Staszowskie

Padnięte małże, brudna woda i okropny smród

admin on 18 lip 2018 - 18:31

Setki padniętych małży od wielu dni leżą na plaży tuż przy zalewie w Chańczy. Dotąd mięczaki zostały uprzątnięte tylko w obrębie planowanego kąpieliska i prawdopodobne jest, że pozostałe natura będzie musiała usunąć sama. Od dwóch tygodni trwają przepychanki co do tego kto ma posprzątać brzeg. Tymczasem zalew straszy brudną plażą, mętną wodą i okropnym smrodem. Czy trzeba katastrofy ekologicznej, by ktoś wreszcie zajął się tym problemem?

O problemie informowaliśmy już na początku lipca, kiedy najbardziej palącą kwestią było ewentualne skażenie wody. Dziś wiemy już, że stan wody teoretycznie nie odbiega od normy. Natomiast wygląd zbiornika i unoszący się nad nim okropny smród pozostawiają wiele do życzenia - a o to nie ma kto się zatroszczyć.

Autor: Ewa Łukomska
Pełna treść na stronie Echo Dnia

Woda w zalewie Chańcza już czysta

admin on 14 lip 2018 - 10:40

Zanieczyszczenia już nie ma. Tak wynika z drugich badań wody zalewu w Chańczy, które na zlecenie Urzędu Gminy Raków przeprowadzono w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kielcach. Nic złego, jak podkreślają rakowscy urzędnicy, nie wykazała także analiza ścieków z oczyszczalni w pobliżu akwenu.

Problem ze stanem jakości wody w zbiorniku w Chańczy pojawił się w poprzedni weekend (30 czerwca – 1 lipca). Wtedy na brzegu znalazły się setki padniętych małży, o czym naszą redakcję, zarządcę obiektu i władze gminy Raków zaalarmowali okoliczni mieszkańcy.

Autor: Bartłomiej Bitner
Pełna treść na stronie Echo Dnia

Bakterie kałowe w zalewie Chańcza

admin on 7 lip 2018 - 23:25

Nie bez powodu kilka dni temu na brzegu zalewu w Chańczy, na styku powiatów kieleckiego i staszowskiego, znalazły się padnięte małże. Badania Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kielcach wykazały, że woda skażona jest enterokokami kałowymi. Bardzo prawdopodobne, że ktoś spuścił do zbiornika lub do któregoś z jego dwóch dopływów ścieki.

Małże woda na brzeg wyrzuciła w miniony weekend. Zaalarmował nas o tym jeden z czytelników, który przeraził się skalą znajdujących się na brzegu mięczaków i tym, że akwen mógł zostać zanieczyszczony. Małży były bowiem setki, jeśli nie tysiące.

Autor: Bartłomiej Bitner
Pełna treść na stronie Echo Dnia

Campery z bizonami

admin on 7 lip 2018 - 23:18

W Kurozwękach zapełniło się największe w południowo - wschodniej Polsce pole camperowo - namiotowe. Znajduje się tutaj główna baza XIV Europejskiego Tygodnia Turystyki Rowerowej.

W dniach 7-14 lipca Staszów gości miłośników turystyki rowerowej z całej Europy. Na potrzeby zlotu w Kurozwękach powstało ogromne pole biwakowe, na którym zmieściło się ok. 150 camperów i drugie tyle namiotów. Na polu przez najbliższy tydzień będzie mieszkało ok. 500 osób. Na zdjęciach Campery za pałacem w pobliżu gotowego już labiryntu w kukurydzy. Więcej informacji na www.staszow-uect2018.pl

Info: Witold Świtalski

Skażona woda w Chańczy?

admin on 4 lip 2018 - 06:39

Padnięte małże nad brzegiem zalewu w Chańczy, na styku powiatów kieleckiego i staszowskiego, witają wypoczywających. Setki mięczaków w muszlach wyrzuconych przez wodę oddzielają ją od plaży, a widok ten zadziwia większość tam spacerujących.

Kąpać się nie zamierzają, a Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska już sprawdza, czy można to robić i czy nie ma zagrożenia zanieczyszczeniem.

O tym, że z zalewem może być jakiś problem, powiadomił nas jeden z czytelników. Spacerował nad zbiornikiem w niedzielę, 1 lipca, i – jak pisze w mailu – był zaskoczony widokiem małż, które leżały nad brzegiem.

Autor: Bartłomiej Bitner
Pełna treść na stronie Echo Dnia

25-latek szarpał i kopał policjantów?

admin on 25 cze 2018 - 18:29

Policjanci staszowskiej drogówki chcieli w sobotę skontrolować 25-latka jadącego crossowym motocyklem.

- Mimo dawanych przez nich wyraźnych znaków, mężczyzna podjął ucieczkę. Gdy policjanci go dogonili i zatrzymali, zachowywał się agresywnie, szarpał i kopał funkcjonariuszy. Jak się okazało motocykl był niezarejestrowany, zaś mężczyzna ma sądowy zakaz kierowania do 2020 roku. Przyjdzie mu odpowiedzieć za niezatrzymanie się do kontroli, naruszenie nietykalności funkcjonariuszy oraz lekceważenie wyroku sądu - wylicza Aneta Nowak-Lis z Komendy Powiatowej Policji w Staszowie.

Autor: Michał Nosal
Pełna treść na stronie Echo Dnia

Awantura w staszowskim szpitalu zakończona

admin on 12 cze 2018 - 22:58

We wtorek, 12 czerwca lekarze z oddziału wewnętrznego staszowskiego szpitala podpisali porozumienie z dyrekcją. Nie odejdą z pracy, wypowiedzenia, które złożyli przestały obowiązywać.

Paweł Wojtasik, dyrektor staszowskiego szpitala poinformował nas, że zostało podpisane porozumienie między lekarzami a dyrekcją. Sytuacja jest opanowana - specjaliści, zrzeszeni w konsorcjum nie odejdą z pracy. Kontrakt został przedłużony.

Autor: Agata Chrobot
Pełna treść na stronie Echo Dnia

Były wiceminister dyrektorem szpitala

admin on 12 cze 2018 - 22:48

Marek Tombarkiewicz, były wiceminister zdrowia, został ponownie wybrany na stanowisko dyrektora Szpitala Powiatowego w Staszowie. Funkcję tę pełnił przed objęciem ministerialnej teki.

Jak informuje Michał Skotnicki, starosta staszowski, dziś zarząd powiatu przychylił się do rekomendacji komisji konkursowej i na stanowisko dyrektora w szpitala w Staszowie powołał Marka Tombarkiewicza.

- Zarząd powiatu jednogłośnie powierzył mu piastowanie tej funkcji. Dziś z panem Tombarkiewiczem podpisałem umowę. Zgodnie z przepisami prawa dyrektorem staszowskiego szpitala będzie przez pięć lat - powiedział Michał Skotnicki.

Autor: Iwona Murawska
Pełna treść na stronie Radio Kielce

Awantura w szpitalu w Staszowie

admin on 7 cze 2018 - 21:45

Na oddziale wewnętrznym staszowskiego szpitala powiatowego pracuje siedmiu lekarzy. Złożyli wypowiedzenia, ale je zawiesili po rozmowach z dyrektorem placówki.

Lekarze specjaliści, którzy pracują na oddziale wewnętrznym szpitala powiatowego w Staszowie złożyli wypowiedzenia i chcieli odejść z pracy. Dowiedzieliśmy się także, że zrobiło to siedmiu lekarzy, czyli ...wszyscy, którzy tam pracują. To największy oddział w staszowskiej lecznicy, jest tam około 50 łóżek. Niestety lekarze nie chcą na razie udzielać nam komentarzy na ten temat.

Autor: Agata Chrobot
Pełna treść na Echo Dnia

Dwóch pijanych na motolotni. Spadli do zalewu

admin on 4 cze 2018 - 06:37

Po około 1,5 promila alkoholu w wydychanym powietrzu mieli dwaj 41-letni mężczyźni, którzy w niedzielę o poranku postanowili przelecieć w tym stanie motolotnią nad Chańczą. Skończyło się twardym lądowaniem w wodzie.

W niedzielę po 6 rano służby ratunkowe podniosło niebezpiecznie brzmiące zgłoszenie: ktoś informował, że motolotnia spadła do zalewu w Chańczy. Na miejsce natychmiast ruszyli policjanci i strażacy. Szukali tego, kto leciał motolotnią, i na lądzie, i na wodzie, używając łódek. Mowa była też o sprowadzeniu płetwonurków z Sandomierza. Na szczęście, choć wyglądało to bardzo poważnie, zakończyło się happyendem.

- Okazało się, że motolotnią leciało dwóch 41-latków, obaj mieli po półtora promila alkoholu w wydychanym powietrzu – opowiada Artur Majchrzak z biura prasowego świętokrzyskiej policji.

Autor: saba
Pełna treść na stronie Echo Dnia

W Połańcu samochód wjechał pod pociąg towarowy

admin on 2 cze 2018 - 12:54

Do poważnie wyglądającego zdarzenia doszło w piątek przez godziną 18 na niestrzeżonym przejeździe kolejowym w miejscowości Zawada koło Połańca w powiecie staszowskim.

- W kierunku miejscowości Tursko Małe hyundaiem jechał 60-letni mężczyzna - opowiada Artur Majchrzak z biura prasowego świętokrzyskiej policji. Samochód wjechał na przejazd prosto pod pociąg towarowy - lokomotywę, która ciągnęła sześć pustych wagonów. Doszło do zderzenia. Cudem chyba kierowca osobówki ocalał - strażacy mówili, że zdołał wydostać się z auta o własnych siłach. Został zabrany do szpitala, ale - jak informowali policjanci - jego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo. I 60-latek, i 59-letni maszynista byli trzeźwi.

Źródło: Echo Dnia

Alicja Urbanowicz najlepszym nauczycielem muzyki w Polsce!

admin on 1 cze 2018 - 07:30

W minioną sobotę w Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie odbyła się gala wręczenia nagród Nauczyciel Muzyki 2017 w Polsce. Decyzją Kapituły Konkursu, tytuł Nauczyciela Muzyki 2017 otrzymała Alicja Urbanowicz ze Staszowa.

Właśnie rozstrzygnięto trzecią edycję konkursu, w której Polskie Stowarzyszenie Edukacji i Animacji Muzycznej promuje i docenia najlepszych nauczycieli muzyki w Polsce. Ludzi kreatywnych, muzykujących, którzy potrafią zaszczepić miłość do muzyki, ciekawie i efektywnie jej uczyć oraz sprawić, że muzyka jest obecna w środowisku lokalnym. Kandydaturę Alicji Urbanowicz ze Staszowa zgłosiła fundacja Muzyka Jest Dla Wszystkich. Spośród zgłoszonych propozycji kapituła konkursu wybrała 11 finalistów, a spośród nich, nagrodę główną przyznano właśnie Alicji Urbanowicz.

Autor: AWA
Pełna treść na stronie Echo Dnia

W Staszowie podpisano umowę z kolejnym inwestorem

admin on 29 Maj 2018 - 22:51

Markowe meble ze Staszowa? Czemu nie. W Staszowie podpisano umowę z drugim inwestorem, który wybuduje zakład na terenie miejscowej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. To Angelika Kubera, prezes firmy Angel Invest.

Firma Angel Invest kupiła tutaj działkę za pół miliona złotych. Będzie produkowała meble kuchenne, biurowe. Na początek będzie 10 miejsc pracy, docelowo powstanie około 50. Prezesem Angel Invest jest Angelika Kubera. Jest pierwszą kobietą inwestorem w Specjalnej Strefie Ekonomicznej na terenie gminy Staszów. Wybuduje zakład produkcyjny i ruszy z produkcją do końca 2019 roku. Na ten rok planuje „dopiąć na ostatni guzik” dokumentację i ogrodzić działkę.

Autor: Agata Chrobot, UMiG Staszów
Pełna treść na Echo Dnia

Rajd motocyklowy MotoWyrypa 2018

admin on 27 Maj 2018 - 11:34

W dniach 31 maja - 3 czerwca odbędzie się Rajd Motocykli Zabytkowych i Klasycznych MotoWyrypa 2018. Znaczna część trasy rajdu biegnie przez powiat staszowski. Organizatorem imprezy jest Świętokrzyska Nieformalna Grupa Motocyklowa i Lokalna Organizacja Turystyczna "Czym chata bogata" w Staszowie.

Rajd ma charakter historyczno-patriotyczno-krajoznawczy w formule turystycznego przejazdu na orientację ku uczczeniu 100-lecia odzyskania Niepodległości przez Polskę. Wydarzenie adresowane jest dla kierowców i pasażerów motocykli zabytkowych i klasycznych. Przejazd będzie prowadził głównie mniej uczęszczanymi drogami asfaltowymi, szutrowymi oraz gruntowymi i leśnymi.

Impreza rozpocznie się 31 maja w Borkowie w gminie Daleszyce a zakończy w Golejowie 3 czerwca. Na trasie przejazdu poszczególne załogi będą wykonywać przeróżne konkurencje sprawnościowe, testy oraz szereg zadań turystycznych. Wieczorem 2 czerwca, w Golejowie planowany jest koncert zespołów muzycznych: Mugshotz, Skraffky, Simple Wine. (AD)

Chciał udusić wójta?

admin on 25 Maj 2018 - 19:59

Wójt Szydłowa Jan Klamczyński został poturbowany przez jednego z mieszkańców gminy. Sprawa ma związek z dużą inwestycją, której realizację planuje samorząd. Okoliczności zdarzenia bada prokuratura i staszowska policja.

Od kilku dni włodarz Szydłowa chodzi w ortopedycznym kołnierzu. To efekt napaści, której padł ofiarą w połowie maja. Jak nieoficjalnie wiadomo, urzędnik został zaatakowany przez jednego z mieszkańców gminy, który od dawna toczy spór z samorządem. Jego tłem są sprawy związane z własnością gruntów.

Z uzyskanych przez nas informacji wynika, że pomiędzy wójtem, a właścicielem jednej z parceli w Szydłowie doszło do kłótni w związku z planami dotyczącymi rewitalizacji miejscowości. W pewnym momencie mężczyzna miał rzekomo zacisnąć dłonie na szyi włodarza gminy i dusić go, gdy ten upadł na ziemię. Wszystko działo się parę kroków od słynnej Bramy Krakowskiej, będącej wizytówką Szydłowa. W pobliżu biegnie ruchliwa trasa Staszów-Chmielnik. Prawdopodobnie zdarzenie zauważył przejeżdżający tamtędy kierowca, który zatrzymał się i rozdzielił szamoczących się mężczyzn.

Autor: Rafał Staszewski
Pełna treść na stronie Tygodnika Nadwiślańskiego

Kopalnia siarki powstanie w gminie Połaniec?

admin on 18 Maj 2018 - 10:18

Siarkopol może niebawem otrzymać koncesję na rozpoznanie złoża na terenie gminy Połaniec. Mieszkańcy mają obawy. Prezes zakładu uspokaja. Burmistrz Osieka mówi o pozytywnych doświadczeniach związanych z obecnością kopalni.

Siarkopol może niebawem otrzymać koncesję na rozpoznanie złoża na terenie gminy Połaniec. Mieszkańcy mają obawy. Prezes zakładu uspokaja. Burmistrz Osieka mówi o pozytywnych doświadczeniach związanych z obecnością kopalni. Grupa Azoty Kopalnie i Zakłady Chemiczne Siarki „Siar-kopol” w Grzybowie to jeden z największych pracodawców w regionie. Zakład daje zatrudnienie około 800 osobom. Kolejne dwa tysiące osób pracują w firmach kooperujących z „Siarkopolem”.

Autor: Anna Kowalska
Pełna treść na stronie Echo Dnia

Enea i Elektrownia wspiera szkołę w Połańcu

admin on 18 Maj 2018 - 10:12

Enea S.A. oraz Enea Elektrownia Połaniec podpisała dzisiaj umowę patronacką z Zespołem Szkół w Połańcu. To placówka znana przede wszystkim z licznych osiągnięć uczniów w dziedzinie wynalazczości. Funkcjonuje tam technikum elektroniczne, energetyczne, technikum urządzeń i systemów energetyki odnawialnej, technikum elektryczne, liceum ogólnokształcące oraz 3-letnia szkoła branżowa I stopnia.

Jak powiedział dyrektor Zespołu Szkół Stanisław Rogala, dzięki umowie patronackiej uczniowie będą mogli odbywać praktyki w elektrowni, korzystać z laboratoriów i urządzeń, dzięki czemu pogłębią wiedzę teoretyczną i praktyczną. W ramach umowy można będzie modyfikować program nauczania pod konkretne potrzeby elektrowni - dodał dyrektor.

Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik
Pełna treść na stronie Radio Kielce

Martwe dziki umknęły urzędnikom

admin on 17 Maj 2018 - 19:10

Dwa martwe dziki, które przez kilka dni leżały na polu w Rudkach nagle zniknęły. Ku zdumieniu urzędników gminy Szydłów, którzy w końcu zdecydowali, że truchła zutylizuje specjalistyczna firma. Okazało się, że dziki ostatecznie zabrali myśliwi.

Przypomnijmy: przez cztery ostatnie dni na polu państwa Kowalików leżały dwa dziki, zastrzelone najprawdopodobniej przez kłusowników. O pomoc w ich usunięciu rodzina prosiła gminę i koło łowieckie. Bezskutecznie - państwu Kowalikom powiedziano by po prostu zakopali zwierzęta. Oni nie wyrazili na to zgody, obawiali się m.in. że dziki mogły być chore i ich truchła stanowią zagrożenie epidemiologiczne.

Pełna treść i video na stronie TVP3 Kielce

Martwe dziki w gminie Szydłów

admin on 17 Maj 2018 - 19:07

Dwa martwe dziki znaleziono w Rudkach w gminie Szydłów. Wraz ze zwierzętami pojawiły się obawy o zbliżającym się afrykańskim pomorze świń. I choć lekarz weterynarii uspokaja, to mieszkańcy od 4 dni żyją w strachu. Do dziś nie wiadomo było jak martwe dziki znalazły się na prywatnej łące i kto ma je posprzątać.

Dwa martwe dziki leżą od piątku w pobliżu posesji państwa Kowalik z Rudek w gminie Szydłów. I chociaż na miejscu była już policja, był też weterynarz - to zwierzęta... pozostały. Pozostał też problem. I pytanie - kto je ma usunąć. - Najpierw dzwoniliśmy na policje, potem do wójta... jedni chcą nas obarczyć kosztami - mówi Wioleta Kowalik.

Autor: Urszula Degejda
Pełna treść i video na stronie TVP3 Kielce

Strony