Orszak Trzech Króli w Szydłowie

W Święto Trzech Króli, które przypada corocznie 6 stycznia, w Szydłowie po raz pierwszy przemaszerował barwny orszak. Królowie z trzech stron miasteczka wyruszyli aby spotkać się w rynku, a później wspólnie złożyć pokłon narodzonemu Zbawicielowi.

Trzej królowie udali się w drogę na czele trzech barwnych orszaków. Orszak niebieski z Królem Baltazarem (w tej roli Zdzisław Gądek) wyruszył spod kościółka pw. Wszystkich Świętych. Orszak zielony z Królem Melchiorem (starosta staszowski Michał Skotnicki) wybrał się w drogę spod ruin kościoła i szpitala św. Ducha, natomiast orszak czerwony z Królem Kacprem (wójt Jan Klamczyński) wyszedł spod synagogi.

Trzej królowie spotkali się na rynku w Szydłowie, gdzie nastąpiło wspólne kolędowanie po czym wspólnie przemaszerowano na zamek, gdzie odegrano scenę z Królem Herodem (Paweł Krakowiak).

Z placu zamkowego uczestnicy udali się do kościoła pw. św. Władysława, gdzie królowie złożyli dary i pokłonili się Nowonarodzonemu Zbawicielowi.

Orszak Trzech Króli został w Szydłowie zorganizowany przez Gminne Centrum Kultury i Parafię Rzymskokatolicką w Szydłowie. W organizację aktywnie zaangażowały się wszystkie szkoły z terenu gminy. Szczególnie efektownie prezentował się orszak niebieski ze stylizowanymi nakryciami głowy, które przygotowała Szkoła Podstawowa w Szydłowie.

Tekst: P. Walczak
Zdjęcia: M. Stachuczy, S. Celejowski