Dwa dni świetnej zabawy ze śliwką w roli głównej

To były dwa dni świetnej zabawy! W ostatni weekend odbyło się w Szydłowie Święto Śliwki, impreza promująca owoce z Gminy Szydłów. Muzycznymi gwiazdami imprezy były Baciary i Cleo.

Święto Śliwki 2021 kolaż

Tydzień był deszczowy i jeszcze w piątek niebo nad Szydłowem spowijały ciężkie chmury ale w sobotę i niedzielę pogoda była słoneczna, jak na zamówienie. Pogoda to jednak nie wszystko, choć stanowi podstawę sukcesu przy przedsięwzięciach plenerowych. Popularność Święta Śliwki, pandemiczna przerwa, a przede wszystkim atrakcyjny program i wiele atrakcji towarzyszących sprawiły, że miasteczko stało się celem weekendowego wypadu wielu turystów i mieszkańców województwa świętokrzyskiego.

Lunapark 2021
Lunapark na rynku.

Zarówno w sobotę jak i niedzielę nie można było narzekać na brak gości, którzy chętnie korzystali z atrakcji oferowanych przez Szydłów. Turyści przede wszystkim zaopatrywali się w śliwki, a większość bawiła się w lunaparku i na koncertach.

Baciary w Szydłowie 2021
Koncert Baciarów.

W sobotę impreza rozpoczęła się o godz. 17-ej od występu Zespołu Pieśni i Tańca „Wierna Rzeka” z Piekoszowa. Następnie można było posłuchać coverów w wykonaniu zespołu „Tacy sami”. Gwiazdą soboty był zespół Baciary z Podhala. W Szydłowie występowali nie pierwszy raz i tak jak poprzednio zafundowali widzom mnóstwo góralskiego folkloru i muzyki połączonej z solidną dawką humoru. Po Baciarach publiczność bawiła się na dyskotece z didżejem Max Kolankov’em.

Dary sadu w kościele
Starostowie Święta Śliwki Joanna Suchojad i Damian Kaniszewski przekazali ks. Ryszardowi Piwowarczykowi kosz owoców z szydłowskich sadów.

Dary sadu na scenie
Od lewej: Paweł Krakowiak reprezentujący Marszałka Województwa Świętokrzyskiego, Bartłomiej Orzeł – Pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. Programu Czyste Powietrze, Józef Żółciak – Starosta Staszowski, Andrzej Tuz - Burmistrz Miasta i Gminy Szydłów.

Główne obchody dwudziestego trzeciego „Święta Śliwki” odbyły się w niedzielę, 8 sierpnia. Rozpoczęły się od Mszy Świętej w kościele pw. św. Władysława, którą odprawił ks. Ryszard Piwowarczyk. Część oficjalna imprezy rozpoczęła się o godz. 13:30 na placu zamkowym. Konferansjer Dominik Rożek przywitał gości i przedstawił starostów Święta Śliwki: Joannę Suchojad i Damiana Kaniszewskiego. Starostowie wręczyli Burmistrzowi Miasta i Gminy Szydłów Andrzejowi Tuzowi kosz pełen śliwek. Kosze przekazali także na ręce Bartłomieja Orła – Pełnomocnika Prezesa Rady Ministrów ds. Programu Czyste Powietrze, Pawła Krakowiaka – Radnego Sejmiku reprezentującego Marszałka Województwa Świętokrzyskiego i Józefa Żółciaka – Starosty Staszowskiego.

Wystąpienie Burmistrza
Burmistrz Miasta i Gminy Szydłów Andrzej Tuz dziękuje sadownikom za ich pracę.

- Cieszymy się, że po przerwie spowodowanej pandemią, znów możemy się spotkać i podziwiać zbiory z naszych sadów, plantacji i pól, efekt pracy naszych sadowników, plantatorów i rolników – powiedział ze sceny Burmistrz Andrzej Tuz. – Dziś chciałbym wszystkim sadownikom i rolnikom z naszej gminy podziękować za całoroczny trud. To dzięki waszej ciężkiej pracy utrzymujecie swoje rodziny i budujecie pozytywny wizerunek naszej gminy. Jako gospodarz miasta i gminy serdecznie za to dziękuję. Zapraszam wszystkich do wspólnej zabawy na naszej imprezie, niech to będzie dobry i radosny dzień dla nas wszystkich.

Następnie głos zabrali obecni na scenie goście: Bartłomiej Orzeł, Paweł Krakowiak, Józef Żółciak, a także Mariusz Gosek – Poseł na Sejm RP i Anna Adamczyk – Z-ca Kierownika Biura Powiatowego ARiMR w Staszowie.

Święto Śliwki 2021
Bogactwo z szydłowskich sadów, wystawa przygotowana przez Szkołę Podstawową w Szydłowie.

Po otwarciu imprezy rozpoczął się program artystyczny, a goście mogli podziwiać piękną wystawę śliwek, skosztować świeżo wędzonej śliwki i innych specjałów śliwkowych na stoiskach Gacek-Mokrego, Rudek, Jabłonicy, Solca i Woli Żyznej.

Dziewczyny z KGW
Podziękowania dla KGW i sołectw, które przygotowały stoiska na Święto Śliwki. Dziękował gospodarz gminy i prezes LGD Białe Ługi Zdzisław Pniewski.

Drugiego dnia imprezy na scenie wystąpił zespół Dreszcze, folklorystyczny zespół Gabułtowianki z Kazimierzy Wielkiej, Diversal oraz Roxanne z coverami Roxette. Głównym wydarzeniem muzycznym był koncert CLEO. Fani artystki przyjechali na koncert często z odległych zakątków kraju aby na żywo posłuchać gwiazdy. Sama Cleo cieszyła się, że po pandemicznej przerwie znów może mieć bezpośredni kontakt z fanami na scenie. Imprezę, podobnie jak w sobotę, zakończył dyskotekowo DJ Max Kolankov.

CLEO w Szydłowie 2021
Koncert Cleo.

Podczas Święta Śliwki odbyło się kilka akcji towarzyszących, przede wszystkim prozdrowotnych. W Ośrodku Zdrowia w Szydłowie prowadzono akcję szczepień przeciw COVID-19. Przez dwa dni, w godzinach 14:00 – 18:00, zaszczepionych zostało blisko 180 osób. Wolontariusze zbierali datki na leczenie Bartusia Przychodzkiego z Sandomierza, który choruje na SMA – rdzeniowy zanik mięśni. W niedzielę 150 osób skorzystało z konsultacji dietetyka, pomiarów ciśnienia tętniczego i analizy składu ciała oraz edukacji w zakresie profilaktyki raka piersi i raka szyjki macicy. Akcję przeprowadziło Świętokrzyskie Centrum Onkologii w Kielcach. Wśród dzieci sporym zainteresowaniem cieszyły się eksplozje kolorów w rynku.

Warto dodać, że impreza odbywała się w reżimie sanitarnym z obowiązkowym wypełnianiem ankiet covidowych. W miejscu imprezy dostępne były higienizery z płynami dezynfekcyjnymi oraz stosowne informacje sanitarne.

Eksplozja Kolorów w Szydłowie 2021
Eksplozja kolorów w rynku.

Dwudzieste trzecie Święto Śliwki zorganizowało Miejsko-Gminne Centrum Kultury wraz z Urzędem Miasta i Gminy Szydłów. Patronat honorowy nad imprezą objął Wojewoda Świętokrzyski Zbigniew Koniusz, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski i Starosta Staszowski Józef Żółciak. Patronat medialny: Echo Dnia, Tygodnik Nadwiślański, Radio Kielce i TVP3 Kielce.

Piotr Walczak

Więcej zdjęć ze Święta Śliwki 2021
Starostowie Święta Śliwki 2021

Burmistrz Miasta i Gminy wraz z Dyrektor Miejsko-Gminnego Centrum Kultury dziękują następującym firmom za wsparcie imprezy: Zakład Budowlano-Montażowo-Instalacyjny Kornex z Moszyn, Sabroso, PRI Complex, Usługi Remontowo-Budowlane Zbigniew Dziuba z Koniemłotów, GMC Sp. z o.o. ze Staszowa, Bioselect Gospodarka Odpadami z Rakowa, Bank Spółdzielczy w Szydłowie, Centrum Agrobud Jarosław Zarzycki z Szydłowa, Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Staszowie, LGD „Białe Ługi”, Ekoplon Sp. z o.o. Sp. k. z Grabek Dużych, Huta Szkła Gospodarczego Tadeusz Wrześniak, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Kielcach, Firma Transportowo-Budowlano-Drogowa Dylmex ze Staszowa, Centrum Ogrodniczo-Budowlane SBS Godziszewscy z Szydłowa, Zakład Remontowo-Budowlany Darbud w Kłodzie, Zakład Wyrobów Metalowych Emizet Sp. z o.o. w Szydłowie, GP Gra-Pal Krzysztof Skwark z Grabek Dużych, Zakład Remontowo-Budowlany Robert Pietryka, FHU Mot-Pol Mirosław Misterkiewicz z Szydłowa, SUBOR Zakład Pracy Chronionej ze Staszowa, Top-Serwis z Kielc, Lewiatan Szydłów.

Serdecznie dziękujemy sadownikom, którzy przekazali owoce na promocję podczas imprezy: Marcin Baron, Władysław Bąk, Kazimierz Boś, Milena Cecot, Rafał Cecot, Agnieszka Chelińska, Kamil Chmielewski, Zbigniew Głogowski, Zbigniew Grochowski, Tomasz Klusek, Krzysztof Kluszczyński, Leszek Lizner, Zbigniew Lubelski, Wojciech Mazur, Stanisław Nowiński, Sylwester Nowiński, Zdzisław Sojda, Agnieszka Stawecka, Leszek Wójcik, Sławomir Zieliński.

Dziękujemy poszczególnym sołectwom i kołom gospodyń wiejskich za przygotowanie stoisk z produktami śliwkowymi: KGW Gacki-Mokre, sołectwu Jabłonica, sołectwu Rudki, KGW Solecczanki z Solca, Anecie i Krzysztofowi Grochowskim reprezentującym Wolę Żyzną. Dziękujemy nauczycielom ze Szkoły Podstawowej w Szydłowie za przygotowanie wystawy „Śliwkowa droga do Szydłowa”, która pięknie promowała owoce ze stolicy polskiej śliwki.

Dziękujemy Pracownikom Urzędu Miasta i Gminy Szydłów oraz Miejsko-Gminnego Centrum Kultury w Szydłowie, których pomoc i zaangażowanie wymiernie przyczyniły się do sukcesu organizacyjnego 23. Święta Śliwki.

Dziękujemy ochotniczym strażom pożarnym z terenu naszej gminy za zabezpieczenie pożarowe imprezy oraz pracę przy zabezpieczaniu ruchu drogowego: OSP Gacki, OSP Grabki Duże, OSP Jabłonica, OSP Korytnica, OSP Kotuszów, OSP Osówka, OSP Potok, OSP Rudki, OSP Solec, OSP Szydłów, OSP Wola Żyzna. Podziękowania kierujemy dla Komendy Powiatowej Policji w Staszowie i Policjantów dbających o bezpieczeństwo na drogach i innych miejscach publicznych podczas imprezy.

Burmistrz Miasta i Gminy Szydłów Andrzej Tuz
Dyrektor Miejsko-Gminnego Centrum Kultury w Szydłowie Maria Stachuczy