Jeden z koncertów Festiwalu im. K. Jamroz w Szydłowie

W sobotę, 10 lipca w Szydłowie, odbędzie się koncert fortepianowy w ramach XXVII Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego im. Krystyny Jamroz. Zagra młody, utalentowany pianista Eryk Parchański.

W ubiegły piątek, 2 lipca w Busku-Zdroju, odbył się koncert inaugurujący XXVII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz. Wydarzenie potrwa do 11 lipca. Wśród patronów honorowych festiwalu jest Burmistrz Miasta i Gminy Szydłów Andrzej Tuz.

- Jesteśmy niezwykle szczęśliwi, że jeden z punktów prestiżowego festiwalu znalazł się w naszym miasteczku – mówi Maria Stachuczy, dyrektor Miejsko-Gminnego Centrum Kultury. – Chciałabym serdecznie zaprosić na Targową 3 w sobotę o godz. 18-ej. Muzyka Chopina rozbrzmi w niezwykłym wnętrzu odnowionej synagogi, co z pewnością pogłębi doznania duchowe odbiorców tego wydarzenia.

Katalog festiwalowy

Szydłów, synagoga, ul. Targowa 3, 10 lipca, godz. 18:00. Koncert fortepianowy „Młodzi grają Chopina” w wykonaniu Eryka Parchańskiego.

Eryk Parchański pianist. Fot. ze zbiorów artystyEryk Parchański. Uczeń Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Ludomira Różyckiego w Kielcach w klasie fortepianu Artura Jaronia. Artysta jest laureatem wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów pianistycznych. Zdobywcą pierwszych nagród na XXIII Ogólnopolskim Turnieju Pianistycznym im. Haliny Czerny-Stefańskiej (Żagań), XIV Ogólnopolskim Forum Młodych Instrumentalistów im. Antoniego i Karola Szafranków (Rybnik), XX Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym (Konin), Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Petera Toperczera (Koszyce, 2019) i VIII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Maurycego Moszkowskiego „Per Aspera ad Astra”. Ponadto zdobył II nagrodę na Międzynarodowym Konkursie „Kaunas Sonorum” (Kowno), XV Ogólnopolskim Festiwalu Pianistycznym „Chopinowskie Interpretacje Młodych” w Koninie-Żychlinie i XV Konkursie Pianistycznym im. Haliny Czerny-Stefańskiej i Ludwika Stefańskiego w Płocku. Na I Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim „Gloria Artis” w Wiedniu otrzymał Grand Prix.

Występował z Lwowską Orkiestrą Kameralną Akademia, Orkiestrą Filharmonii Narodowej we Lwowie, Świętokrzyską Orkiestrą Symfoniczną w Kielcach oraz Orkiestrą Kameralną Wirtuozi Lwowa.

Kilkukrotnie brał udział w międzynarodowych konkursach mistrzowskich w Katowicach, Warszawie-Wilanowie, w projekcie Gradus ad Parnassum w Krakowie, warsztatach pianistycznych w Łańcucie, dwukrotnie w Czarnoleskim Festiwalu Sztuk i trzykrotnie w Międzynarodowym Festiwalu Pianistycznym Gloria Artis w Wiedniu, gdzie szkolił się pod okiem znakomitych pianistów – pedagogów. We wrześniu 2019 r. został finalistą I Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej im. St. Moniuszki w Rzeszowie.

Trzykrotnie był stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za osiągnięcia artystyczne. Dwukrotnie zakwalifikował się do programu stypendialnego przy Urzędzie Marszałkowskim w Kielcach oraz Fundacji im. Agi Skrobackiej. Jest również stypendystą Stowarzyszenia Świętokrzyski Fundusz Lokalny i Best Western Grand Hotel w Kielcach. Ostatnio zakwalifikował się do preselekcyjnego etapu XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina.