Europejski Tydzień Testowania na HIV

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Staszowie informuje, że w dniach 17 - 24 listopada 2017 roku odbędzie się Europejski Tydzień Testowania na HIV - międzynarodowa kampania promująca wykonywanie badań w kierunku HIV.

Tydzień testów na HIV

Test na HIV to jedyny sposób, by dowiedzieć się czy jesteśmy zakażeni wirusem czy nie. Bardzo ważne jest wczesne rozpoznanie zakażenia i wdrożenie odpowiedniego leczenia pozwalającego na przedłużenie życia. Specjaliści podkreślają, że każdy może się zakazić, bo HIV przenosi się na osoby spoza kręgu obarczonych największym ryzykiem, a liczba zakażeń w Polsce ciągle rośnie. Szacuje się, że 30-35 tys. Polaków jest zakażonych HIV, każdego dnia ok. 2–3 osoby dowiadują się o swoim zakażeniu HIV. Jednak 70 proc. zakażonych może nie zdawać sobie z tego sprawy. Średnio 8-10 lat można żyć z HIV, nie mając objawów AIDS!

Wykonanie testu jest anonimowe, bezpłatne i zajmuje tylko 15 minut. Badania w kierunku HIV wykonuje się w całej Polsce w Punktach Konsultacyjno-Diagnostycznych. Adresy i godziny otwarcia punktów testowania są dostępne na stronie internetowej Krajowego Centrum ds. AIDS, www.aids.gov.pl/pkd

Punkt Konsultacyjno-diagnostyczny przy Stowarzyszeniu Nadzieja Rodzinie
Karczówkowska 36
25-711 Kielce
tel. 41 345 56 65
Godziny pracy:
wtorek 16.00 - 18.30
czwartek 9.00 - 10.30