Bractwo z Szydłowa zdobywało Malbork

Bractwo Rycerskie Zamku Szydłów po raz kolejny bardzo udanie zaprezentowało się podczas jednej z największych imprez historycznych w Polsce.

W dniach 18-20 lipca nasi rycerze uczestniczyli w inscenizacji Oblężenia Malborka która w tym roku została odtworzona w pięciu częściach stanowiących całość historii oblężenia tej największej krzyżackiej twierdzy. Oblężenie miało miejsce tuż po zwycięskiej bitwie pod Grunwaldem i trwało od 25 lipca do 19 września 1410 r.

Rycerze szydłowscy walczyli po stronie polskiej w oddziałach ciężkozbrojnych, oddziałach litewskich oraz jako łucznicy, pomimo nieustannych upałów nie oddawali pola Krzyżakom i tylko ze względu na scenariusz i fakty historyczne odstąpili w końcu od oblegania twierdzy.

Należy podkreślić znakomity kunszt łuczników szydłowskich z których najdzielniej spisał się Paweł Boroń wygrywając pierwszego dnia turniej łuczniczy. Pokonał on zaledwie o 4 punkty rycerza Marko który przyjechał z Niemiec - zatem można powiedzieć, że zwycięstwo ma tym bardziej wymowne znaczenie.

Kolejną już inscenizację Oblężenia Malborka należy uznać za bardzo udaną, trzeba też nadmienić, że Bractwo Rycerskie Zamku Szydłów było jedyną grupą reprezentującą ziemię świętokrzyską. Najmłodszą uczestniczką tej imprezy była Zosia Krakowiak - moja 3-letnia córka. Udział w Oblężeniu Malborka był dla nas znakomitym sprawdzianem przed turniejem w Szydłowie, który odbędzie się 27 lipca br.

Paweł Krakowiak