Staszowskie

Ze Staszowa w Mam Talent. Sześć razy "tak"!

admin on 17 wrz 2018 - 20:34

14-letnia Monika i 9-letni Szymon Urbanowiczowie z miejscowości Sztombergi w powiecie staszowskim pokazali swoje zdolności muzyczne w nowej edycji programu „Mam talent” w telewizji TVN. Rodzeństwo wystąpiło osobno, ale w jednym odcinku! Wszyscy jurorzy byli zachwyceni.

W sobotnim odcinku oglądaliśmy między innymi tańczącego krawca, grających na bębnach Japończyków i... zdolne rodzeństwo spod Staszowa, Monikę i Szymona Urbanowiczów. Najpierw wystąpił Szymek. Na perkusji, jak zwykle z lekkością i charyzmą, zagrał przebój zespołu Europe - "The Final Countdown".

Autor: AWA
Pełna treść na stronie Echo Dnia

Pomoc po suszy dla rolników i rybaków

admin on 17 wrz 2018 - 08:10

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oferuje pomoc rolnikom, których gospodarstwa ucierpiały w skutek tegorocznej suszy lub powodzi, a także rybakom prowadzącym hodowlę ryb w gminach dotkniętych tymi klęskami żywiołowymi.

W pierwszej kolejności o wsparcie finansowe mogą ubiegać się rolnicy, w których gospodarstwach susza lub powódź spowodowały straty w uprawach w wysokości co najmniej¬ 70 proc. Wnioski mogą składać w biurach powiatowych ARiMR od 14 do 28 września 2018 r. Stawka pomocy wynosi 1 tys. zł do 1 ha, jeśli rolnik miał ubezpieczoną przynajmniej połowę powierzchni upraw (z wyłączeniem łąk i pastwisk). Gospodarz, który nie miał takiej polisy, otrzyma 50 proc. tej kwoty. Do wniosku o pomoc trzeba dołączyć m.in. kopię protokołu oszacowania szkód, zawierającego informacje o powierzchni upraw, w których te szkody powstały.

Z kolei rolnicy, w których gospodarstwach szkody w uprawach wyniosły co najmniej 30 proc. i mniej niż 70 proc., wnioski o pomoc mogą składać od 26 września do 17 października 2018 r. W tym przypadku bazowa stawka pomocy wynosi 500 zł na 1 ha powierzchni uprawy i również jest pomniejszana o połowę, gdy rolnik nie ma polisy.

O pomoc w ARiMR mogą ubiegać się także rybacy, którzy prowadzili chów lub hodowlę ryb słodkowodnych w stawach położonych na obszarze gmin, w których wystąpiła w 2018 r. susza lub powódź. Wnioski należy składać w biurach powiatowych Agencji w terminie od 14 do 28 września 2018 r. Rybacy mogą otrzymać wsparcie w wysokości 300 zł do 1 ha gruntów pod zarybionymi stawami. Załącznikami do składanego wniosku powinny być m.in. oświadczenia: o powierzchni stawu zarybionego na wskazanej we wniosku działce ewidencyjnej oraz o złożeniu do Instytutu Rybactwa Śródlądowego im. Stanisława Sakowicza w Olsztynie formularza sprawozdania RRW-22 za 2016 r. i 2017 r.

Formularze wniosków dostępne są na stronie internetowej Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa – www.arimr.gov.pl, w zakładce Susza-Pomoc klęskowa.

Źródło: ARiMR

Niebezpieczne odpady będą składowane w Rytwianach?

admin on 13 wrz 2018 - 20:11

Wielka awantura o niebezpieczne odpady w gminie Rytwiany. Firma Ecoprocesing chce składować odpady niebezpieczne, wójt i mieszkańcy się sprzeciwiają.

Firma Ecoprocesing chce składować odpady, w tym także te niebezpieczne w Rytwianach. Składowisko miałoby znaleźć się na działkach położonych w bezpośrednim sąsiedztwie rzeki Czarnej, szkoły i domów. Wójt gminy Rytwiany, Grzegorz Forkasiewicz i mieszkańcy Rytwian sprzeciwiają się decyzji starostwa. Starosta staszowski Michał Skotnicki w odpowiedzi podjął odpowiednie kroki i odpady prawdopodobnie jednak nie będą składowane na terenie Rytwian.

Decyzję o pozwoleniu na składowanie i magazynowanie odpadów, w tym także tych niebezpiecznych wydano 28 sierpnia 2018 roku. Z upoważnienia starosty staszowskiego dokument podpisała Monika Michalec, zastępca naczelnika Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa. W decyzji czytamy, iż udziela się pozwolenia firmie Ecoprocesing z Krakowa na zbieranie i magazynowanie odpadów. W dokumencie znajduje się wykaz wszystkich rodzajów odpadów, które będą magazynowane. Jest ich aż... 758.

Autor: Agata Chrobot
Pełna treść na stronie Echo Dnia

Bóbr uszkodził samochód

admin on 12 wrz 2018 - 21:17

Drzewo podgryzione przez bobry upadło na przejeżdżającą ciężarówkę - do takiego nietypowego zajścia doszło nocą na trasie w powiecie staszowskim. Kierowcy nic się na szczęście nie stało, ale samochód trzeba będzie naprawić.

W miejscowości Kłoda na trasie między Staszowem a Połańcem trasa wojewódzka 764 biegnie w pobliżu rzeki Czarnej. Widać tu ślady urzędowania bobrów. Któremuś z nich nocą praca poszła prawdopodobnie nie tak, jak zamierzył. Drzewo upadło nie w stronę rzeki, a na drogę. - Po godzinie 4.30 z wtorku na środę dostaliśmy sygnał, że drzewo upadło na trasę wojewódzką zahaczając gałęziami o ciężarowe volvo.

Autor: Michał Nosal
Pełna treść na stronie Echo Dnia

Staranowany radiowóz i czołowe zderzenie w Osieku

admin on 7 wrz 2018 - 18:58

Do dramatycznych wydarzeń i wypadku doszło w czwartek, 6 września, po godzinie 21 w miejscowości Osiek w powiecie staszowskim na odcinku drogi krajowej numer 79 relacji Sandomierz - Kraków. - Kierowca nie zatrzymał się do kontroli, staranował policyjny radiowóz a na koniec zderzył się z osobowym autem - tak o zdarzeniach z wieczora mówią sandomierscy stróże prawa.

O sprawie portal echodnia.eu poinformował nasz czytelnik. Napisał, że "kierowca prowadzący volkswagena transportera na rejestracji TBU nie zatrzymał się do kontroli, staranował w Łoniowie radiowóz, następnie uciekał. Wpadł w poślizg na zakręcie, uderzył w nadjeżdżające auto z przodu. Siłą policja wyciągnęła go z auta" - relacjonował czytelnik.

Autor: elzem
Pełna treść na stronie Echo Dnia

Wirtuoz gitary Piotr Krępeć wystąpi w Staszowie

admin on 5 wrz 2018 - 20:47

W czwartek, 6 września, w Staszowskim Ośrodku Kultury wystąpi Piotr Krępeć. Artysta promował będzie swój najnowszy album "Movement in Silence". Wstęp na wydarzenie jest wolny!

Płyta "Movement in Silence" jest ewenementem na polskim rynku muzycznym! W całości została nagrana na gitarze barytonowej solo w tak zwanym stroju naturalnym 432Hz. Znajduje się na niej 11 autorskich, bardzo minimalistycznych kompozycji. "To ukłon w stronę prostoty i mocno improwizowanego sposobu grania. To zbiór miniatur stanowiących jedną spójną całość" - Piotr Krępeć.

Piotr Krępeć powszechnie zaliczany jest do grona gitarzystów fingerstyle. Nowy album stanowi jednak dalekie odejście od typowo fingerstyle’owej konwencji. Ekwilibrystyka gitarowa, jaką znamy z wydanego przed 5 laty albumu Piotra Krępecia „In Substance”, ustępuje miejsca nowym zainteresowaniom twórcy.

Gitarę barytonową Piotra Krępecia usłyszeć można m.in. w serialu Leśniczówka oraz piosence "Dom Dobrych Drzew" Edyty Górniak.
https://pytanienasniadanie.tvp.pl/38762371/scena-pns-piotr-krepec-lesnic...

Siarkopol wspiera rozwój szkolnictwa branżowego w Połańcu

admin on 2 wrz 2018 - 13:28

Grupa Azoty Kopalnie i Zakłady Chemiczne Siarki „Siarkopol” S.A. zorganizuje i opłaci szkolenia zawodowe dla blisko 60 uczniów Zespołu Szkół im. Oddziału Partyzanckiego AK „Jędrusie” w Połańcu. Najlepsi będą mogli liczyć na płatne staże, a w przyszłości na łatwiejszą ścieżkę zatrudnienia w GA Siarkopol. To część działań związanych z umową społeczną, jaką firma chce zawrzeć z lokalną społecznością w związku z planowaną budową kopalni siarki w Gminie Połaniec.

Uczniowie Zespołu Szkół im. Oddziału Partyzanckiego AK „Jędrusie” w Połańcu zyskają w roku szkolnym 2018/2019 nowego opiekuna merytorycznego w procesie szkolenia zawodowego. Zgodnie z umową o współpracy podpisaną przez dyrektora szkoły p. Stanisława Rogalę z Grupą Azoty Kopalnie i Zakłady Chemiczne Siarki „Siarkopol”: w Grzybowie S.A., jedną z największych firm w powiecie staszowskim, zorganizuje ona i opłaci szkolenia praktyczne dla uczniów, w tym 4-tygodniowe dla uczniów trzech klas 3-ich połanieckiego technikum.

– Jesteśmy istotnym podmiotem budującym siłę gospodarczą powiatu staszowskiego, dlatego naszym obowiązkiem jest inwestowanie w edukację młodzieży, tak by zapewnić regionowi długoterminowy rozwój. Jednym z kluczowych przedsięwzięć planowanych przez GA Siarkopol jest uruchomienie nowej kopalni siarki rodzimej, w której wydobycie potrwa około 20 lat. Aby zapewnić ciągłość działalności inwestujemy więc w nowe, wyedukowane kadry, które chcemy, aby rekrutowały się spośród młodych osób mieszkających na terenie Gminy Połaniec. Działania proedukacyjne będą częścią umowy społecznej, jaką zamierzamy zaproponować mieszkańcom okolicznych miejscowości, obok dodatkowych nakładów na opiekę zdrowotną, czy gwarancji nowych miejsc pracy. To także odpowiedź na ich oczekiwania - mówi Trajan Szuladziński, Prezes Zarządu Grupa Azoty Kopalnie i Zakłady Chemiczne Siarki „Siarkopol” w Grzybowie S.A., dodając – jest to potrzeba biznesowa, ale też przejaw naszej odpowiedzialności społecznej za zrównoważony rozwój regionu i polskiej gospodarki.

Miesięczne szkolenia praktyczne obejmować będą specjalizacje: technik energetyk, technik elektronik, technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej, i odbywać się będą na terenie Zakładu Górniczego Kopalni Siarki w Osieku pod opieką tamtejszej wykwalifikowanej kadry. Dla 3 najlepszych uczniów zarząd Grupy Azoty Siarkopol gwarantuje dwumiesięczny płatny staż, przez całe wakacje, który ruszy tuż po zakończeniu roku szkolnego 2018/2019. Wyboru spośród najlepszych kandydatów dokonają wcześniej wspólnie szkoła, jak i Spółka GA Siarkopol, przy czym będą brane pod uwagę wyniki danego ucznia ze szkolenia praktycznego, jak i oceny z całego roku szkolnego.

Współpraca z Grupą Azoty Siarkopol pozwoli nam na wzmocnienie oferty edukacyjnej. W rozpoczynającym się wkrótce roku szkolnym z praktyk i szkoleń przyuczających do zawodu będzie mogło skorzystać blisko 60 uczniów. Najlepsi będą mogli odbyć płatne wakacyjne staże. Niewykluczone że pula staży będzie większa, i obejmie również wyjazdy zagraniczne do partnerów handlowych GA Siarkopol, co mam nadzieję, że dodatkowo wzmocni pozytywnego ducha rywalizacji wśród uczniów - mówi Stanisława Rogala, Dyrektor Zespołu Szkół im. Oddziału Partyzanckiego AK „Jędrusie” w Połańcu.

Dodatkowo w ramach umowy Grupa Azoty Siarkopol zobowiązała się do, m.in.:
• wspierania szkoły w doposażaniu w materiały i sprzęt dydaktyczny, a uczniów w pomoce i materiały edukacyjne;
• wspierania szkoły w przygotowaniu programów w procesie przyuczania do zawodów: technik energetyk, technik elektronik, technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej;
• współorganizacji specjalistycznych szkoleń i kursów dla uczniów i nauczycieli (np. pozwalających na uzyskanie uprawnień Stowarzyszenia Elektryków Polskich)
• współorganizacji wybranych zajęć i praktyk zawodowych na terenie Grupy Azoty Kopalnie i Zakłady Chemiczne Siarki ”Siarkopol” S.A. uczniów i nauczycieli w olimpiadach, konkursach, targach, czy wydarzeniach związanych z promocją wynalazczości i innowacyjności.

Umowa będzie obowiązywać przez rok, od 1 września 2018 r. – Naszą intencją jest jej przedłużanie przed każdym w kolejnym rokiem szkolnym, tak by zapewnić systematyczność szkolenia praktycznego dla kolejnych roczników uczniów technikum w Połańcu. Zależy nam na rozwoju firmy, zwiększaniu skali zatrudnienia, budowaniu potencjału gospodarczego powiatu staszowskiego. Już dziś zatrudniamy ponad 800 osób, z których większość mieszka w okolicznych gminach, dlatego chcemy ułatwić kolejnym osobom możliwości zatrudnienia w naszej firmie, a sobie zabezpieczyć możliwości wymiany pokoleniowej. Dzięki realizacji kolejnych, przygotowywanych przez Grupę Azoty Siarkopol projektów inwestycyjnych, jak nowa kopalnia, czy terminal przeładunkowy liczba zatrudnionych osób w naszej firmie może jeszcze wzrosnąć, dlatego liczymy na długoterminową owocną współpracę z Zespołem Szkół im. Oddziału Partyzanckiego AK „Jędrusie” w Połańcu, także przy innych specjalizacjach – stwierdził Prezes Trajan Szuladziński.

O firmie GA Siarkopol S.A.
Grupa Azoty Kopalnie i Zakłady Chemiczne Siarkopol S.A. rozpoczęły działalność w 1966 r. Firma jest obecnie jedynym przedsiębiorstwem na świecie prowadzącym kopalniane wydobycie siarki. Od 25 lat stosuje innowacyjną metodę podziemnego wytopu siarki podgrzaną wodą w hermetycznym obiegu zamkniętym, całkowicie bezpieczną dla środowiska naturalnego, którą systematycznie doskonali. Oprócz wydobycia tego minerału spółka zajmuje się przetwarzaniem siarki we własnym zakładzie chemicznym, głównie na potrzeby przemysłu nawozowego, chemicznego, gumowego. Zdecydowana większość produkcji - ok 70% trafia do zagranicznych kontrahentów, dzięki temu firma od lat należy do czołówki eksporterów województwa świętokrzyskiego. Obecnie spółka zatrudnia ok. 800 osób, i jest jednym z największych pracodawców w regionie. Od 2013 r. grzybowski "Siarkopol" jest częścią Grupy Azoty S.A. - jednej z największych grup kapitałowych z branży nawozowo-chemicznej w Europie, której akcje są notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

Źródło: GA KiZCh Siarki Siarkopol S.A. w Grzybowie

Jak wymienić piec z rządową dopłatą?

admin on 17 sie 2018 - 10:50

We wrześniu rozpocznie się przyjmowanie wniosków w ramach rządowego programu "Czyste Powietrze", którego celem jest walka ze smogiem. Rząd dołoży się do wymiany pieców i termomodernizacji budynków. W ramach dofinansowania można dostać nawet 53 tys. zł.

W ostatnich latach problem zanieczyszczenia powietrza w polskich miastach znacznie się pogłębił. Głównym źródłem smogu pozostaje spalanie odpadów i słabej jakości opału w domowych, często przestarzałych piecach. W związku z tym, rząd postanowił zrealizować program "Czyste Powietrze", który skierowany jest do właścicieli domów jednorodzinnych oraz osób dopiero planujących budowę. Program ma zapewnić wsparcie finansowe zakupu i wymiany źródeł ogrzewania, np. z węglowego na gazowe, a także termomodernizacji budynków. Plany zakładają, że "Czyste Powietrze" będzie rezlizowane przez dziesięć lat, a jego łączny budżet wyniesie 103 mld zł.

- Zdajemy sobie sprawę, że nadrabiamy wieloletnie zapóźnienia, dlatego program będzie składał się z wielomilionowych funduszy na rzecz termomodernizacji, podniesienia efektywności energetycznej całego zasobu mieszkaniowego – mówił podczas inauguracji programu premier Mateusz Morawiecki.

Dofinasowaniu podlegać będzie m.in. wymiana ogrzewania na gazowe, elektryczne lub na paliwo stałe. W nowo budowanych budynkach mieszkalnych dofinansowanie obejmie zakup i montaż węzłów cieplnych, kotłów gazowych kondensacyjnych, systemów ogrzewania elektrycznego, kotłów na paliwo stałe i pomp ciepła. Beneficjenci będą mogli liczyć na pokrycie od ok. 30 do 90 proc. kosztów kwalifikowanych inwestycji, których maksymalną wysokość określono na 53 tys. zł. Wysokość wsparcia zostanie uzależniona od kwoty miesięcznego dochodu przypadającego na jedną osobę w gospodarstwie domowym.

Palący problem

Podstawowym źródłem zanieczyszczenia powietrza w Polsce jest tzw. niska emisja. To instalacje grzewcze w domach, lokalnych kotłowniach, budynkach użyteczności publicznej i małych przedsiębiorstwach, w których odbywa się spalanie paliw stałych – węgla i jego pochodnych, ekogroszku, drewna i śmieci. W zanieczyszczonym powietrzu unoszą się mikrocząsteczki m.in. tlenki siarki, tlenki węgla, tlenki azotu, benzo(a)piren, sadza oraz pyły zawieszone PM 10 i PM 2,5. Te trujące związki chemiczne z łatwością przenikają do płuc i krwiobiegu, a następnie, transportowane wraz z krwią, wyrządzają szkody praktycznie we wszystkich układach i narządach wewnętrznych. Przyczyniają się do występowania wielu dolegliwości i chorób, m.in. zapalenia gardła, przewlekłego zapalenia oskrzeli, nowotworów i niewydolność płuc, astmy oskrzelowej, bezsenności, bólów głowy, chorób oczu, w tym zapalenia spojówek i osłabienie płodności.

Jak podaje Forum Rozwoju Efektywnej Energii, które podejmuje szereg inicjatyw promujących nowoczesne i przyjazne środowisku źródła energii, obecnie piece na paliwa stałe w domach jednorodzinnych w Polsce to w większości urządzenia znacznie wyeksploatowane i wiekowe. Średni wiek kotła przekracza 13 lat, a pieca kaflowego zbliża się do 40 lat. Ponad 60 proc. kotłów to urządzenia dziesięcioletnie lub starsze, w których da się spalić niemal wszystko.

- W efekcie, ponad połowa miast z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem w Unii Europejskiej znajduje się w Polsce, a sześć z nich plasuje się w pierwszej dziesiątce tego niechlubnego rankingu - mówi Marta Szymczak, Koordynator Projektu Forum Rozwoju Efektywnej Energii.

Więcej gazu!

Rok 2018, według zapewnień Piotra Woźnego, pełnomocnika premiera ds. programu „Czyste Powietrze”, ma być jednak przełomowy dla poprawy jakości powietrza w Polsce.
- Na terenie ośmiu województw, na których mieszka 65 proc. obywateli Polski, już obowiązują uchwały antysmogowe, które przewidują obowiązek wymiany starych kotłów. Zastosowanie paliw bezdymnych jest sposobem na to, by likwidować zanieczyszczenie powietrza w tych miejscach – mówi Woźny.

W walce ze smogiem w Polsce mają również pomóc obowiązujące od 01 lipca tego roku przepisy, na podstawie których zakazano sprzedaży kotłów niespełniających 5 klasy emisyjności, umożliwiających spalanie śmieci czy też odpadów węglowych. Jak jednak przekonuje Forum Rozwoju Efektywnej Energii, należy iść krok dalej i promować źródła energii, które są ekologiczne.

- Sposobem poprawy jakości powietrza oraz naszego zdrowia i życia jest wybór niskoemisyjnego, przyjaznego środowisku źródła energii, np. gazu płynnego LPG. Zamiana pieców węglowych na kotły gazowe może całkowicie wyeliminować emisję rakotwórczych składników smogu: bezno(a)pirenu i dwutlenku siatki oraz niemal całkowicie emisję tlenku węgla i pyłów zawieszonych PM10 (ponad 99 proc.) O dwie trzecie spadłaby emisja dwutlenku azotu i niemal o połowę dwutlenku węgla – przekonuje Marta Szymczak. – LPG to czysto spalające się paliwo. Jego użycie praktycznie nie generuje cząstek stałych i sadzy. Dodatkowo zapewnia stałe i kontrolowane ciepło, jest efektywne i komfortowe w użytkowaniu. Wykorzystywane jest m.in. do ogrzewania gospodarstw domowych, gotowania, ma również wiele zastosowań w biznesie, w tym np. w rolnictwie i przemyśle.

W porównaniu z innymi paliwami gaz płynny cechuje także wysoka wartość opałowa, dla przykładu: LPG – 46 MJ/kg, węgiel kamienny – 24 MJ/kg, gaz ziemny – 34 MJ/kg, olej opałowy – 42 MJ/kg). Płynny gaz jest dobrym źródłem energii dla obszarów wiejskich i niezurbanizowanych, które nie mają dostępu do sieci gazu ziemnego. Jest też łatwy i bezpieczny w transporcie i przechowywaniu. Nie ulega degradacji, a w przypadku wycieku nie zatruwa gleby i zbiorników wodnych.

Enmaro.com

Kinobus odwiedzi Bogorię, Staszów i Szydłów

admin on 17 sie 2018 - 10:35

W dniach 23-26 sierpnia KINOBUS przemierzy drogi województwa świętokrzyskiego szlakiem dawnych i obecnych kin. Będzie także w powiecie staszowskim: Bogorii, Staszowie i Szydłowie.

Kinobus to festiwal filmowy, a zarazem kulturo- i krajoznawczy. To pokazy filmów, poznawanie walorów turystycznych, a nade wszystko przywracanie pamięci o miejscach, które niegdyś żyły sztuką filmową.

W dniach 23-26 sierpnia wypełniony pasażerkami i pasażerami z całej Polski Kinobus przemierzy blisko pół tysiąca kilometrów drogami województwa świętokrzyskiego: z Kielc przez m.in. Suchedniów, Bliżyn, Skarżyską-Kamienną, Starachowice, Ostrowiec Świętokrzyski, Opatów, Bogorię, Staszów, Szydłów, Chmielnik, Busko-Zdrój, Pińczów, Jędrzejów, Włoszczowę, Kurzelów, Końskie i Zagnańsk z powrotem do Kielc.

Uczestniczki i uczestnicy wydarzenia odwiedzą niemal wszystkie działające w regionie stałe kina i usłyszą o kilkudziesięciu, których już nie ma. Spotkają pracowników tych kin, przewodników i regionalistów, badaczy i animatorów kultury filmowej – i poznają ich historie. Spróbują regionalnych przysmaków. I oczywiście obejrzą filmy – na ekranach zagoszczą artyści wykonujący polską muzykę tradycyjną, dzięki czemu dziedzictwo filmowe spotka się z muzycznym.

W czwartek 23 sierpnia o godzinie 19:30 w kieleckim kinie Fenomen pokazane zostaną: „Dziewcę z ciortem” (1975) Piotra Szulkina i „Kapel mistrze” (2016) Tomasza Knittla, którym towarzyszyć będzie gawęda etnomuzykolożki i śpiewaczki Ewy Grochowskiej, a w sobotę 25 sierpnia o godzinie 20:00 we włoszczowskim kinie Muza „Panny smutne” (1995) Mariusza Grzegorzka i „Kapela ze Wsi Warszawa w podróży” (2006) Jana Sosińskiego. Z kolei w piątek 24 sierpnia o godzinie 19:00 działający przy Staszowskim Ośrodku Kultury teatr Syrena zaprasza na spektakl „Kino” poświęcony nieistniejącej już miejscowej świątyni X Muzy.

Wszystkie wydarzenia na trasie są darmowe i otwarte dla lokalnej publiczności. Osoby chcące podzielić się swoimi wspomnieniami i pamiątkami kinowymi zapraszamy szczególnie serdecznie.

Dotychczas Kinobus odwiedził województwa: podkarpackie (2015), zachodniopomorskie (2016) i lubelskie (2017). Pomysłodawcą imprezy i autorem tras jest Maciej Gil.

Organizatorem Kinobusu jest Fundacja Wspierania Kultury Filmowej Cyrk Edison z Krakowa, która prowadzi Kino Agrafka, Kinokawiarnię Kika, DKF Rozpięci oraz organizuje Konferencję Kin Studyjnych i Lokalnych. Patronem honorowym wydarzenia jest Marszałek Województwa Świętokrzyskiego. Projekt finansowo wspiera Polski Instytutu Sztuki Filmowej. Patronem medialnym jest TVP Kultura. Partnerami organizacyjnymi są: Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny, Wojewódzki Dom Kultury i kino Fenomen w Kielcach, Staszowski Ośrodek Kultury, Dom Kultury i kino Muza we Włoszczowie.

www.facebook.com/kinobuspl
www.kinobus.pl

Odpust Klasztorny w Rytwianach

admin on 16 sie 2018 - 10:11

Zgodnie z coroczną tradycją, tak i w tym roku, w środę 15 sierpnia miał miejsce odpust w Pustelni Złotego Lasu w Rytwianach. Odbyła się uroczysta Suma Odpustowa, następnie można było posłuchać utworów wykonanych przez chór „Cantus Deliciu-m”, a tuż po tym wysłuchać pieśni patriotyczne śpiewane przez Zespół Reprezentacyjny Marynarki Wojskowej Kresów Wschodnich i Podola.

Coroczny Odpust w Pustelni Złotego Lasu w Rytwianach w tym roku miał wyjątkowy charakter. Wyjątkowy z tego względu, bo organizowany był w roku 100-lecia niepodległości Polski, co było podkreślone przez organizatorów. Z tej okazji udział w uroczystościach wzięła 10. Świętokrzyska Brygada Obrony Terytorialnej.

Autor: Kamil Skotarek
Pełna treść na stronie Echo Dnia

Dzień Oleśnicy 2018

admin on 16 sie 2018 - 10:08

Setki osób wzięły udział w tegorocznej imprezie Dzień Oleśnicy, jaka miała miejsce w niedzielę 12 sierpnia w Oleśnicy.

Dzień Oleśnicy przyciągnął ludzi nie tylko z powiatu staszowskiego, ale również buskiego i kieleckiego. Festyn po raz pierwszy odbył się na rynku i...to bardzo spodobało się mieszkańcom. Dotychczas takie imprezy miały miejsce koło szkoły, teraz ze względu na prowadzone tam prace przeniesione zostały niejako z konieczności.

Autor: k
Pełna treść na stronie Echo Dnia

Samochód stoczył się do Wisły

admin on 13 sie 2018 - 10:21

Samochodu, który wpadł do Wisły na wysokości nieczynnej przeprawy promowej w miejscowości Winnica koło Połańca poszukują od niedzielnego wieczora staszowscy strażacy. Na szczęście w aucie nikogo nie było...

- Sygnał o zdarzeniu dostaliśmy w niedzielę po godzinie 17 - opowiadał Grzegorz Rajca ze staszowskiej straży pożarnej. - Z relacji użytkownika auta wynikało, że mężczyzna wjechał na podjazd do nieczynnej przeprawy promowej, źle zabezpieczone auto stoczyło się do wody. Z informacji od kierowcy wynikało, że w samochodzie nikogo nie było.

Autor: elzem
Pełna treść na stronie Echo Dnia

Program Święta Śliwki w Szydłowie 2018

admin on 4 sie 2018 - 12:00

Już dzisiaj rozpocznie się wielkie święto sadowników z Gminy Szydłów. Po raz 21. w rynku i na placu zamkowym w Szydłowie odbędzie się Święto Śliwki. To największa impreza plenerowa w Gminie Szydłów i jedna z największych w województwie świętokrzyskim. Przedstawiamy szczegółowy program wydarzenia.

4 sierpnia 2018 r. Sobota
15:00 Dj. Tomi
16:00 Mr Magister
17:00 Dziku
18:00 Maxel
20:00 Verba
21:00 Czadoman
22:00 - 01:00 Dyskoteka z Dj. Tomi

5 sierpnia 2018 r. Niedziela
11:30 Msza św. w kościele św. Władysława
13:00 Uroczyste otwarcie
14:30 Biesiada Disco lat 70
16:00 Biesiada Rock Show
17:00 Biesiada Disco Polo
18:00 Casandra
19:00 Effect
20:00 Mario Bischin
21:00 - 01:00 Zabawa z Zespołem Extra Band

Atrakcje dodatkowe: Lasery, Pokaz Flame Show, Turbo piana party, Wielki kiermasz, Suszenie śliwek na laskach, Możliwość zakupu śliwek, Eksplozje kolorów (niedziela), Czeski megalunapark.

Bilety: Sobota - 20 zł
Niedziela - 15 zł
Dzieci do lat 10 - wstęp wolny

Skandal z kąpieliskiem w Chańczy! W tym roku nie zostanie otwarte?

admin on 4 sie 2018 - 11:42

Wiele wskazuje na to, że tegoroczny sezon kąpieliskowy nad zalewem w Chańczy w ogóle się nie rozpocznie. Urzędnicy ciągle kompletują wymagane dokumenty, które pozwolą otworzyć plażę i akwen dla ludzi. A tymczasem niedługo kończą się wakacje.

Przypomnijmy, że zbiornik w Chańczy leży na pograniczu dwóch powiatów - kieleckiego i staszowskiego. Głównym zarządcą terenu jest gmina Raków, która ogłosiła, że stworzy miejsce wyznaczone do kąpieli, jednak stosowną uchwałę pozwalającą na otwarcie sezonu kąpieliskowego musi podjąć też Urząd Miasta i Gminy w Staszowie, bo na terenie tej gminy też leży zbiornik. Radni Staszowa do tej pory się nie zebrali.

Dlaczego? Projekt uchwała Rady Miasta musi być bowiem zaopiniowana przez Sanepid i Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie z Krakowa - państwową instytucję pod której opieką są zbiorniki wodne. Z Sanepidu opinia była pozytywna, natomiast Wody Polskie wezwały urzędników ze Staszowa do korekty. Brakuje bowiem zgody z Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie, który jest właścicielem Wód Polskich. Za taką zgodę odpowiadają urzędnicy z gminy Raków, którzy mają ze wspomnianym podmiotem podpisane porozumienie, ale widocznie to nie wystarcza.

Autor: Mateusz Kołodziej
Pełna treść na stronie Echo Dnia

Cała prawda o produkcji śliwki w Szydłowie

admin on 4 sie 2018 - 11:38

Izabela Kaniszewska i Rafał Cecot są starostami 21. Święta Śliwki w Szydłowie. W ten weekend będą reprezentować pracę sadowników z największego zagłębia śliwkowego w kraju. Opowiedzieli nam o tej wyjątkowej roli, gospodarstwach i pomyśle na... śliwowicę.

Szczególna będzie 21. edycja Święta Śliwki dla Izabeli Kaniszewskiej i Rafała Cecota z Szydłowa w powiecie staszowskim.

W ten weekend wywiązywać się będą z obowiązków starostów uroczystości. Rolę swoją już pełnią, bowiem promują owoc w Świętokrzyskiem i całym kraju. Obydwoje są znakomicie przygotowani i, co ważne, po przyjacielsku wspierają się w udzielaniu szeregu wywiadów. - Staramy się jak najdokładniej mówić o samej śliwce, jej uprawie, produkcji i przetwórstwie, ale i problemach sadowników. To dla nas duże przeżycia - mówią.

Autor: Marzena Ślusarz
Pełna treść na stronie Echo Dnia

Food Truck'i po raz pierwszy w Staszowie

admin on 3 sie 2018 - 07:25

Już 3-ego sierpnia (piątek) rozpocznie się pierwszy zlot food trucków w Staszowie! SK - FOOD TRUCK zaprasza nad zalew nad Czarną, gdzie przez 3 dni (3-5.08) karmić będą najlepsze gastrowozy z całej Polski.

W menu food truck'ów znajdzie się kilkanaście wyselekcjonowanych potraw, przygotowywanych na bieżąco, tylko ze świeżych składników. Będzie gorąco, aromatycznie, zdrowo, pikantnie i łagodnie, na słono i słodko, dla Niej i dla Niego - po prostu dla każdego to, co lubi! Nie zabraknie również umilajacej czas muzyki i innych, wakacyjnych atrakcji dla dzieci i dorosłych. Przyjdź i spróbuj nowych smaków i potraw, których nie przyrządzisz na co dzień w domu!

Food trucki serwować będą swoje dania codziennie od godziny 12:00, w piątek i sobotę do 22:00,a w niedzielę do 20:00. Po więcej szczegółów zapraszamy na facebook'owy profil SK-Food Truck (www.facebook.com/skfoodtruck) oraz na stronę wydarzenia: www.facebook.com/events/485464485245022.

Spędź wakacyjny weekend z food truck'ami!

Dramat producentów owoców

admin on 31 lip 2018 - 21:41

Zbiór śliwki w powiecie staszowskim dopiero co ruszył, a już producenci napotykają potężne problemy. Nie dość, że ceny są bardzo niskie, to jest problem ze sprzedażą na skupach i giełdach. Producenci przewidują, że nie będzie ich stać na zbiór.

Od początku sezonu producenci owoców borykają się z tragicznymi cenami, jakie oferowane są im w skupach. Ceny za wiśnie rwane ręcznie spadły do 80 groszy za kilogram, za przemysłowe - 30-40 groszy i już skupy ich nie przyjmują. Teraz wiele wskazuje na to, że podobny los spotka śliwy. Apele, protesty i rozmowy z ministrem rolnictwa nie przyniosły oczekiwanego przez sadowników skutku.

Autor: Marzena Ślusarz
Pełna treść na stronie Echo Dnia

Tona śniętych ryb w zalewie "Buczyna" w Bogorii

admin on 29 lip 2018 - 13:17

Tona śniętych ryb w zalewie "Buczyna" w Bogorii. Wędkarze wyławiają martwe szczupaki, okonie czy leszcze. - Pojawiają się rozmaite głosy, ale nie przypuszczam, by ktoś celowo truł ryby - mówi Władysław Brudek, wójt Bogorii.

Problem pojawił się około dwa tygodnie temu po ulewnych deszczach. Od tego czasu wędkarze wyłowili i zakopali około tony martwych ryb. Każdego dnia na powierzchni wody pojawią się kolejne śnięte zwierzęta. - Trudno powiedzieć, jaka jest przyczyna. Nie wiadomo, czy spowodowała to susza i fala upałów. Robiliśmy badania związane z kąpieliskiem i nie stwierdzono zanieczyszczeń. Kąpielisko jest czynne - mówi wójt gminy Bogoria Władysław Brudek.

Autor: Paweł Więcek
Pełna treść na stronie Echo Dnia

Wyprzedzał porsche, uderzył w bariery

admin on 29 lip 2018 - 13:06

24-letni motocyklista zginął w wypadku, do jakiego doszło w sobotę po godzinie 22 na trasie w miejscowości Łęg w powiecie staszowskim.

- Wstępne ustalenia policjantów wskazują, że 24-latek jadący suzuki na lekkim łuku drogi wyprzedzał porsche. Motor z nieznanej na razie przyczyny zjechał z jezdni i uderzył w barierę energochłonną. Motocyklista zginął na miejscu - informował młodszy aspirant Artur Majchrzak z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach.

Autor: Michał Nosal
Źródło: Echo Dnia

Woda w Chańczy już bez bakterii, ale...

admin on 27 lip 2018 - 23:06

Najnowsze próbki badań wody w zbiorniku w Chańczy na pograniczu powiatów kieleckiego i staszowskiego nie wykazują już zastrzeżeń. Nie wiadomo jednak, kiedy będzie można kąpać się nad zalewem, gdyż nie ma jeszcze stosownej uchwały radnych. Plan był taki, żeby kąpielisko uruchomić 1 sierpnia, ale może być kilka dni opóźnienia.

Przypomnijmy, że na początku lipca nad zalewem w Chańczy znaleziono kilka ton padniętych małż. Wykryto także, że woda w zbiorniku jest skażona, znaleziono w niej bakterie kałowe. Podniósł się wtedy wielki alarm. Między innymi po interwencjach „Echa Dnia” oczyszczono brzeg zalewu ze zdechłych mięczaków. Między innymi dlatego zbiornik w Chańczy jako jeden z ostatnim w powiecie kieleckim zalew nie był dopuszczony do kąpieli.

Autor: MAT
Pełna treść na stronie Echo Dnia

Strony