Narodowe Czytanie 2019 w Kościółku

Miejsko-Gminne Centrum Kultury w Szydłowie wraz ze Szkołą Podstawową w Szydłowie uczestniczyli w akcji Narodowego Czytania 2019, które odbyło się 7 września 2019 r. w kościółku pw. Wszystkich Świętych.

Para Prezydencka zadecydowała, że w tym roku, w ramach ósmej akcji Narodowego Czytania, czytanych będzie osiem nowel: „Dobra pani” – Eliza Orzeszkowa, „Dym” – Maria Konopnicka, „Katarynka” – Bolesław Prus, „Mój ojciec wstępuje do strażaków” (ze zbioru: „Sanatorium pod Klepsydrą”) – Bruno Schulz, „Orka” – Władysław Stanisław Reymont, „Rozdzióbią nas kruki, wrony…” – Stefan Żeromski, „Sachem” – Henryk Sienkiewicz, „Sawa” (z cyklu: „Pamiątki Soplicy”) – Henryk Rzewuski.

Przed wieczorem, w klimatycznym wnętrzu kościoła pw. Wszystkich Świętych młodzież ze Szkoły Podstawowej w Szydłowie i dorośli, w tym samorządowcy i nauczyciele, czytali w/w utwory. Na zakończenie, młodzież otrzymała jedną z nowel, natomiast dorośli uczestnicy akcji – stosowne podziękowania. Każdy uczestnik przybił sobie – czy to w książce, czy na dyplomie – okolicznościową pieczęć przysłaną do organizatorów przez Kancelarię Prezydenta.

Wspólne czytanie trwało 2,5 godziny. Na zakończenie Maria Stachuczy - dyrektor MGCK w Szydłowie zażartowała, że każdy uczestnik akcji przeczytał więcej tekstu niż statystyczny Polak w ciągu roku. Wzbudziło to ogólną wesołość ale właściwie takie są fakty. Badania przeprowadzone w ubiegłym roku dowiodły, że 63% naszych rodaków, nie przeczytało w ciągu roku ani jednej książki. Wolimy łatwiejsze i mniej wymagające rozrywki. Tymczasem czytanie książek wszechstronnie rozwija nie tylko młodsze ale i starsze mózgi... Warto więc czytać w każdym wieku, nie tylko podczas Narodowego Czytania.

P. Walczak