Monitorujemy jakość powietrza

Od kilku dni, na terenie Gminy Szydłów działają 3 czujniki monitorujące stan jakości powietrza. Urządzenia informują o aktualnym stężeniu pyłów zawieszonych PM 10, PM 2.5 i PM 1 odpowiedzialnych za tzw. smog.

Czujniki zainstalowano na budynkach Urzędu Miasta i Gminy Szydłów, Szkoły Podstawowej w Solcu i Ochotniczej Straży Pożarnej w Korytnicy. Stały się one częścią ponad 4 tys. sensorów Airly monitorujących jakość powietrza w Polsce i 30 innych krajach.

Urządzenia dostarczają informacji o stężeniu pyłów zawieszonych – PM 1, PM 2.5 i PM 10, które odpowiadają za tzw. smog. Dodatkowo mierzą też temperaturę powietrza, wilgotność, ciśnienie i prędkość wiatru. Dzięki systemowi można również sprawdzić prognozowaną jakość powietrza na najbliższe 24 godziny.

Pyły zawieszone są bardzo niebezpieczne dla zdrowia. Cząstki te bez problemu wnikają do płuc, a później do krwioobiegu, co staje się przyczyną wielu poważnych chorób. Wiedza o aktualnym stężeniu zanieczyszczeń w powietrzu pomoże mieszkańcom w podejmowaniu decyzji o pobycie na zewnątrz budynków. Ma to istotne znaczenie dla osób szczególnie narażonych na działanie smogu czyli dzieci, osoby starsze, kobiety w ciąży, osoby z chorobami układu oddechowego.

Czujnik Airly Szydłów
Czujnik zainstalowany na budynku UMiG w Szydłowie.

Montaż czujników sfinansowała Gmina Szydłów z zamiarem uświadamiania mieszkańców, jak duży wpływ na jakość powietrza ma spalanie odpadów w piecach i kotłach c.o., czy ogrzewanie domów paliwem słabej jakości. Być może przekona to mieszkańców, aby chętniej i częściej sięgali po środki z programów, dzięki którym można uzyskać dofinansowanie na termomodernizację budynków, czy wymianę źródła ciepła na bardziej ekologiczne.

Jakość powietrza można sprawdzić odwiedzając stronę https://airly.org/map/pl/, sprawdzić w aplikacji mobilnej lub poprzez widget na stronie gminy www.szydlow.pl. Osoby, które chcą na bieżąco śledzić wyniki pomiarów w swoim telefonie, mogą zainstalować aplikację Airly. Dla systemów opartych o Android można ją pobrać ze sklepu Google Play, natomiast dla iOS z AppStore.