85 lat Ochotniczej Straży Pożarnej w Potoku

W słoneczne, sobotnie popołudnie, 24 września br. Ochotnicza Straż Pożarna w Potoku świętowała jubileusz 85-lecia swego istnienia.

Uroczystości rozpoczęły się od odprawienia mszy świętej i poświęcenia samochodu średniego OSP Potok marki Mercedes. Mszę świętą celebrował i samochód poświęcił ks. Edward Szymczyk - proboszcz parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Potoku. Po mszy św. odbył się przemarsz pocztów sztandarowych oraz kompanii towarzyszącej na plac przed budynkiem Centrum Rozwoju Lokalnego gdzie odbyła się dalsza część uroczystości. Kolumnę marszową stanowiły poczty sztandarowe oraz druhowie jednostek OSP z Gminy Szydłów oraz Gminy Pierzchnica (OSP Drugnia). Uroczystość na placu zapoczątkowało złożenie meldunku przez dowódcę uroczystości dh Jerzego Szlompka na ręce Mirosława Pawlaka – Prezesa Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP w Kielcach.

Następnie przywitano gości. Rolę gospodarzy pełnili Tadeusz Kręcisz – prezes OSP Potok, Krzysztof Kogut – naczelnik OSP Potok oraz Wójt Gminy Szydłów Jan Klamczyński a zarazem Prezes Zarządu Oddziału Gminnego Związku OSP RP w Szydłowie. Formalną stronę uroczystości prowadził mł. bryg. Janusz Juszczak – komendant gminny OSP w Szydłowie. Po przywitaniu gości przedstawiono rys historyczny jednostki OSP Potok.

Podczas obchodów zasłużonym druhom wręczono okolicznościowe odznaczeni i wyróżnienia. Złotymi medalami „Za zasługi dla pożarnictwa” uhonorowano druhów Bronisława Misterkiewicza, Mariana Opatowicza, Wiesław Gądka, Stanisława Miodka i Henryka Wójcika. Medal srebrny otrzymał Krzysztof Kogut zaś brązowy Wojciech Wójcik. Na koniec wręczono odznaki „Strażak wzorowy”. Aktu dekoracji dokonali Michał Skotnicki – Starosta Staszowski, Jan Klamczyński – Wójt Gminy Szydłów, mł. bryg. Rafał Gajewicz – Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Staszowie, Mieczysław Madej – sekretarz Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP R.P. w Staszowie oraz Mirosław Pawlak.

Przemówienia zaproszonych gości zakończyły część oficjalną. Wystąpili m.in. Michał Skotnicki, Jan Klamczyński, Mirosław Pawlak, Rafał Gajewicz. Do miłych akcentów należy zaliczyć przekazanie przez starostę oraz wójta okolicznościowych listów gratulacyjnych i upominków.

Po części oficjalnej organizatorzy zaprosili wszystkich uczestników na poczęstunek przygotowany przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Potoku. Z pomocą kulinarną przyszła także OSP w Staszowie serwując prosto z kuchni polowej strażacką grochówkę.

Zwieńczeniem uroczystości była zabawa taneczna, na której mieszkańcy i goście bawili się do białego rana.

Organizatorem uroczystości jubileuszowych był Zarząd Ochotniczej Straży Pożarnej w Potoku oraz Zarząd Oddziału Gminnego ZOSP RP w Szydłowie przy wsparciu finansowym udzielonym przez Gminę Szydłów.

Zarząd Ochotniczej Straży Pożarnej w Potoku składa serdeczne podziękowania za współfinansowanie zakup samochodu pożarniczego średniego marki Mercedes: Urzędowi Gminy Szydłów, Starostwie Powiatowemu w Staszowie, Zarządowi Głównemu Związku OSP RP, firmie Ekoplon Sp. z o.o. sp. k., Bankowi Spółdzielczemu w Szydłowie i Gminnej Spółdzielni „SCh” w Szydłowie.

Tekst: Sylwester Celejowski
Zdjęcia: Anna Radomska