Koncert kolęd w szydłowskim kościele (video)

W dniu 5 stycznia 2014 roku odbył się w kościele parafialnym w Szydłowie koncert kolęd i pastorałek przygotowany przez Adama Kluszczyńskiego.

Zespół wykonawczy stanowiła w połowie grupa dorosłych: Stanisław Zawada, Agnieszka Makowska, Maria Frąk, Henryka Kluszczyńska i grupa młodzieży: Hubert Laskowski, Piotr Ziółkowski, Kasia Kogut, Zuzia Ziółkowska i Sylwia Ziółkowska.

Połączenie młodości z doświadczeniem zaowocowało efektem spotęgowanej ekspresji muzycznej, a pierwsza kolęda Z Narodzenia Pana zaśpiewana przed mszą św. była próbą możliwości brzmienia zespołu. Kolejna Witaj gwiazdko złota wykonana ładnie brzmiącym głosem przez Sylwię Ziółkowską wprowadziła słuchaczy / uczestników mszy św. w stan religijnego uniesienia patriotycznego. Lirycznie i ciepło śpiewała Kołysankę Marii Panny Henryka Kluszczyńska podczas ofiarowania. Po mszy św. rozpoczęły się prezentacje instrumentalne Huberta Laskowskiego i Piotrka Ziółkowskiego. Połączenie fletu altowego, fletu tenorowego i głosu sopranowego przyniosło ciekawy efekt brzmieniowy, który został osiągnięty przez rodzeństwo Ziółkowskich w zaprezentowanej pastorałce Przy onej górze.

Stanisław Zawada swoim doniosłym barytonem przypomniał, śpiewając z dużym wyczuciem, rzadko wykonywaną kolędę Ach witajże pożądana. Ładnie zabrzmiały solowe wykonania debiutantek: Kasi Kogut i Agnieszki Makowskiej. Wołyńska pastorałka i Kolęda polskich dzieci w Kazachstanie nawiązały do smutnych wigilii Polaków na obczyźnie. Zabrzmiały jeszcze Hola, hola pasterze z pola, Tryumfy Króla Niebieskiego, Północ już była. W tych kolędach należy zauważyć wysoką kulturę brzmienia głosu Sylwii Ziółkowskiej, a także czyste trzygłosowe brzmienie zespołu. Wszystkim wykonawcom akompaniował na syntezatorze relacjonujący ten koncert Adam Kluszczyński. Ksiądz Wojciech, wikary w szydłowskiej parafii, podziękował wykonawcom za przygotowanie koncertu kolęd i pastorałek.

Ps. Chciałbym podziękować p. Szczepanowi Rożkowi za nagranie tego koncertu. Będzie to miłą pamiątką dla każdego z wykonawców, a także pomocą dydaktyczną w doskonaleniu brzmienia głosów.

Tekst: Adam Kluszczyński
Zdjęcia: Mirosław Ziółkowski