Gmina zakupiła uniwersalny schodołaz do szkoły

Gmina Szydłów zakupiła schodołaz gąsienicowy i przekazała w użytkowanie Szkole Podstawowej w Szydłowie. Dzięki temu urządzeniu, uczniowie na wózkach inwalidzkich będą mogli bezpiecznie przemieszczać się po schodach. Dzięki zastosowaniu dodatkowych ramp, urządzenie jest uniwersalne, pasujące do większości rodzajów wózków inwalidzkich. Maksymalny udźwig (z wózkiem i pasażerem) wynosi 160 kg.

Schodołaz gąsienicowy LIFTKAR PTR 160 z rampami zakupiono na podstawie umowy nr 80/A-88/2018 z dnia 30 listopada 2018 r. z firmą Life + sp. z o.o. ul. Wesoła 97a/5 25-363 Kielce. Urządzenie zakupiono z środków własnych gminy za kwotę 22.000,00 zł.

Sprzęt dostarczono 21 grudnia 2018 r. i w dniu dostarczenia przeszkolono pracowników. Urządzenie przekazano do użytkowania Szkole Podstawowej w Szydłowie.

Schodołaz w Szkole Podstawowej

Schodołazy gąsienicowe zostały stworzone z myślą o transporcie osób poruszających się na wózkach inwalidzkich po prostych schodach. Zapewniają bezpieczeństwo przemieszczania się po schodach poprzez likwidację ryzyka zsunięcia się po stopniach oraz znacząco odciążają kręgosłup opiekuna. W większości urządzenia te są przystosowane do użytku zarówno wewnątrz budynków jak i w terenie otwartym. Wyznacznikiem możliwości użycia schodołazu w danym przypadku jest każdorazowo kąt nachylenia danych schodów oraz szerokość ich biegów.

Schodołaz Liftkar PTR umożliwia przewożenie osób wraz z wózkiem w sposób płynny i wygodny dla osoby niepełnosprawnej. Wystarczy tyłem najechać na platformę jezdną, zaczepić wózek i już można rozpocząć transport. Wystarczy zwolnić dźwignię aby rozmontować LIFTKAR PTR na dwie łatwo przenośne części. Podstawa jezdna wraz z baterią waży ok. 28 kg, natomiast kolumna sterująca ok. 11 kg. Złożenie w całość jest równie szybkie – nie wymaga specjalnych umiejętności i już po chwili schodołaz jest gotowy do pracy. Posiada stosunkowo nieduży promień skrętu, dzięki czemu jest wyjątkowo zwrotny.

Angelika Wójtowicz