Bractwo z Szydłowa na warszawskim Bródnie

W dniu 2 czerwca 2013 r. członkowie Bractwa Rycerskiego Zamku Szydłów udanie zaprezentowali się podczas XVIII Turnieju o Szablę Króla Zygmunta III Wazy rozegranego w parku bródnowskim w Warszawie (jest to jeden z najstarszych turniejów rycerskich w Polsce).

Nasi rycerze startowali w konkurencji łuczniczej oraz w turnieju szabli. Zwłaszcza w turnieju szabli nasi dzielni szermierze odgrywali główne role docierając do półfinałów (Mariusz Łazarz oraz Paweł Staszczak) oraz finału (Paweł Staszczak) który po wyrównanej walce musiał zadowolić się II miejscem. Na poziomie ćwierćfinału odpadł trzeci z naszych rycerzy Jacek Pietras. Należy nadmienić, iż przy odrobinie szczęścia finał mógłby być pojedynkiem bratobójczym jednak Mariusz Łazarz nie wykorzystał przewagi jaką uzyskał na początku walki półfinałowej (prowadził 3:1 aby przegrać ostatecznie w stosunku 4:5).

Warszawskiej publiczności bardzo podobała się prezentacja programu w wykonaniu bractwa szydłowskiego, podczas której mogli zobaczyć inscenizację pojedynku Wołodyjowskiego z Bohunem, satyrę pt. Męstwo wuja oraz pokaz tańców dworskich.

Tekst: Paweł Krakowiak
Zdjęcia ze zbiorów Bractwa