Misterium Męki Pańskiej w Szydłowie, 2015

Niezwykła Droga Krzyżowa z udziałem aktorów odbyła się w niedzielne popołudnie, 29 marca 2015 r. w Szydłowie. Misterium Męki Pańskiej odtwarzali aktorzy ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych "Avito Vivit Honore".

W Niedzielę Palmową już po raz piąty z rzędu można było wziąć udział w niezwykłym misterium w którym sceny chrystusowej męki przypominali członkowie szydłowskiego bractwa rycerskiego. Droga Krzyżowa rozpoczęła się po Mszy Św., przed kościołem pw. św. Władysława. Kolejne stacje odbywały się przy Wikariówce, ul. Kościelnej, w Rynku, ul. Targowej, Szkolnej, Kazimierza Wielkiego i na koniec ze sceną ukrzyżowania, przy kościele pw. Wszystkich Świętych.

Czternaście stacji odtwarzano dbając o szczegóły, zarówno pod względem historyczności strojów aktorów, jak i dodatkowych efektów wzmacniających realizm inscenizacji. Nowością w tym roku było wypowiadanie przez aktorów poszczególnych kwestii w łacinie klasycznej, tłumaczonej następnie przez lektora.

Po zakończeniu misterium, ks. proboszcz Ryszard Piwowarczyk podziękował organizatorom, aktorom oraz wiernym za udział i przygotowanie Drogi Krzyżowej. Na pomysł zorganizowania w Szydłowie tego wydarzenia wpadł kilka lat temu Paweł Krakowiak - prezes Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych "Avito Vivit Honore". Jest on zarazem głównym reżyserem całego przedsięwzięcia. Współorganizatorem inscenizacji jest Parafia Rzymskokatolicka w Szydłowie i Gminne Centrum Kultury.

Tekst i zdjęcia: Piotr Walczak