może na wniosek wójta lub rady gminy zmienić siedzibę obwodowej komisji wyborczej
do 16 kwietnia okręgowe komisje wyborcze przyjmują zgłoszenia list kandydatów startujących w wyborach
do 22 kwietnia należy utworzyć odrębne obwody głosowania w miejscach takich jak: szpitale, domy studenckie, domy pomocy społecznej, zakłady karne, areszty
do 26 kwietnia wójt (burmistrz, prezydent miasta) jest zobowiązany podać do wiadomości publicznej informację o obwodach głosowania, siedzibach, lokalach obwodowych komisji wyborczych, w tym przystosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych, oraz o możliwości głosowania korespondencyjnego i przez pełnomocnika

MAJ

do 6 maja:
a) w przypadku obwodów głosowania za granicą konsulowie informują o obwodach głosowania, siedzibach i lokalach obwodowych komisji wyborczych oraz o możliwości głosowania korespondencyjnego i przez pełnomocnika
b) komisarz wyborczy ma obowiązek poinformować wyborców o terminie wyborów, godzinach głosowania, sposobie głosowania, warunkach ważności głosu, o możliwości głosowania korespondencyjnego przez wyborców niepełnosprawnych oraz głosowania przez pełnomocnika. Informacje te są przekazywane pocztowo w postaci druku
c) komisarze wyborczy powołują obwodowe komisje wyborcze
d) gmina sporządza spis wyborców (w dwóch egzemplarzach, oddzielnie dla każdego obwodu głosowania według miejsca zamieszkania wyborców)
6 maja-20 maja – w tym okresie każdy wyborca może sprawdzić w urzędzie gminy sporządzającej spis wyborców, czy został w nim uwzględniony
11 maja-24 maja rozpowszechnianie nieodpłatne w programach publicznych nadawców radiowych i telewizyjnych audycji wyborczych komitetów wyborczych
do 13 maja wyborca niepełnosprawny powinien zgłosić komisarzowi wyborczemu zamiar głosowania korespondencyjnego w kraju (w tym przy użyciu nakładek na karty głosowania sporządzonych w alfabecie Braille’a)
do 17 maja wyborca niepełnosprawny składa u wójta gminy wniosek o sporządzenie aktu pełnomocnictwa do głosowania
do 21 maja wyborca może składać wniosek do dopisanie do spisu wyborców w wybranym przez siebie obwodzie głosowania (informacja ważna dla przebywających stale lub czasowo poza miejscem zameldowania)
do 21 maja osoba kierująca jednostką, w której tworzy się odrębny obwód głosowania, przekazuje do urzędu gminy wykaz osób uprawnionych do głosowania w tej jednostce
do 23 maja wyborca głosujący za granicą ma prawo zgłoszenia konsulowi wniosku o dopisanie do spisu wyborców
do 24 maja wyborca może uzyskać w urzędzie gminy zaświadczenie o prawie do głosowania w miejscu pobytu w dniu wyborów
24 maja, godz. 24.00 zakończenie kampanii wyborczej i początek ciszy wyborczej
26 maja wybory do Parlamentu Europejskiego w Polsce

Dla Polski będą to czwarte wybory do Parlamentu Europejskiego. Tym razem, zależy od nich szczególnie wiele: nie tylko kwestie pragmatyczne jak budżet, tempo rozwoju gospodarczego, ale także wybór wartości i kierunek rozwoju Unii Europejskiej.

„Dlatego takie znaczenie ma zaangażowanie wyborców, którzy dotąd nie wykorzystywali w pełni swoich praw. W 2014 roku frekwencja wyniosła niecałe 24%. Niższy wynik był tylko na Słowacji i w Czechach. Miejmy nadzieję, że polityczny spór o to, jaka powinna być Europa, pobudzi jak najwięcej osób do zabrania głosu." – mówi Joanna Załuska, dyrektorka programu Masz Głos Masz Wybór Fundacji Batorego.

Źródło: Fundacja Batorego

Groził prezydentowi Andrzejowi Dudzie

admin on 21 lut 2019 - 18:40

Staszowscy policjanci zatrzymali 46-letniego mieszkańca gminy Rytwiany, który groził, że zabije Prezydenta RP Andrzeja Dudę. Do zdarzenia doszło wczoraj. Wówczas po godzinie 21:00, na numer alarmowy 112 zadzwonił mężczyzna, który deklarował, że wkrótce popełni zbrodnię - relacjonuje Joanna Szczepaniak z miejscowej Komendy Powiatowej Policji.

- Dyspozytor Wojewódzkiego Centrum Powiadamiana Ratunkowego zaalarmował o tym zgłoszeniu funkcjonariuszy, którzy rozpoczęli poszukiwania mężczyzny. Dzisiaj rano został zatrzymany. Był wówczas pod wpływem alkoholu - mówi Joanna Szczepaniak.

Podczas przeszukania mieszkania zatrzymanego, policjanci zabezpieczyli broń gazową, na którą mężczyzna nie miał zezwolenia.

- Podejrzewany, wzorując się na filmach akcji zniszczył kartę i telefon, z którego wykonywał połączenia. Mundurowi ustalili, że mieszkaniec gminy Rytwiany próbował kilkakrotnie dodzwonić się także do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji - dodaje Joanna Szczepaniak.

Autor: Monika Miller
Pełna treść na stronie Radio Kielce

Awantura w staszowskim PKS

admin on 20 lut 2019 - 19:44

Napięta sytuacja między pracownikami staszowskiego PKS-u a władzami spółki trwa już od dłuższego czasu. Teraz miarka się przebrała - pracownicy stanowczo domagają się wypłaty zaległych wynagrodzeń i jasnego określenia jak spółka będzie funkcjonowała dalej. Jak dowiedziało się "Echo Dnia" staszowski PKS będzie musiał wypłacić zatrudnionym osobom około 600 tysięcy złotych.

Pracownicy firmy są poważnie zaniepokojeni i oburzeni sytuacją w jakiej się znaleźli. Staszowski PKS jest zadłużony, nie wypłacał im systematycznie całości pensji, a teraz ogłoszono że przetarg na sprzedaż stacji paliw odbędzie się 22 lutego. Zatrudnione osoby w staszowskim PKS - ie proszą aby rzetelnie podawać informacje i twierdzą, że już od około 2 lat są problemy z wypłacaniem pensji - były wypłacane z opóźnieniem i nie w całości. A od około pół roku sytuacja jest według nich naprawdę tragiczna i bardzo niepokojąca.

Autor: ACH
Pełna treść na stronie Echo Dnia

Mężczyzna stracił część nogi w wypadku

admin on 20 lut 2019 - 19:42

Do poważnego wypadku przy pracy doszło we wtorek krótko przed godziną 12.30 na terenie elektrowni w Połańcu w powiecie staszowskim. 48-letni obchodowy, który wkrótce miał kończyć zmianę, kontrolował maszynę: pionowy przenośnik taśmowy z wygarniaczem.

- Ustalamy jak to się stało, że doszło do nieszczęścia. Mężczyzna stracił część nogi. Urządzenie jest zautomatyzowane, pomieszczenie znajdujące się kilka metrów pod ziemią nie jest monitorowane, nie było żadnych świadków wypadku. Poszkodowany sam zadzwonił do swego przełożonego z informacją o tym, co się stało - przekazywała starszy sierżant Joanna Szczepaniak, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Staszowie.

Autor: Michał Nosal
Pełna treść na stronie Echo Dnia

Auto rozbite, kierowca w szpitalu. Na liczniku 180 km/h

admin on 11 lut 2019 - 20:16

Nietrzeźwy mieszkaniec gminy Rytwiany rozpędził auto na prostej i stracił nad nim panowanie. Skończyło się wypadkiem. Licznik rozbitego wozu zatrzymał się na 180 kilometrach na godzinę. Przy mężczyźnie policjanci znaleźli susz a w aucie kryształki.

Do wypadku w powiecie staszowskim doszło w niedzielę przed godziną 21. Prostym odcinkiem trasy między Sichowem a Tuklęczą mknęło renault laguna prowadzone przez mieszkającego w pobliżu 24-latka.

- Z naszych wstępnych ustaleń wynika, że w miejscowości Tuklęcz mężczyzna stracił panowanie nad kierownicą. Samochód zjechał z drogi, uderzył w drzewo, a potem staranował ogrodzenie posesji. Wskazówka prędkościomierza zatrzymała się na ponad 180 kilometrach na godzinę - przekazywała starszy sierżant Joanna Szczepaniak, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Staszowie.

Pełna treść na stronie Echo Dnia

16-letni piłkarz ze Staszowa w RC Lens

admin on 6 lut 2019 - 20:01

To jest piłkarski hit transferowy w skali Polski. 16-letni zawodnik ze Staszowa Kacper Sadłocha podpisał kontrakt ze słynnym francuskim klubem RC Lens.

- Było bardzo dużo ofert z najlepszych lig Europy, wybraliśmy Lens, bo ten klub ma świetną akademię i syn będzie miał tam znakomite warunki do rozwoju - mówił nam Ernest Sadłocha, tata Kacpra. Kacper Sadłocha to jeden z największych talentów, jakie ostatnio pojawiły się w województwie świętokrzyskim.

Jego tata Ernest też grał w piłkę - w Pogoni Staszów, ale syn przebił już tatę jeśli chodzi o osiągnięcia, bo już w wieku 16 lat grał w pierwszoligowej Stali Mielec. Na koncie ma też 8 występów i 1 bramkę w reprezentacji Polski do 16 lat.

Autor: Dorota Kułaga
Pełna treść na stronie Echo Dnia

Kolejny alarm bombowy w Staszowie

admin on 5 lut 2019 - 16:11

Kolejny alarm bombowy. We wtorek do urzędu skarbowego w Staszowie trafiła informacja o podłożeniu ładunków wybuchowych, do akcji ruszyły służby ratunkowe.

Około godziny 11 we wtorek mail z informacją o bombie wpłynął urzędu skarbowego w Staszowie. To trzecia taka akcja od początku roku w mieście. Ewakuacji nie zarządzano. Budynek został sprawdzony, a alarmy okazały się fałszywe.

Maile z taką informacją trafiły też do Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego w Kielcach, wojewódzkiego biura Polskiego Stronnictwa Ludowego oraz urzędów skarbowych w Kielcach i Końskich.

Autor: Michał Nosal
Źródło: Echo Dnia

Poprosił o podwiezienie. Spowodował wypadek?

admin on 3 lut 2019 - 19:00

Trzy osoby zabrano do szpitala po wypadku, do którego doszło w sobotę około godziny 19 w miejscowości Strzelce w gminie Oleśnica w powiecie staszowskim.

Policjanci ustalili, że nim doszło do nieszczęścia, 22-letni chłopak poprosił parę – 19-latka i 16-letnią dziewczynę o podwiezienie do Stopnicy, nie wykluczone, że miał im nawet zapłacić. Para zgodziła się, cała trójka wsiadła do volkswagena bora i ruszyła. Z informacji, jakie zebrali stróże prawa wynika, że w czasie jazdy doszło do utarczki między 19-letnim kierowcą a „autostopowiczem”, po czym mieli zamienić się miejscami i dalej miał już kierować 22-latek.

- Na łuku drogi w miejscowości Strzelce kierowca stracił panowanie nad samochodem, zjechał do rowu, tu samochód dachował – mówi Artur Majchrzak z biura prasowego świętokrzyskiej policji.

Autor: saba
Pełna treść na stronie Echo Dnia

Znów alarm bombowy w Urzędzie Skarbowym!

admin on 28 sty 2019 - 17:19

W poniedziałkowe przedpołudnie informacje o rzekomym podłożeniu ładunku wybuchowego wpłynęły do Urzędu Skarbowego w Staszowie. Do akcji ruszyli policjanci i strażacy.

- Ewakuowanych zostało około 50 osób. Policjanci sprawdzili budynek i nie znaleźli niczego niebezpiecznego. O godzinie 12.30 akcja dobiegła końca - informował Artur Majchrzak ze świętokrzyskiej policji. Przypomnijmy, to w krótkim czasie kolejna taka sytuacja w Staszowie. W zeszłym tygodniu fałszywy sygnał o bombie spowodował ewakuację.

Autor: minos
Źródło: Echo Dnia

Przedsiębiorcy w Staszowie mają LCWP

admin on 28 sty 2019 - 17:16

W Staszowie otwarto dzisiaj Lokalne Centrum Wspierania Przedsiębiorczości, które powstało z inicjatywy Lokalnej Grupy Działania „Białe Ługi". Na fachową pomoc i doradztwo mogą liczyć małe i średnie przedsiębiorstwa, organizacje pozarządowe oraz mieszkańcy z terenu gmin objętych projektem. Oprócz Staszowa należy do nich Bogoria, Szydłów, Raków, Chmielnik, Daleszyce i Pierzchnica.

Jak poinformowała Jowita Wójcik-Zielińska, koordynator centrum, placówka będzie prowadzić szeroko rozumiane doradztwo, m.in. księgowe i prawne, a także szkolenia i konsultacje. Każdy zainteresowany dowie się jak założyć działalność gospodarczą i jakie są zasady prowadzenia własnego podmiotu.

Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik
Pełna treść na stronie Radio Kielce

Zbiórka pieniędzy na leczenie lek. Roberta Matraszka

admin on 15 sty 2019 - 18:32

Na portalu siepomaga.pl trwa zbiórka na rzecz lekarza Roberta Matraszka ze staszowskiego szpitala, który walczy z ciężką chorobą. Pomóżmy! Zostało jeszcze nieco 30 tys. zł do końca zbiórki.

To był piątek 13-go lutego 2015 roku. Właśnie tego dnia w sposób dramatyczny ujawniła się moja choroba. Tego dnia rano wyszedłem jak zwykle do pracy, żeby objąć dyżur w Oddziale Intensywnej Terapii. Był to niezwykle stresujący dyżur. Kiedy opiekowałem się pacjentem, nagle sam straciłem przytomność. Na stanowisku pracy zastąpił mnie kolega, a ja, wprost od łóżka ciężko chorego człowieka, sam trafiłem na łóżko szpitalne. Okazało się, że początkowe stadium choroby nowotworowej mózgu, w połączeniu ze stresem, intensywną pracą umysłową oraz zmęczeniem fizycznym przyniosły efekt w postaci obrzęku mózgu i utraty świadomości. Moje szczęście polegało na tym, że guz o wielkości zaledwie ziarna pieprzu wywołał tak dramatyczne skutki - dzięki temu choroba została wykryta w bardzo wczesnym stadium.

Pomóż! Wpłać dowolną kwotę: https://www.siepomaga.pl/robert-matraszek

Nowy Pomnik Historii

admin on 6 sty 2019 - 21:52

Pustelnia Złotego Lasu stanowi jeden z dwóch najstarszych tego typu zabytków architektonicznych w skali kraju świadczących o obecności kamedułów na ziemiach polskich. Niedawno została Pomnikiem Historii.

Fundatorami kamedulskiego eremu byli wojewoda krakowski Jan Magnus Tęczyński herbu Topór oraz jego brat Gabriel Tęczyński. Fundacja została zatwierdzona 27 sierpnia 1617 roku przez Kapitułę Kongregacji Góry Koronnej Kamedułów Pustelników. Zapisu fundacyjnego dokonano w Nowym Korczynie 15 lutego 1621 roku. Była to druga, po Krakowie, tego typu fundacja w ówczesnej Polsce.

Autor: Tomasz Trepka
Pełna treść na stronie Echo Dnia

Wojewoda wręczyła włodarzom nowych miast listy gratulacyjne i medale

admin on 31 gru 2018 - 18:09

Siedem świętokrzyskich miejscowości od 1 stycznia odzyska prawa miejskie utracone na skutek represji po powstaniu styczniowym. Włodarze: Nowej Słupi, Szydłowa, Pierzchnicy, Nowego Korczyna, Opatowca, Oleśnicy i Pacanowa odebrali z rąk wojewody uroczyste listy gratulacyjne i okolicznościowe medale.

Zdaniem wojewody Agaty Wojtyszek, przywrócenie praw miejskich, to sprawiedliwość dziejowa dla lokalnych społeczności. - To bardzo ważne, także w kontekście obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Świadczy to, że region świętokrzyski w historii całego kraju było miejscem gdzie walki o odzyskanie niepodległości było bardzo silne - dodaje. Agata Wojtyszek podkreśla, że oprócz symbolicznego przywrócenia prawdy historycznej to także, szansa dla nowych świętokrzyskich miast na dynamiczny rozwój turystyczny i gospodarczy.

Autor: Michał Kita, Mateusz Kaczmarczyk
Pełna treść na stronie Radio Kielce

Pomnik 2 Pułku Piechoty Legionów odsłonięty

admin on 19 gru 2018 - 21:46

W poniedziałek 17 grudnia br, w staszowskim parku odbyła się uroczystość odsłonięcia pomnika, jak głosi napis, poświęconego: Pamięci żołnierzy 1. batalionu 2. Pułku Piechoty Legionów stacjonującego w Staszowie w latach 1923-1939 odznaczonego orderem Virtuti Militari za bohaterską postawę w wojnie obronnej 1939 roku.

2 Pułk Piechoty Legionów został utworzony 14 września 1914 r. Brał udział w walkach podczas I wojny światowej w składzie II Brygady Legionów, początkowo na froncie karpackim i na Wołyniu. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości 2 pp Leg. był formowany w Jabłonnie. W wojnie polsko-sowieckiej walczył w składzie Frontu Litewsko-Białoruskiego, początkowo na linii rzeki Berezyny, a podczas bitwy warszawskiej, będąc w odwodzie Naczelnego Wodza, obsadził odcinek w rejonie Kozienic. Następnie walczył w rejonie Hrubieszowa, a pod koniec października 1920 roku, rozpoczął służbę na polsko-litewskiej linii demarkacyjnej. Po wojnie pułk stacjonował początkowo w Piotrkowie, a następnie w Pińczowie i Sandomierzu. 1. batalion 2. pp Leg. od 1923 do 1939 r. stacjonował w Staszowie. W kampanii wrześniowej 1939 r. 2 pp Leg. walczył w obronie Gór Borowskich pod Piotrkowem Trybunalskim, skąd wycofał się w kierunku Warszawy. W dniach 12–13 września toczył ciężkie walki w rejonie Błonia, Ołtarzewa i Ożarowa. Następnie wycofał się przez Puszczę Kampinoską do Modlina, gdzie do kapitulacji w dniu 29 września, bronił odcinka „Zakroczym” Twierdzy Modlin.

A tak wyjście ze Staszowa wspominał jeden z mieszańców Staszowa Władysław Rzadkowolski, ówczesny dyrektor Krajowej Kasy Oszczędności: Sierpień 1939 roku miał się ku schyłkowi. Dziwny to był rok, dziwniejszy jeszcze ten miesiąc. Każdy czół, że zbliża się coś strasznego, że nadciąga burza, której groźne, coraz częstsze pomruki, wskazywały na jej nieuchronność. Wyczuwano jakąś grozę, nie zdawano sobie jednak z niej sprawy w takim stopniu, w jakim nadeszła w rzeczywistości. Gdzieś pod koniec sierpnia, stacjonujący w Staszowie 1. batalion 2 Pułku Piechoty Legionów, wyrusza w pełnej gotowości bojowej. Całość prowadzi dowódca batalionu mjr Józef Kopecki. Na czele drugiej kompanii por. rez. Artur ks. Radziwiłł. Jedzie konno, pochylony, skupiony, jakby przeczuwał, że nie wróci już do swoich Rytwian pod Staszowem, że na czele już tylko plutonu, skoszony zostanie pod Ołtarzewem serią niemieckiego CKM-u. Odchodzący batalion, żegnany jest przez całe, wyległe na trasę przemarszu, miasteczko. Na twarzach mieszkańców spływają cicho łzy. Nie ostatnie to łzy, które płynąć będą po ich twarzach na widok polskiego żołnierza.

W uroczystości odsłonięcia pomnika uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych, na czele z: pełnomocnikiem wojewody świętokrzyskiego Wiktorem Kowalskim, starostą staszowskim Józefem Żółciakiem, wicestarostą Leszkiem Guzalem, burmistrzem miasta i gminy Staszów Leszkiem Kopciem, zastępca burmistrza dr Ewą Kondek i przewodniczącym Rady Miejskiej Staszowa Ireneuszem Kwiecjaszem. Wśród licznie zebranych mieszkańców Staszowa byli także krewni rodzin podoficerów i żołnierzy 1 batalionu, który w dniu 28 sierpnia na zawsze opuścił Staszów, udając się do Sandomierza na następnie na front Wojny Obronnej 1939 roku. Wartę honorową przed pomnikiem zaciągnęli, m.in. żołnierze 3 Sandomierskiego Batalionu Radiotechnicznego, który obecnie stacjonuje w dawnych koszarach 2. Pułku Piechoty Legionów w Sandomierzu.

Tekst i foto: Jan Mazanka

Mjr Józef Kopecki

Mjr Józef Kopecki po wzięciu do niewoli niemieckiej przebywał w obozie jenieckim w Działdowie. Zwolniony 25 października 1939 r. na mocy umowy kapitulacyjnej, powrócił do Staszowa. Zagrożony aresztowaniem, w listopadzie 1939 r. wyjechał do Krakowa, gdzie jako "Jan Gala" wstąpił do konspiracyjnej Organizacji Orła Białego, w której pełnił funkcję szefa oddziału organizacyjnego i dyscypliny. Był jednocześnie organizatorem Rejonu Krakowsko-Miechowskiego OOB, a ponadto sprawował nadzór nad trasami przerzutowymi za granicę dla osób zagrożonych aresztowaniem przez Gestapo. Po scaleniu OOB ze Związkiem Walki Zbrojnej został kierownikiem przerzutów kurierskich i pocztowych Obszaru IV Południowego ZWZ. Od wiosny 1940 r. był komendantem Obwodu Kraków-miasto ZWZ, z kolei od kwietnia 1941 r. - kierownikiem samodzielnej placówki wywiadowczej na terenie Inspektoratu Rejonowego ZWZ (następnie Armii Krajowej) Mielec. Józef Kopecki, w konspiracji używał pseudonimów "Gala", "Skałka" i "Soplica". Zalegalizowany jako Jan Gala, pracował oficjalnie w Związku Plantatorów Tytoniu, co ułatwiało mu prowadzenie pracy wywiadowczej ze względów na swobodne poruszanie się po terenie. 17 lipca 1944 r. został aresztowany przez Gestapo w swoim mieszkaniu w Mielcu. Nierozpoznany jako oficer wywiadu AK, był więziony w Rzeszowie i Pustkowie, po czym wywieziony do obozu koncentracyjnego Sachsenhausen, a w lutym 1945 r. przeniesiony do obozu koncentracyjnego Gusen, gdzie jako Jan Gala zmarł z wycieńczenia 25 kwietnia 1945 r., na siedem dni przed wyzwoleniem obozu przez wojska amerykańskie. Przez rząd emigracyjny w Londynie został pośmiertnie awansowany na stopień podpułkownika.

Śmierć na torach w Staszowie

admin on 19 gru 2018 - 18:00

Około godziny 23 we wtorek do tragedii doszło na torach w Staszowie, na wysokości południowej obwodnicy miasta. Jak na gorąco informowali strażacy mężczyzna został tu potrącony przez pociąg z węglem jadący z Jaszczowa do Połańca.

Maszynista prowadzący skład był trzeźwy. Dla potrąconego nie było ratunku. - Podejrzewamy, że ofiara to młody mieszkaniec naszego miasta. Ustalamy, czy doszło do wypadku, czy też na przykład do próby samobójczej - informował w środowy poranek starszy aspirant Mariusz Domagała, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Staszowie.

Autor: Michał Nosal
Źródło: Echo Dnia

Pustelnia w Rytwianach na liście Pomników Historii

admin on 10 gru 2018 - 20:38

Pustelnia Złotego Lasu w Rytwianach, Pałacyk Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku oraz zespół staromiejski w Wiślicy - to kolejne miejsca z regionu, które znalazły się na liście Pomników Historii. Wręczenie wyróżnień dla czternastu nowych miejsc w kraju odbyło się w Warszawie podczas gali "100 Pomników Historii na Stulecie Odzyskania Niepodległości”.

Prezydent RP Andrzej Duda podkreślił, że pomniki historii są doskonałym przykładem dziejów Polski. Są one częścią naszej tożsamości narodowej.

- Pomniki Historii to lista świadectwa naszych dziejów. Dziedzictwa materialnego, które szczególnie przemawia, gdy odwiedzamy te miejsca, które tętnią historią i wiele z nich mimo, że minęły już stulecia nadal zachowało swój pierwotny kształt i charakter - dodał.

Autor: Michał Kita
Pełna treść na stronie Radio Kielce

Strony