Biegi sylwestrowe w przededniu miasta

W dniu 30 grudnia 2018 r. odbyła się impreza o najdłuższej tradycji w Szydłowie – 39. Międzynarodowe Uliczne Biegi Sylwestrowe. Tegoroczna edycja była wyjątkowa nie tylko ze względu na rekordową liczbę 600 uczestników ale także ze względu na to, że po raz ostatni formalnie odbywała się... we wsi.

Tegoroczna edycja, ze względu na 100-lecie odzyskania Niepodległości odbywała się pod hasłem „Biegamy dla Niepodległej”. Pogoda dopisała. Uczestnicy również. Bardzo licznie zaprezentowały się dzieci i młodzież. Biegi na pięciu dystansach w różnych kategoriach wiekowych, ukończyło 312 osób. Wśród nich liczne reprezentacje z Szydłowa, Solca, Kielc, Jędrzejowa, Buska-Zdroju, Strawczyna, Gnojna, Rudnika, Skarżyska-Kamiennej, Pińczowa i Starachowic. Pierwsza trójka indywidualnie (dziewczęta i chłopcy) otrzymywała nagrody rzeczowe i dyplomy. Drużynowo zwyciężył klub Juventa-Kobex Starachowice, na drugim miejscu uplasował się LKB Rudnik ex aequo z gospodarzami ze Szkoły Podstawowej w Szydłowie.

Wyniki Open dzieci i młodzież
Wyniki drużynowe

Bieg główny na 10 km ukończyło 282 uczestników, wśród nich Ukraińcy z Kovla i Odessy. W kategorii mężczyzn wygrał Mateusz Kaczor z RLTL ZTE Radom, drugie miejsce zajął Sylwester Lepiarz z LKB Rudnik a trzecie Ukrainiec Andrzej Starżyński (Centrum Eksportu Klementowice). Wśród kobiet wygrała utytułowana biegaczka, olimpijka z Londynu, Renata Pliś (Maraton Świnoujście). Drugie miejsce wywalczyła Katarzyna Broniatowska z Krakowa (złota medalistka mistrzostw Polski w biegach przełajowych na 4 km w 2011 i 2012 r.). Trzecie miejsce przypadło Ukraince Julii Profis.

Wyniki Szydłów 10 km 2018
Wyniki OPEN
Wyniki kategorie wiekowe
Zwycięzcy kategorie wiekowe

Novum w tym roku był elektroniczny, chipowy pomiar czasu – zarówno w kategoriach dzieci jak i biegu głównym. Usprawniło to znacznie przebieg imprezy. Zdecydowana większość biegaczy zwracała uwagę na urozmaiconą trasę z podbiegami. Pochwały zbierał także medal dla każdego uczestnika, wykonany w biało-czerwonej, patriotycznej tonacji. Świetną atmosferę podgrzewała Joanna Słomińska ze Staszowa, która zadebiutowała w roli prowadzącej szydłowską imprezę.

Nagrody dla zwycięzców wręczali m.in. Leszek Guzal – Wicestarosta Staszowski, Andrzej Tuz – Wójt Gminy Szydłów, Damian Szpak – Wójt Gminy Raków, Katarzyna Skuza – Przewodnicząca Rady Gminy, Paweł Krakowiak – Radny Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego, Jerzy Kula – Przewodniczący Świętokrzyskiego Zrzeszenia LZS, dyr. Jacek Jaworski z Huty Szkła Gospodarczego w Grzybowie. Radni Gminy Szydłów wręczali medale na mecie za uczestnictwo w biegach.

Tuż po dekoracji najlepszych zawodników Andrzej Tuz – Wójt Gminy Szydłów podziękował za uczestnictwo wszystkim zawodnikom a kibicom za doping swoich faworytów. Podziękował również osobom zaangażowanym w organizację imprezy, patronom honorowym i mediom a także firmom, które wsparły przedsięwzięcie od strony finansowej.

Druga część imprezy miała na celu symboliczne uczczenie odzyskania przez Szydłów praw miejskich. Zapalone zostały biało-czerwone świece dymne a wójt i przewodnicząca rady gminy wypuścili w niebo 150 białych i czerwonych balonów. Całość dopełniła lampka szampana na płycie rynku. Jak zapowiedział wójt, główne, uroczyste obchody odzyskania przez Szydłów praw miejskich, będą miały miejsce podczas 21. Turnieju Rycerskiego o Miecz Króla Kazimierza Wielkiego. Datę imprezy wyznaczono na 7 lipca. Ma to swoje historyczne uzasadnienie – 1 lipca 1329 r. Władysław Łokietek nadał miejscowości przywilej miejski. Minie więc okrągłe 690 lat od wydania tego dokumentu.

Organizatorami imprezy biegowej była Gmina Szydłów i Gminne Centrum Kultury w Szydłowie. Patronat honorowy nad imprezą objęła Agata Wojtyszek – Wojewoda Świętokrzyski, Andrzej Bętkowski – Marszałek Województwa Świętokrzyskiego i Józef Żółciak – Starosta Staszowski. Patronat medialny objęły redakcje Radio Kielce, TVP3 Kielce i Echo Dnia.

Burmistrz Miasta i Gminy Szydłów, Dyrektor Miejsko-Gminnego Centrum Kultury w Szydłowie składają serdeczne podziękowania następującym firmom za wsparcie: Ekoplon Sp. z o.o. sp. k. (sponsor główny), Bank Spółdzielczy w Szydłowie, Gra-Pal Krzysztof Skwark w Grabkach D., PPHU Zbigniew Zieliński z Rakowa, Kolporter, Wrześniak Glassworks, Zakład Wyrobów Metalowych Emizet Sp. z o.o., Subor Staszów, Furmanek Renewal z Daleszyc, Instal-Groch z Solca Zdroju, Nadleśnictwo Staszów, Top-Serwis Kielce, Kamrad Instalacje Sanitarne, GMC Sp. z o.o. w Staszowie, Szydłowianka Śliwka w Czekoladzie, Centrum Pielęgnacyjno-Rehabilitacyjne DOM w Szydłowie, Świętokrzyskie Zrzeszenie LZS w Kielcach, Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Organizatorzy dziękują także Komendzie Powiatowej Policji w Staszowie i ochotniczym strażom pożarnym z terenu gminy Szydłów za zabezpieczenie trasy biegów. Podziękowania należą się również pracownikom Urzędu Gminy i Gminnego Centrum Kultury w Szydłowie, radnym gminy i członkom KGW w Rudkach.

Tekst i zdjęcia: Piotr Walczak
Zdjęcia z dekoracji: Sylwester Celejowski