Amerykański dziennikarz odkrywał Szydłów

Amerykański dziennikarz Ryan Socash nagrywał w Szydłowie kolejny odcinek dokumentu „Undiscovered” dla anglojęzycznego kanału Telewizji Polskiej Poland In.

Ryan Socash w Szydłowie

Ryan jest zakochany w Polsce. Mieszka tu już kilkanaście lat, ożenił się z Polką i świetnie mówi w naszym języku. Serial „Undiscovered” zaczął nagrywać w 2019 r. Odwiedza duże miasta i ich atrakcje ale również małe miasteczka, takie jak nasze, z dala od głównych tras. Przemierza kraj od Bałtyku po Tatry, poznając jego piękno, historię, przyrodę i niezwykłych ludzi. Tropi smaki i smaczki naszego kraju, który traktuje jak swoją drugą ojczyznę.

- Ryan, jak trafiłeś do Szydłowa? – pytam, gdy łapie nieco oddechu na placu zamkowym.

- Och, to był zupełny przypadek! Wracałem do Warszawy z Gorlic, gdzie kręciłem program i nagle moim oczom ukazały się te niesamowite mury! – ożywia się Ryan. – To było wielkie „wow”! Od razu wiedziałem, że muszę tu wrócić aby nakręcić kolejny odcinek w Szydłowie.

Ryan Socash w Szydłowie

Ryan jest zachwycony szydłowską kuchnią. Panie z Miejsko-Gminnego Centrum Kultury w Szydłowie przygotowały tradycyjne, śliwkowe potrawy i na potrzeby programu ugotowały nawet famułę – tradycyjną zupę śliwkową. Dyrektor Maria Stachuczy osobiście częstuje gościa zupą i opowiada o lokalnych tradycjach kulinarnych. Na ogniu skwierczy rondel z famułą, a Ryan smaruje kromkę chleba powidłami.

Ryan Socash i szydłowska kuchnia

- Na początku było trudno – mówi dziennikarz o swojej pracy nad programem. – Chciałem dobić do 50. odcinka i zrezygnować. Ale później tak mnie to wciągnęło, że zbliżamy się do setki i wiem na pewno, że chciałbym nagrać kolejnych 100 odcinków – uśmiecha się popijając tradycyjny kompot z suszonych śliwek.

Cały program nagrywany jest po angielsku, łącznie z wypowiedziami miejscowych przewodników. Ryan nie omija żadnej atrakcji. Odwiedza po kolei szpital, zamek, muzeum i synagogę. Po kulinarnej przygodzie na placu zamkowym wchodzi na Bramę Krakowską, a nagrywanie kończy późnym popołudniem w kościółku Wszystkich Świętych.

Ryan Socash w kościółku Wszystkich Świętych

Dokument będzie pierwszym tego typu programem o Szydłowie zrealizowanym po angielsku. Będzie wyemitowany na anglojęzycznym kanale TVP Poland In i dostępny w internecie na platformie VOD TVP.

Piotr Walczak