Noc Profilaktyki

Zamiast nudnych pogadanek, interaktywne warsztaty i zabawy taneczne. Zamiast nieciekawych ulotek, pełen emocji spektakl. Program „Profilaktyka a Ty” to pomysł policji, jak przekonać młodzież, aby nie sięgała po narkotyki.

Pierwsze przedsięwzięcie PaT w naszym powiecie miało miejsce 16 maja w Zespole Szkół im. św. Jana Pawła II w Osieku, w ramach Ogólnopolskiego programu profilaktyki - Profilaktyka a Ty PaT/E Ministerstwa Edukacji Narodowej i Komendy Głównej Policji. Ideą programu jest inspirowanie oraz promowanie profilaktyki rówieśniczej w budowaniu społeczności promującej modę na życie wolne od uzależnień.

Uczniowie Gimnazjum w Szydłowie wzięli aktywny udział w tym wydarzeniu. Przygotowali pokazy taneczne, zagrali towarzyski mecz w piłkę nożną oraz uczestniczyli w zajęciach warsztatowych. Aby dotrzeć do młodzieży nie można do nich przemawiać. Trzeba z nimi być. Docierać do nich wykorzystując różne środki wyrazu, młodzieżową muzykę i język. Z tego założenia wyszli pomysłodawcy i twórcy PaT. O godzinie 17 miało miejsce otwarcie imprezy odezwą społeczności PaT do młodzieży i odtańczeniem tańca belgijskiego przez gospodarzy i zaproszonych gości. Kolejnym punktem programu był udział młodzieży w warsztatach fotograficznych, tanecznych, barmańskich, plastycznych i filmowych. Każdy z uczestników wybierał samodzielnie grupę warsztatową.

Potem przyszedł czas na prezentacje taneczne. Uczniowie Gimnazjum w Szydłowie przygotowali na tę okazję kilka tańców dawnych: „The Comical Fellow”, „Daoking white Sergant”, „The Cuckoo”, w których po raz pierwszy licznie wystąpili chłopcy, swoim debiutem sprawili radość tańczącym dziewczynom i widzom. Wysokie umiejętności taneczne zaprezentował również Zespół Cheerleaders ze Staszowa, a na koniec w tańcu towarzyskim Zespół Kick z Kielc.

Punktem kulminacyjnym "Nocy Profilaktyki' było wystawienie przez gospodarzy spektaklu edukacyjno-profilaktycznego Izabeli Rękawek pod tytułem "Sekret" opowiadającego o relacjach rodzic-dziecko, o rodzicach wpędzających swoje dzieci w "wyścig szczurów", o tym, dlaczego młodzi ludzie sięgają po narkotyki. O rówieśniczej presji, wygórowanych oczekiwaniach rodziców. O samotności i niezrozumieniu.

O tym, że czasem wydaje się, że nie ma innej drogi, więc dokonuje się złych wyborów. Opowiada o młodych ludziach, którzy wiele w swoim życiu osiągnęli, ale chcąc być najlepszymi, wyprzedzić innych i zaspokoić aspiracje rodziców wpadli w narkotykową pułapkę. Robią wszystko, aby spełniać rozkazy narkotykowych dealerów. Zatracają się w świecie uzależnień. Młodzi aktorzy w przejmujący sposób pokazali jak przez nieodpowiedzialność można stracić marzenia, bliskich i kontrolę nad swoim życiem. Całe przedstawienie kończy się jednak przesłaniem, że to od nas samych zależy, czy będziemy uciekać w kierunku narkotykowego zniewolenia, czy też będziemy wolni i świadomi własnej wartości.

Wszechobecne używki czekają na chwilę, gdy młody człowiek w momencie zwątpienia lub braku wsparcia po nie sięgnie. Dlatego tak ważna jest edukacja oraz rozmowa z młodymi ludźmi. Wszyscy rodzice stoją przed bardzo trudnym zadaniem, aby pomóc dziecku odnaleźć się w otaczającym go świecie. Warto obserwować jak dziecko spędza większość czasu?, czy niektóre rzeczy pociągają je bardziej niż inne?, czym się interesuje?, co lubi robić?, czego jest ciekawe?, jakie programy telewizyjne ogląda?, co lubi czytać?. Rola zainteresowań w późniejszym życiu jest bardzo duża. Dzieci dorastają, wybierają zawód, zdobywają pracę, lubią ją, gdy jest ona zgodna z ich zainteresowaniami, mogą wykorzystywać wiedzę, którą zdobyli, rozwijając swoje zainteresowania. Ci, którzy swej pracy nie lubią, wykonują ją niechętnie, są rozżaleni, nudzą się. Ci natomiast, którzy wybrali zawód zgodnie z zamiłowaniem, wykonują go z pasją, są dobrymi pracownikami, a wykonywane zajęcie ich uszczęśliwia.

Nie zostawiaj dziecka samego, zapewnij, że zawsze może liczyć na Twoją pomoc. Bądź przy nim w różnych sytuacjach, obserwuj, w jaki sposób się uczy, bawi, o czym rozmawia, jak przeżywa rożne powodzenia i niepowodzenia, stresy, porażki, co jest dla niego ważne. Być może pozwoli Ci zajrzeć do swojego świata.

Tekst: Agnieszka Ziółkowska
Zdjęcia: Mirosław Ziółkowski i ze zbiorów ZS w Osieku