Staszowskie

Sto lat wolności i niepodległości

admin on 15 lis 2018 - 18:53

Staszów w wyjątkowy sposób świętował setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Był biało-czerwony korowód, wspólne śpiewanie Hymnu oraz uroczysta Msza Święta. Mieszkańcy Miasta i Gminy Staszów 11 listopada wspólnie uczcili Narodowe Święto Niepodległości.

Obchody Narodowego Święta Niepodległości rozpoczęły się wspólnym przemarszem z Parku im. A. Bienia pocztów sztandarowych, władz samorządowych, służb mundurowych, harcerzy oraz mieszkańców Miasta i Gminy Staszów na staszowski Rynek. Licznie zebrani staszowianie przeszli ulicami miasta przy akompaniamencie Orkiestry Kopalni i Zakładów Chemicznych Siarki „Siarkopol” w Grzybowie. Na Rynku mieszkańcy w ramach ogólnopolskiej akcji „Niepodległa do hymnu!” punktualnie o godzinie 12:00 zaśpiewali wspólnie Hymn Narodowy. „Mazurek Dąbrowskiego” wybrzmiał głosem ponad tysiąca zebranych w centrum miasta, a zakończony został salwą honorową. Następnie uczestnicy obchodów 11 listopada przemaszerowali do Sanktuarium Świętego Jana Pawła II w Staszowie, gdzie odbyła się uroczysta Msza Święta w intencji Ojczyzny. Eucharystii przewodniczyli proboszczowie staszowskich parafii ks. kan. Szczepan Janas oraz ks. kan Edward Zieliński. Po Mszy mieszkańcy powrócili na staszowski Rynek na dalszą część uroczystości.

- To ogromny zaszczyt, że mogę wraz z Wami świętować setne urodziny Niepodległej Polski – tymi słowami przywitał mieszkańców Staszowa burmistrz Miasta i Gminy Staszów, Leszek Kopeć, podczas oficjalnych obchodów Święta Niepodległości na staszowskim Rynku. - Dzisiejszy dzień to data wyjątkowa. Nie bez powodu zbieramy się każdego roku, właśnie 11 listopada w centralnym miejscu naszego miasta, przy Ratuszu – aby uczcić wielki tryumf naszego Wielkiego Narodu. [...] Dziś nie tylko oddajemy hołd tym wszystkim, którzy walczyli i budowali fundamenty suwerennego Państwa. Wspominamy tutaj wszystkich tych, którzy Polskę zawsze mieli w sercu. - kontynuował włodarz miasta. Leszek Kopeć podziękował mieszkańcom za wspólne świętowanie 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości oraz liczne przybycie na obchody. Następnie głos zabrała dr Ewa Kondek, zastępca Burmistrza, która odczytała list od Wojewody Świętokrzyskiego, Agaty Wojtyszek.

Po zakończonych przemówieniach burmistrz Miasta i Gminy Staszów, Leszek Kopeć wraz ze Starostą Staszowskim, Michałem Skotnickim oraz zastępcą Burmistrza, Ewą Kondek, przewodniczącym Rady Miasta, Dominikiem Rożkiem, przewodniczącym Rady Powiatu, Damianem Sierantem oraz Radnym Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego, Markiem Strzałą złożył wiązankę kwiatów przy tablicy upamiętniającej marszałka Józefa Piłsudskiego. Kolejnym etapem obchodów było składanie kwiatów przez delegacje samorządowe, szkoły i przedszkola, instytucje, zakłady, stowarzyszenia oraz organizacje pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki. W końcowej części zebrani przemaszerowali na ul. Parkową, gdzie odbyło się oficjalne zakończenie uroczystości.

W ramach obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w Kurozwękach burmistrz Miasta i Gminy Staszów, Leszek Kopeć wraz z zastępcą Burmistrza, Ewą Kondek oraz z Prezesem OSP Kurozwęki, przedstawicielami Rady Miejskiej i Rady Powiatu złożyli kwiaty oraz zapalili znicze pod tablicą upamiętniającą Powstańców Styczniowych. Następnie zebrani wysłuchali Apelu Pamięci i złożyli kwiaty przy „Krzyżu Powstańców”. Inicjatorami wydarzenia była Ochotnicza Straż Pożarna w Kurozwękach oraz Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza z Kurozwęk.

W staszowskich obchodach 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości zorganizowanych przez Radę i Zarząd Powiatu Staszowskiego oraz Burmistrza Miasta i Gminy Staszów i Radę Miejską w Staszowie wzięli udział między innymi władze samorządowe Miasta i Gminy Staszów i Powiatu Staszowskiego przedstawiciele służb mundurowych, dyrektorzy szkół i przedszkoli wraz z uczniami, dyrektorzy instytucji kultury, staszowscy przedsiębiorcy, uczniowie klas mundurowych LO im. ks. kard. S. Wyszyńskiego w Staszowie oraz mieszkańcy Miasta i Gminy Staszów.

Źródło: staszow.pl

Koncert jazzowy Patrycjusz Gruszecki Trio

admin on 8 lis 2018 - 06:30

8 listopada 2018
godz. 19.00
STASZÓW
Staszowski Ośrodek Kultury
ul. Parkowa 6

Jeden z najbardziej niezwykłych projektów na polskiej scenie jazzowej, wybrany Polskim Wykonawcą Jazzowym Roku – Patrycjusz Gruszecki Trio, zawita do Staszowa. Muzycy wykonają utwory z płyty „Something About”, która ukazała się w ubiegłym roku i zdobyła uznanie zarówno słuchaczy jak też krytyków muzycznych.

Miałem szczery problem, żeby wybrać dla Państwa jeden utwór dlatego, że wszystkich dwanaście jest znakomitych – mówił w ubiegłym roku o płycie „Something About” Marcin Kydryński na antenie radiowej Trójki - ja bym chciał, żeby ta płyta zawędrowała pod strzechy... Dzięki projektowi Jazz360 realizowanemu przez Fundację Polski Jazz znakomity zespół ma okazję wystąpić przed świętokrzyską publicznością. Materiał, który usłyszą fani, pochodzi właśnie z ostatniej płyty zespołu. Album składa się z 12 niezwykle udanych kompozycji, z których każda jest na równie wysokim poziomie. Patrycjusz Gruszecki Trio łączy klasyczne brzmienie z nowoczesnym i świeżym podejściem do muzyki jazzowej, tworząc improwizacje eleganckie, melodyjne i energetyzujące zarazem. Zarówno słuchacze gustujący w jazzie klasycznym, eksponującym to co najlepsze w dźwiękach każdego z instrumentów i snującym się w melancholijnych tematach, jak też Ci, którzy lubią pulsujące w kompozycjach energiczne i wyraźne rytmy będą z pewnością oczarowani muzyką tria. Zespół potrafi niezwykle umiejętnie dozować oba klimaty wciągając słuchaczy w swój muzyczny świat. Patrycjusz Gruszecki Trio składa się z doświadczonych i cenionych na estradzie jazzmanów. Na scenie usłyszymy Kajetana Galasa – jednego z zaledwie kilku polskich pianistów grających na organach Hammonda, trębacza Patrycjusza Gruszeckiego i porównywanego do Arta Blakey’a perkusistę Zbigniewa Lewandowskiego.

Koncert odbywa się w ramach projektu Polski Jazz 360° realizowanego przez Fundację Polski Jazz. Jego celem jest propagowanie muzyki jazzowej poprzez ukazanie jej różnorodności i oswajanie z nią szerokiej publiczności. Trasy koncertowe odbywające się w ramach projektu zapewniają dostęp do czołówki aktualnej sceny jazzowej także słuchaczom w mniejszych miastach. W instytucjach kultury w całej Polsce zobaczymy i usłyszymy wszystko to, co najbardziej aktualne w polskiej muzyce jazzowej: wielokulturowe muzyczne projekty i nieoczekiwane muzyczne połączenia, uznanych muzyków o ugruntowanej pozycji oraz najświeższe i najlepiej rokujące nowe twarze. Projekt Polski Jazz 360° został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Info: Materiały prasowe

Jest koalicja, która ma rządzić powiatem staszowskim!

admin on 7 lis 2018 - 10:38

We wtorek w Staszowie dopięto już niemal wszystkie szczegóły dotyczące nowej koalicji, która ma rządzić powiatem staszowskim. Będą ją tworzyć Prawo i Sprawiedliwość, Stronnictwo Ziemi Staszowskiej Piast i...Regionalne Forum Samorządowe. Według wstępnych przymiarek starostą ma być Józef Żółciak, wicestarostą Leszek Guzal - Obaj z Prawa i Sprawiedliwości. Pozostałe ugrupowania będą miały swoich reprezentantów w zarządzie - mają w nim zasiąść Janusz Bąk i Romuald Zgrzywa.

Zawarta koalicja oznacza ,że powiatem będzie rządziła stabilna większość 14 radnych. W opozycji zostaje Polskie Stronnictwo Ludowe mające 5 radnych. Ludowcy są więc największymi przegranymi wyborów - po wielu latach zostali odsunięci od władzy w powiecie, natomiast ich wieloletni partner koalicyjny - Regionalne Forum Samorządowe pozostaje w gronie rządzących powiatem.

Czytaj więcej: Echo Dnia

Marcin Adamczyk nowym wójtem Gminy Bogoria

admin on 5 lis 2018 - 20:30

W drugiej turze wyborów samorządowych w gminie Bogorii zdecydowanie wygrał Marcin Adamczyk, który uzyskał ponad 70% poparcia. Dotychczasowy wójt Władysław Brudek odchodzi na emeryturę.

1 ADAMCZYK Marcin, lat 32, Pęcławice Górne, 2643, 70.37%
2 BRUDEK Władysław Marcin, lat 71, zam. Bogoria, 1113 głosów, 29.63%

Wyniki wyborów do Rady Powiatu Staszowskiego 2018

admin on 23 paź 2018 - 05:00

Wyniki wyborów samorządowych do Rady Powiatu Staszowskiego, które odbyły się w dn. 21 października 2018 r. Nowa rada powiatu staszowskiego.

Podział mandatów pomiędzy listy komitetów wyborczych
Nr listy, Komitet wyborczy, Liczba głosów ważnych oddanych na listę, Liczba kandydatów, Liczba mandatów, % głosów ważnych
2 KOMITET WYBORCZY POLSKIE STRONNICTWO LUDOWE 9.492 27 5 28.45%
10 KOMITET WYBORCZY PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ 12.573 27 9 37.68%
14 KOMITET WYBORCZY „NIEZADOWOLENI” 903 12 0 2.71%
15 KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW GOSPODARNY POWIAT STASZOWSKI 1.511 14 0 4.53%
16 KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW REGIONALNE FORUM SAMORZĄDOWE 2018 4.966 27 3 14.88%
17 KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW STRONNICTWA PIAST ZIEMI STASZOWSKIEJ 3.920 22 2 11.75%

Rada Powiatu Staszowskiego - Wyniki wyborów
Okręg wyborczy nr, Nr listy, Numer na liście, Nazwisko i Imiona, Głosów ważnych oddanych na kandydata, Liczba, % (w skali okręgu wyborczego), Mandat
1 2 1 BARTOS Wanda Alicja 300 2.70% Nie
1 2 2 SUCHOROWSKA Barbara 123 1.11% Nie
1 2 3 JANECKI Krzysztof Antoni 125 1.12% Nie
1 2 4 ANIOŁ Edward Stanisław 285 2.56% Nie
1 2 5 BĄK Zbigniew 449 4.04% Tak
1 2 6 WESOŁOWSKI Dominik Marek 116 1.04% Nie
1 2 7 JANICKA Sylwia Anna 144 1.30% Nie
1 2 8 SIERANT Damian Kosma 375 3.37% Nie
1 2 9 MEDYŃSKA Grażyna Anna 244 2.19% Nie
1 10 1 BATÓG Stanisław 798 7.18% Tak
1 10 2 GUZAL Leszek 431 3.88% Tak
1 10 3 CIEPIELA Katarzyna Małgorzata 404 3.63% Nie
1 10 4 SEMRAU Krystyna Anna 680 6.12% Tak
1 10 5 MISIAK Alicja Paulina 393 3.53% Nie
1 10 6 SUCHARZEWSKI Ryszard Marian 131 1.18% Nie
1 10 7 CHWAŁA Lidia Grażyna 256 2.30% Nie
1 10 8 STRASZAK Benedykt Władysław 179 1.61% Nie
1 10 9 ZALEWSKI Stanisław Lech 409 3.68% Nie
1 14 1 SKÓRSKI Jacek 221 1.99% Nie
1 14 2 FALASA Sylwia Maria 26 0.23% Nie
1 14 3 IDZIK Marzena Halina 73 0.66% Nie
1 14 4 KACZMARSKA Barbara 22 0.20% Nie
1 14 5 SOWIŃSKI Michał 29 0.26% Nie
1 14 6 WOJTYCHA Piotr Jerzy 36 0.32% Nie
1 14 7 WOJCIECHOWSKA Małgorzata Jolanta 13 0.12% Nie
1 15 1 WYRZYKOWSKI Mirosław 357 3.21% Nie
1 15 2 JAROSZ Joanna Ewa 92 0.83% Nie
1 15 3 MYSŁEK Justyna Anna 87 0.78% Nie
1 15 4 TOMPOROWSKA Marzanna Agnieszka 85 0.76% Nie
1 15 5 KRZYSZTOFIK Jacek Bogdan 75 0.67% Nie
1 15 6 URBAN Łukasz Mariusz 215 1.93% Nie
1 15 7 MAJKA Renata 65 0.58% Nie
1 15 8 SKUZA Piotr 148 1.33% Nie
1 16 1 MARKOWSKA Henryka 385 3.46% Nie
1 16 2 KOWAL Adam Andrzej 534 4.80% Tak
1 16 3 MAZUR Piotr 300 2.70% Nie
1 16 4 KAZIMIERSKA Małgorzata Dorota 259 2.33% Nie
1 16 5 URBAŃSKA Gabriela Iwona 311 2.80% Nie
1 16 6 STACHURA Małgorzata Wiesława 71 0.64% Nie
1 16 7 SKOWRON Edward Mikołaj 106 0.95% Nie
1 16 8 SKOWRON Paweł Artur 79 0.71% Nie
1 16 9 KRUZEL Andrzej Jan 572 5.14% Tak
1 17 1 ZGRZYWA Romuald Leon 369 3.32% Tak
1 17 2 PIELAK Ewa Agnieszka 145 1.30% Nie
1 17 3 WIDANKA Robert Paweł 95 0.85% Nie
1 17 4 PAWŁOWSKA Mariola Anna 25 0.22% Nie
1 17 5 KRÓL Piotr 186 1.67% Nie
1 17 6 MAZUR Urszula Danuta 56 0.50% Nie
1 17 7 KOS Tomasz 88 0.79% Nie
1 17 8 GĄSIOREK Agata Urszula 58 0.52% Nie
1 17 9 ADAMKIEWICZ Maciej 94 0.85% Nie
2 2 1 CHUDY Jerzy Marian 987 12.42% Tak
2 2 2 CHYLA Marek Adam 846 10.65% Nie
2 2 3 BOREK Zbigniew Dariusz 519 6.53% Nie
2 2 4 BEDNARSKA Ewa Mariola 67 0.84% Nie
2 2 5 SŁAWSKA Monika Alina 108 1.36% Nie
2 2 6 SEREMAK Renata 38 0.48% Nie
2 10 1 NIZIAŁEK Anna Renata 811 10.21% Tak
2 10 2 JARKOWSKA Zofia 327 4.11% Nie
2 10 3 ŻÓŁCIAK Józef 580 7.30% Tak
2 10 4 SOWIŃSKI Jan 424 5.34% Nie
2 10 5 GAWLIK Danuta 288 3.62% Nie
2 10 6 SŁODKOWSKI Wacław Adam 290 3.65% Nie
2 15 1 URBAŃSKA Joanna Maria 53 0.67% Nie
2 15 2 FERENC Edward 65 0.82% Nie
2 15 3 ŻYŁA Marzanna Urszula 76 0.96% Nie
2 16 1 JOŃCA Małgorzata Maria 210 2.64% Nie
2 16 2 IREK Stefan 119 1.50% Nie
2 16 3 OKOŃ Marek Stanisław 89 1.12% Nie
2 16 4 NOWAK Artur 39 0.49% Nie
2 16 5 NIEKURZAK Renata Wioletta 68 0.86% Nie
2 16 6 JOŃCA Sylwia Justyna 84 1.06% Nie
2 17 1 WIĄCEK Zbigniew 821 10.33% Tak
2 17 2 KORYTNICKA Barbara 183 2.30% Nie
2 17 3 WILK Magdalena Agnieszka 472 5.94% Nie
2 17 4 JURKOWSKI Stanisław 268 3.37% Nie
2 17 5 LEGIECKA Małgorzata 31 0.39% Nie
2 17 6 MAZURKIEWICZ Marcin Mateusz 84 1.06% Nie
3 2 1 WALCZYK Stanisław 968 16.95% Tak
3 2 2 LIPKA Barbara Dorota 237 4.15% Nie
3 2 3 DUDEK Mieczysław 398 6.97% Nie
3 2 4 JĘDRYKA Krzysztof 145 2.54% Nie
3 2 5 SIPOWICZ Maria 182 3.19% Nie
3 10 1 ZYNGIER Mariusz Ryszard 1 941 33.99% Tak
3 10 2 KOSOWICZ Anna 376 6.58% Tak
3 10 3 ŁASZYCA Wiesław Tadeusz 266 4.66% Nie
3 10 4 SWITEK Alina 260 4.55% Nie
3 10 5 ZAJĄC Wojciech 95 1.66% Nie
3 16 1 GUŁA Halina Maria 200 3.50% Nie
3 16 2 ŚWITEK Alfreda Maria 109 1.91% Nie
3 16 3 MIELNIK Michał 47 0.82% Nie
3 16 4 GAD Mirosław 54 0.95% Nie
3 16 5 ZIELIŃSKA Agnieszka Anna 81 1.42% Nie
3 17 1 MAKUŁA Jan 112 1.96% Nie
3 17 2 BIALIK Ewa 91 1.59% Nie
3 17 3 ARENDARSKA Karolina 29 0.51% Nie
3 17 4 PAWLAK Przemysław Arkadiusz 120 2.10% Nie
4 2 1 SKOTNICKI Michał Tomasz 1 593 18.55% Tak
4 2 2 SIEKIERSKI Adam Kacper 483 5.62% Tak
4 2 3 KARWASIŃSKI Jerzy Marian 291 3.39% Nie
4 2 4 SIKORA Mieczysława Stanisława 167 1.94% Nie
4 2 5 DYBUS Bogusława 46 0.54% Nie
4 2 6 CECELON Jan 93 1.08% Nie
4 2 7 HYNEK Jolanta Agnieszka 163 1.90% Nie
4 10 1 RAJCA Grzegorz Marek 1 413 16.45% Tak
4 10 2 WÓJTOWICZ Jolanta 546 6.36% Tak
4 10 3 WYRAZIK Robert Józef 383 4.46% Nie
4 10 4 WÓJCIK Monika Maria 197 2.29% Nie
4 10 5 GĄDEK Zdzisław 124 1.44% Nie
4 10 6 SUROŃ-PIOTROWICZ Wioletta 58 0.68% Nie
4 10 7 ŚWIĄTEK Leszek Bartłomiej 513 5.97% Nie
4 14 1 DUDA Katarzyna Aneta 43 0.50% Nie
4 14 2 GOŁDA Barbara Marzena 30 0.35% Nie
4 14 3 KWIECIEŃ Adrian Arkadiusz 193 2.25% Nie
4 14 4 RUDNIK Marek 187 2.18% Nie
4 14 5 WÓJCIK Elżbieta Ewa 30 0.35% Nie
4 15 1 ZALIŃSKI Maciej Piotr 135 1.57% Nie
4 15 2 WYRZYKOWSKI Marcin Ireneusz 22 0.26% Nie
4 15 3 JASTRZĄB Iwona 36 0.42% Nie
4 16 1 BĄK Janusz 575 6.70% Tak
4 16 2 RATUSZNIK Krzysztof Józef 356 4.15% Nie
4 16 3 WOJTERSKI Stanisław 109 1.27% Nie
4 16 4 KWIATKOWSKA Bożena Barbara 120 1.40% Nie
4 16 5 SOSNOWSKA Jadwiga 57 0.66% Nie
4 16 6 WOJTAŚ Marta Justyna 18 0.21% Nie
4 16 7 MURDZA Adam Rafał 14 0.16% Nie
4 17 1 MARCZEWSKI Tadeusz Marek 142 1.65% Nie
4 17 2 MAGIERA Zofia Teresa 320 3.73% Nie
4 17 3 NOWAK Marian Stanisław 131 1.53% Nie

Wybory 2018: frekwencja w powiecie na godz. 17:00

admin on 21 paź 2018 - 18:59

Trwają wybory samorządowe. Do godz. 12:00 frekwencja w powiecie staszowskim wyniosła 46,14%. Największą frekwencję zanotowano w Gminie Bogoria, najmniejszą - w Gminie Staszów.

Gmina Bogoria:
Liczba wyborców: 6 395
Liczba wydanych kart:3 632
Frekwencja: 56.79%

Gmina Łubnice:
Liczba wyborców: 3 470
Liczba wydanych kart: 1 536
Frekwencja: 44.27%

Gmina Oleśnica:
Liczba wyborców: 3 272
Liczba wydanych kart: 1560
Frekwencja: 47.68%

Gmina Osiek:
Liczba wyborców: 6 373
Liczba wydanych kart: 3 454
Frekwencja: 54.20%

Gmina Połaniec:
Liczba wyborców: 9 669
Liczba wydanych kart: 4 472
Frekwencja: 46.25%

Gmina Rytwiany:
Liczba wyborców: 5 257
Liczba wydanych kart: 2.386
Frekwencja: 45.39%

Gmina Staszów:
Liczba wyborców: 21 215
Liczba wydanych kart: 8 891
Frekwencja: 40.90%
(dane z 22 na 25 obwodów)

Gmina Szydłów:
Liczba wyborców: 3 888
Liczba wydanych kart: 1 783
Frekwencja: 45.87%

Wybory 2018: frekwencja w powiecie na godz. 12:00

admin on 21 paź 2018 - 16:12

Trwają wybory samorządowe. Do godz. 12:00 frekwencja w powiecie staszowskim wyniosła 16,53%. Największą frekwencję zanotowano w Gminie Osiek, najmniejszą - w Gminie Łubnice.

Gmina Bogoria:
Liczba wyborców: 6 394
Liczba wydanych kart: 1 215
Frekwencja: 19.00%

Gmina Łubnice:
Liczba wyborców: 3 470
Liczba wydanych kart: 476
Frekwencja: 13.72%

Gmina Oleśnica:
Liczba wyborców: 3 271
Liczba wydanych kart: 597
Frekwencja: 18.25%

Gmina Osiek:
Liczba wyborców: 6 373
Liczba wydanych kart: 1 263
Frekwencja: 19.82%

Gmina Połaniec:
Liczba wyborców: 9 669
Liczba wydanych kart: 1 508
Frekwencja: 15.60%

Gmina Rytwiany:
Liczba wyborców: 5 257
Liczba wydanych kart: 788
Frekwencja: 14.99%

Gmina Staszów:
Liczba wyborców: 21 215
Liczba wydanych kart: 3 252
Frekwencja: 15.33%
(z 3 na 25 obwodów w Gminie Staszów, nie otrzymano jeszcze danych)

Gmina Szydłów:
Liczba wyborców: 3 888
Liczba wydanych kart: 742
Frekwencja: 19.08%

Jak oddać ważny głos?

admin on 18 paź 2018 - 21:40

W najbliższą niedzielę odbędzie się pierwsza tura wyborów samorządowych. W 2014 roku aż 1 mln 200 tys. głosów oddanych na kartach do sejmików wojewódzkich było nieważnych. Przypominamy o czym warto pamiętać i co zrobić, aby nie zmarnować swojego głosu i poprawnie zaznaczyć wybranych kandydatów na wszystkich listach.

„Chcemy, aby w tym roku żaden głos się nie zmarnował, czyli nie został uznany za nieważny. Apelujemy do wszystkich osób, które będą głosowały w zbliżających się wyborach o oddawanie głosu również na kartach wyborów do sejmików województw. To właśnie w wyborach na ten szczebel władzy samorządowej w 2014 roku najwięcej było głosów nieważnych. Ponad milion osób wrzuciło do urny karty bez żadnego skreślenia, czyli tzw. głosy puste! To zmarnowana szansa, ponieważ od decyzji podejmowanych w sejmikach zależą np. strategie rozwoju oraz podział środków unijnych w regionie” – podkreśla Joanna Załuska, dyrektorka programu Masz Głos Masz Wybór Fundacji Batorego.

Jak oddać ważny głos?

W lokalu wyborczym każdy wyborca otrzyma zestaw kart do głosowania. Na każdej otrzymanej karcie, obok nazwiska kandydata, należy postawić jeden znak X. Wtedy na pewno głos będzie ważny.

„Sporo kontrowersji wzbudza w tym roku możliwość stawiania znaku X rozumianego jako wiele przecinających się linii oraz robienia dopisków w obrębie kratek do głosowania. Wspólnie z Państwową Komisją Wyborczą apelujemy o głosowanie za pomocą jednego, przemyślanego znaku X na jednej karcie oraz o niezamazywanie kratek i nie robienie dopisków. Pozwoli to komisjom szybciej policzyć głosy i nie będzie skutkowało niepewnością co do intencji osoby głosującej” – przestrzega Joanna Załuska.

Jeśli ktoś pomyli się, powinien zadbać o całkowite zaczernienie kratki z omyłkowo postawionym X, tak aby nie widać było żadnych krzyżujących się linii.

Więcej informacji o ważnych i nieważnych głosach:
http://twojglosmamoc.pl/aktualnosci/

O czym warto pamiętać?

• Lokal wyborczy, w którym mamy oddać głos odnajdziemy na stronie www.wybory2018.pkw.gov.pl/pl/obwody
• Lokale będą one czynne od godziny 7.00 do 21.00.
• W lokalu trzeba okazać dokument tożsamości. To dokument z naszym zdjęciem, np. dowód osobisty, paszport, prawo jazdy, legitymacja uczniowska lub studencka. Potwierdzenie tożsamości w inny sposób, np. za pomocą świadków, nie jest możliwe.
• Głosowanie jest tajne. Głosujemy w miejscach specjalnie do tego wyznaczonych, gdzie nikt nie zobaczy jak zagłosowaliśmy.
• Po oddaniu głosu wrzucamy kartę do urny w taki sposób, aby strona zadrukowana była niewidoczna. Przestrzegania tej zasady oraz nienaruszalności urny będzie pilnował jeden z członków komisji wyborczej – strażnik urny.

Źródło: Fundacja Batorego

Dlaczego warto pójść na wybory samorządowe?

admin on 16 paź 2018 - 18:27

21 października obędą się wybory samorządowe. Wybierzemy tego dnia osoby, które będą nas reprezentowały przez 5 lat. Jednak to nie jedyny powód, dla którego warto pójść na wybory. Przedstawiamy 10 najważniejszych powodów, dla których warto skorzystać z prawa wyborczego i przekonać się, że „Twój głos ma moc”.

„Szacuję, że w ośmiu na dziesięć spraw wpływających na jakość życia obywateli, decydującą rolę odgrywa samorząd. To samorząd odpowiada za to, czy możemy sprawnie i bezpiecznie dotrzeć do pracy lub dobrej szkoły, a w weekendy odpocząć w przyjaznej i atrakcyjnej przestrzeni publicznej, np. w miejskim parku. Gmina jest samorządem pierwszego kontaktu i ma największy wpływ na nasze codzienne sprawy, ale rola powiatu także jest trudna do przecenienia. To powiaty prowadzą szpitale i szkoły średnie. Województwo, kontrolując większość przyznanych nam funduszy unijnych, decyduje o kluczowych inwestycjach publicznych. Polska jest, na tle europejskim, państwem mocno zdecentralizowanym. Władzom centralnym pozostawiliśmy „wielką politykę”, a o sprawach codziennych decydujemy na dole – w gminie, powiecie, regionie.” – wyjaśnia Dawid Sześciło, ekspert Fundacji im. Stefana Batorego.

21 października wybierzemy:
Władze gminy: radnych gminy, wójtów, burmistrzów, prezydentów miast.
Gmina – jako podstawowa jednostka samorządu terytorialnego – odpowiada za wszystkie sprawy o zasięgu lokalnym, które – zgodnie z założeniami ustawy o samorządzie gminnym – mogą się przysłużyć „zaspokojeniu zbiorowych potrzeb wspólnoty”.
Władze powiatu: radnych powiatu, którzy następnie wybiorą zarząd powiatu ze starostą na czele.
Powiat został utworzony, aby zarządzać usługami publicznymi, z którymi nie poradziłyby sobie gminy, szczególnie mniejsze. Dlatego też powiat ponosi odpowiedzialność za zarządzanie szpitalami, prowadzenie szkół ponadgimnazjalnych, urzędów pracy i sprawy geodezji.
Władze województwa: radnych sejmiku województwa, którzy wybiorą następnie zarząd województwa z marszałkiem na czele.
Województwo wspiera rozwój całego regionu i odpowiada za wydatkowanie funduszy unijnych w regionie. W tym celu sejmik przyjmuje strategie opisujące plany rozwoju województwa.

Źródło: Fundacja Batorego

Wybory 21 października. Wyborco! Przygotuj się!

admin on 4 paź 2018 - 21:17

21 października wybierzemy władze samorządowe. To wyjątkowo ważne wybory, ponieważ władze gminy, powiatu i województwa decydują o ważnych, bliskich nam sprawach: przychodniach i szpitalach, drogach, komunikacji publicznej, bezpieczeństwie w okolicy, domach kultury, bibliotekach, muzeach i teatrach.

Zadbajmy już teraz o to, abyśmy w dniu wyborów znaleźli się na listach wyborców.

Ważne daty:

do 8 października osoby z niepełnosprawnością mogą zgłosić odpowiedniemu komisarzowi wyborczemu zamiar głosowania korespondencyjnego. Na stronie Państwowej Komisji Wyborczej https://wybory2018.pkw.gov.pl/pl/organy-wyborcze/komisarze znajduje się spis komisarzy wyborczych. Zgłoszenia dokonać można listownie, faxem lub e-mailem, a nawet ustnie. Osoby te do 14 października otrzymają pakiet wyborczy;
do 12 października osoby chore, z niepełnosprawnością oraz w wieku 75 lat i starsze mogą składać do wójta gminy, w której wpisani są do rejestru wyborców wnioski o sporządzenie aktu pełnomocnictwa do głosowania;
do 16 października osoby, które chcą głosować w tej samej gminie, ale w innym obwodzie wyborczym mogą złożyć wniosek o dopisanie do spisu wyborców w wybranym lokalu wyborczym;
najpóźniej do 19 października osoby, które mieszkają poza miejscem zameldowania mogą składać wnioski o dopisanie do rejestru wyborców w miejscu stałego zamieszkania. Warto jednak pamiętać, że urząd gminy ma 3 dni na rozpatrzenie wniosku i złożyć go do 16 października.

19 października o godz. 24.00 zakończy się okres kampanii wyborczej i zacznie obowiązywać cisza wyborcza. Pierwsza tura wyborów samorządowych odbędzie się 21 października. Lokale wyborcze otwarte będą tego dnia w godzinach 7.00-21.00. Druga tura wyborów – w gminach, gdzie w pierwszej turze w wyborach na wójtów, burmistrzów, prezydentów żaden z kandydatów nie uzyska ponad 50% poparcia – odbędzie się 4 listopada.

W wyborach samorządowych wybierzemy radnych różnych szczebli samorządu terytorialnego oraz wójtów, burmistrzów i prezydentów miast:

Wójtów, burmistrzów i prezydentów miast wybierać będziemy w wyborach większościowych (tu możliwe są dwie tury głosowania);
Rady gmin do 20 tys. mieszkańców wybierzemy w wyborach większościowych w jednomandatowych okręgach wyborczych – JOW (kto uzyska najwięcej głosów – ten uzyska mandat);
Rady gmin powyżej 20 tys. mieszkańców, rady powiatów (ziemskich), rady dzielnic m.st. Warszawy i sejmiki województw wybierać będziemy w wyborach proporcjonalnych (w wielomandatowych okręgach wyborczych) z głosem preferencyjnym. Oznacza to głosowanie na listy komitetów wyborczych poprzez wskazanie na wybranej liście konkretnej osoby.

W systemie proporcjonalnym niezwykle ważnym parametrem jest wielkość okręgów wyborczych, czyli liczba mandatów do obsadzenia. Zmniejszanie tej wielkości wpływa na obniżenie szans ugrupowań o słabszym poparciu (chyba że jest ono wyraźnie skoncentrowane w jednym z okręgów wyborczych). Ustawowy próg uprawniający do uzyskania mandatu w wyborach proporcjonalnych wynosi 5%, w praktyce zdarza się, że nawet kilkunastoprocentowe poparcie nie zapewnia sukcesu” – wyjaśnia Adam Gendźwiłł, ekspert Fundacji im. Stefana Batorego, autor publikacji „Reguły wyborów samorządowych 2018”.

Do pobrania:
"Poradnik wyborcy", Piotr Jakubowski
"Reguły wyborów samorządowych", Adam Gendźwiłł

O kampanii profrekwencyjnej
Twój głos ma moc. Użyj jej!” – to hasło kampanii profrekwencyjnej, w której zachęcamy obywatelki i obywateli do udziału w tegorocznych wyborach samorządowych. Kampania ma charakter społeczny i apolityczny. Koalicja nie prowadzi agitacji na rzecz partii politycznych, komitetów wyborczych ani kandydatów.

Koalicję, która zainicjowała kampanię „Twój głos ma moc” tworzą organizacje, które od lat zachęcają do zwiększania aktywności obywatelskiej. W jej skład wchodzą: Fundacja im. Stefana Batorego (koordynująca prace), Fundacja Aktywności Lokalnej FAL, Fundacja Projekt:Polska, Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej, Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych OFOP, Ogólnopolska Sieć Organizacji Pozarządowych SPLOT, Stowarzyszenie Centrum Aktywności Lokalnej CAL, Stowarzyszenie Homo Faber oraz Stowarzyszenie Komunikacji Marketingowej SAR.

Źródło: Fundacja im. Stefana Batorego

Jazz w Staszowie

admin on 30 wrz 2018 - 20:39

Fanów dobrej muzyki ze Świętokrzyskiego porwała jazzowo-rapowa improwizacja. 21 września w Staszowskim Ośrodku Kultury można było posłuchać Eskaubei i Tomek Nowak Quartet & Mr. Krime, jedynej grupy w Polsce znanej z łączenia jazzowych wariacji z rapowymi tekstami.

Na scenie pojawiło się pięć muzycznych indywidualności: uznany undergroundowy raper Eskaubei i ekipa młodych krakowskich jazzmanów – pianista Kuba Płużek, kontrabasista Alan Wykpisz, perkusista Filip Mozul oraz spinający grupę trębacz Tomek Nowak. Muzycy porwali słuchaczy wybuchową mieszanką stylów i improwizacji, dopełniając swoją muzykę świetnymi tekstami. Koncert odbył się w ramach projektu Polski Jazz 360°.

Eskaubei i Tomek Nowak Quartet to pionierskie przedsięwzięcie rzeszowskiego muzyka Bartłomieja Skubisza, jednego z najdłużej działających offowych raperów w Polsce, i świetnego trębacza Tomka Nowaka znanego ze współpracy m.in. z Nigelem Kennedy, Jarosławem Śmietaną, muzykami Amy Winehouse czy Massive Attack. Muzycy weszli w alians z czołówką polskiej alternatywy jazzowej. Reprezentujący ją Kuba Płużek i Alan Wykpisz to instrumentaliści uznani za nadzieję polskiego jazzu, od wczesnych lat okopujący się na pozycji awangardy krajowej sceny improwizowanej. Filip Mozul zaś to marka sama w sobie, dojrzały i doświadczony muzyk, który ma na koncie współpracę m.in. z grupą Agressiva 69, Trebunie Tutki czy nowojorską Just Landed, a także ze Stevenem Loganem, Markiem Radulim, Moniką Brodką, Januszem Radkiem, Grażyną Brodzińską czy Grażyną Łobaszewską. Muzykom towarzyszyć będzie Mr. Krime, który wyczaruje z gramofonu niezwykłe dźwięki dopełniające muzykę zespołu. Mr. Krime to DJ, który współpracował z takimi artystami, jak Soul 2 Soul, Run DMC, DJ Qbert, Scratch Perverts, The X-Ecutioners, Goldie, DJ Vadim, Coldcut czy Afrikaa Baambaata. Kooperuje również z muzykami jazzowymi, m.in. Sławkiem Jaskułke, Karimem Martusewiczem, Jorgosem Skoliasem i Agą Zaryan.

Koncert pokazał, że niezwykle różne w stylistyce gatunki, mogą zostać połączone ze sobą w sposób nieoczekiwany i bezkompromisowy, ale jednocześnie interesujący i przemyślany. Inspiracje hip hopem spod szyldu Native Tongues wytrawnie zmieszały się z jazzowymi wariacjami, co pozwoliło muzyce wybrzmieć w sposób nieskrępowany i nie mieszczący się w jakichkolwiek ramach. Każdy z muzyków zaprezentował się słuchaczom w pełnej krasie. Trąbka Tomka Nowaka, klawisze Kuby Płużka, kontrabas Alana Wykpisza i bębny Filipa Mozula trzymały publiczność w napięciu i co chwilę zaskakiwały nieoczekiwanym dźwiękiem. Na tym muzycznym tle przesuwały się niebanalne teksty Eskaubei, a rapowanie zdynamizowało całość i dodało hip-hopowego pazura.

Polski Jazz 360° to projekt propagujący muzykę jazzową, odkrywający szerokie spektrum jej możliwości. W instytucjach kultury w całej Polsce zobaczymy i usłyszymy wszystko to, co najbardziej aktualne w polskiej muzyce spod znaku jazzu, wielokulturowe muzyczne projekty i nieoczekiwane muzyczne połączenia. – Projekt Fundacji Polski Jazz stanowi pomost między tradycją a współczesnością, łączy współczesne brzmienie młodych muzyków z dorobkiem artystów o już ugruntowanej pozycji. Zapewnia to wysoki i oryginalny poziom koncertów. Chcemy pokazać pełne spektrum zjawiska, jakim jest jazz w Polsce. Każdy znajdzie w programie coś, w czym będzie chciał uczestniczyć – powiedział Piotr Matla, dyrektor artystyczny projektu Polski Jazz 360°.

Projekt Polski Jazz 360° został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Kandydaci na burmistrza Staszowa 2018

admin on 26 wrz 2018 - 23:28

Podajemy kandydatów na Burmistrza Miasta i Gminy Staszów w Powiecie Staszowskim w wyborach samorządowych, które odbędą się 21 października 2018 r.

Zgłoszeni kandydaci:

1. KOPEĆ Leszek Marek, lat 46, KW Prawo i Sprawiedliwość, zam. Dobra
2. ROŻEK Dominik, lat 41, KWW Regionalne Forum Samorządowe 2018, zam. Staszów

Sondaż przedwyborczy! Zagłosuj na swojego kandydata: Burmistrz Miasta i Gminy Staszów

Kandydaci na burmistrza Połańca 2018

admin on 26 wrz 2018 - 23:21

Podajemy kandydatów na Burmistrza Miasta i Gminy Połaniec w Powiecie Staszowskim w wyborach samorządowych, które odbędą się 21 października 2018 r.

Zgłoszeni kandydaci:

1. KACZMARCZYK Marcin, lat 39, KW Prawo i Sprawiedliwość, zam. Połaniec
2. KUŚMIERZ Marcin, lat 40, KWW Inicjatywa Obywatelska Połaniec, zam. Ruszcza
3. NOWAK Jacek Benedykt, lat 45, KWW Jacka Nowaka, zam. Połaniec
4. STRZAŁA Grzegorz, lat 57, KWW Grzegorza Strzały, zam. Połaniec
5. TARNOWSKI Jacek, lat 51, KWW Jacka Tarnowskiego, zam. Połaniec

Sondaż przedwyborczy! Zagłosuj na swojego kandydata: Burmistrz Miasta i Gminy Połaniec

Kandydaci na burmistrza Osieka 2018

admin on 26 wrz 2018 - 23:10

Podajemy kandydatów na Burmistrza Miasta i Gminy Osiek w Powiecie Staszowskim w wyborach samorządowych, które odbędą się 21 października 2018 r.

Zgłoszeni kandydaci:

1. ŁYSIAK Rafał Janusz, 46, KWW Stronnictwa Piast Ziemi Staszowskiej, Osiek
2. STAWIARZ Krzysztof Tadeusz, 57, KW Prawo i Sprawiedliwość, Suchowola
3. WAWRZKIEWICZ Włodzimierz, 49, KWW Włodzimierza Wawrzkiewicza, Osiek

Sondaż przedwyborczy! Zagłosuj na swojego kandydata: Burmistrz Miasta i Gminy Osiek

Kandydaci na wójta gminy Bogoria 2018

admin on 26 wrz 2018 - 22:58

Podajemy kandydatów na Wójta Gminy Bogoria w Powiecie Staszowskim w wyborach samorządowych, które odbędą się 21 października 2018 r.

Zgłoszeni kandydaci:

1. ADAMCZYK Marcin, lat 32, KW Prawo i Sprawiedliwość, zam. Pęcławice Górne
2. BRUDEK Władysław Marcin, lat 71, KWW Gmina Rozwojowa, zam. Bogoria
3. MADEJ Zygmunt, lat 55, KWW Stronnictwa Piast Ziemi Staszowskiej, zam. Wierzbka
4. SZYDŁO Robert Mirosław, lat 49, KWW Roberta Szydło, zam. Gorzków

Sondaż przedwyborczy! Zagłosuj na swojego kandydata: Wójt Gminy Bogoria

Kandydaci na wójta gminy Rytwiany 2018

admin on 26 wrz 2018 - 22:48

Podajemy kandydatów na Wójta Gminy Rytwiany w Powiecie Staszowskim w wyborach samorządowych, które odbędą się 21 października 2018 r.

Zgłoszeni kandydaci:

1. FORKASIEWICZ Grzegorz Paweł, lat 48, KWW Przyszłość i Rozwój, zam. Staszów
2. ROKICKI Marian, lat 50, KWW Stronnictwa Piast Ziemi Staszowskiej, zam. Rytwiany
3. WASILCZUK Joanna, lat 44, KW Polskie Stronnictwo Ludowe, zam. Ruda

Sondaż przedwyborczy! Zagłosuj na swojego kandydata: Wójt Gminy Rytwiany

Kandydaci na wójta gminy Oleśnica 2018

admin on 26 wrz 2018 - 22:08

Podajemy kandydatów na Wójta Gminy Oleśnica w Powiecie Staszowskim w wyborach samorządowych, które odbędą się 21 października 2018 r.

Zgłoszeni kandydaci:

1. JUDA Leszek Stanisław, lat 63, KWW Regionalne Forum Samorządowe 2018, zam. Oleśnica
2. LALEWICZ Edward Józef, lat 58, KW Prawo i Sprawiedliwość, zam. Oleśnica
3. PIĄTKOWSKI Grzegorz Stanisław, lat 63, KWW Nasza Gmina Oleśnica, zam. Oleśnica
4. PLEWA Krzysztof Antoni, lat 40, KWW „Twórcze Współdziałanie” Krzysztof Antoni Plewa, zam. Oleśnica

Sondaż przedwyborczy! Zagłosuj na swojego kandydata: Wójt Gminy Oleśnica

Ankiety - kandydaci do Rady Gminy Oleśnica 2018-2023

Strony