Antoni Adamski obchodził 100-lecie urodzin

W dniu 27 października br. miała miejsce w kościele pw. św. Władysława kameralna ale bardzo miła i wzruszająca uroczystość. Mieszkaniec Szydłowa – Antoni Adamski obchodził 100-lecie swoich urodzin.

We Mszy Świętej w intencji 100-latka uczestniczył Jubilat wraz z Małżonką Władysławą oraz najbliższą rodziną a także przedstawiciele władz rządowych i samorządowych: Wicewojewoda Świętokrzyski Andrzej Bętkowski i Wójt Gminy Jan Klamczyński oraz druhowie strażacy Ochotniczej Straży Pożarnej w Szydłowie z pocztem sztandarowym.

Po Mszy Świętej ks. Ryszard Piwowarczyk złożył Jubilatowi życzenia i podziękowania za świadectwo wiary oraz dobrego i pięknego życia. Wicewojewoda Andrzej Bętkowski odczytał list gratulacyjny od Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego. Następnie, Wicewojewoda, w imieniu Szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jana Józefa Kasprzyka odczytał informację nt. działalności Antoniego Adamskiego w ruchu oporu i wręczył mu Medal „Obrońcy Ojczyzny 1939-1945”. Życzenia i gratulacje popłynęły także od Wójta Jana Klamczyńskiego, który, oprócz kwiatów i dyplomu, wręczył Jubilatowi szklany puchar wykonany na okoliczność 100-lecia Odzyskania Niepodległości. Pamiątkowy grawerton od OSP Szydłów wręczyli prezes jednostki Stanisław Wojterski i naczelnik Kazimierz Boś.

Antoni Adamski urodził się w Gackach 27 października 1918 r. – w przededniu odzyskania przez Polskę niepodległości. W czasie II wojny światowej działał w ruchu oporu (1943-1945). Przez całe swoje życie dawał piękne świadectwo patriotyzmu, także lokalnego. Pomimo sędziwego wieku prowadzi aktywny tryb życia. Przez wiele lat amatorsko zajmował się rzeźbiarstwem. Jego rzeźbione orły otrzymali m.in. Prezydenci RP: śp. Lech Kaczyński i Andrzej Duda. Jest członkiem Ochotniczej Straży Pożarnej w Szydłowie.

Piotr Walczak