Miejski Punkt Elektroodpadów w Szydłowie

Nie wiesz, co zrobić ze starymi bateriami, przepalonymi żarówkami lub drobną elektroniką? Urząd Miasta i Gminy w Szydłowie uruchomił punkt, gdzie można je wrzucić.

Miejski Punkt Elektroodpadów stanął w Szydłowie na rynku
Miejski Punkt Elektroodpadów stanął w Szydłowie na rynku.

W Szydłowie na rynku, w pobliżu sklepu SPAR, zainstalowany został Miejski Punkt Elektroodpadów (MPE). Najważniejszą funkcją MPE jest zbiórka elektroodpadów, i to od razu z podziałem na sześć rodzajów. Na urządzenie składa się bowiem sześć tub o pojemności 33 litry każda, do których wrzuca się poszczególne rodzaje e-odpadów.

Miejski Punkt Elektroodpadów. Co można wrzucać?
Elektroodpady, które można wrzucać do MPE: płyty CD/DVD, tonery, drobna elektronika, telefony i ładowarki, baterie, żarówki energooszczędne.

Można w nim umieszczać drobną elektronikę, baterie, żarówki, płyty CD/DVD, tonery oraz stare telefony komórkowe i ładowarki. Każda tuba posiada otwór wrzutowy w odpowiednim kształcie i z odpowiednim symbolem. Urządzenia zbudowane są w taki sposób, aby odpady nie zagrażały środowisku. Dodatkowo pojemnik do wrzucania zużytych żarówek wypełniony jest specjalnym materiałem zapobiegającym ich potłuczeniu.

Inwestycja pn. „Utworzenie Miejskiego Punktu Elektroodpadów w Szydłowie” została dofinansowana z budżetu Powiatu Staszowskiego ze środków przeznaczonych na ochronę środowiska i gospodarkę wodną na rok 2021.
Wartość zadania: 21 512,70 zł.
Wysokość dofinansowania: 19 950,00 zł.

Miejski Punkt Elektroodpadów stanął w Szydłowie na rynku
Miejski Punkt Elektroodpadów stanął w Szydłowie na rynku.

MPE to widoczne i skuteczne narzędzie do informowania, propagowania i uświadamiania, że elektroodpady są niebezpieczne i nie można ich wyrzucać razem z pozostałymi odpadami. Elektrośmieci zagrażają środowisku, ponieważ zawierają liczne substancje szkodliwe oraz trujące. Nowo zamontowane urządzenie pozwoli na właściwą utylizację drobnych elektroodpadów.

Z raportu „Gospodarka elektroodpadami. Wyzwania na lata 2019-2023” wynika, że każdy z nas wytwarza ok. 15,6 kg elektrośmieci, z czego tylko 7 kg jest zbieranych i przetwarzanych. Dlatego selektywna zbiórka tego typu odpadów jest tak potrzebna, a w niej pomagają właśnie Miejskie Punkty Elektroodpadów.

Zapraszamy Mieszkańców Gminy Szydłów do korzystania z Miejskiego Punku Elektroodpadów.

Marta Stachowicz-Hanczke