Orszak Trzech Króli w Szydłowie 2022

Orszak Trzech Króli 2022

W Szydłowie po raz kolejny odbył się Orszak Trzech Króli. Barwny tłum z flagami przemaszerował ulicami miasteczka, aby wziąć udział w uroczystej Mszy Świętej w kościele pw. św. Władysława. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z tego wydarzenia zorganizowanego przez Parafię Rzymskokatolicką w Szydłowie i Miejsko-Gminne Centrum Kultury w Szydłowie.

Dzień 6 stycznia jest dniem świątecznym. W kościele katolickim obchodzimy wtedy Święto Objawienia Pańskiego. Tego dnia, na początku 2022 roku, odbył się w Szydłowie Orszak Trzech Króli.

Pierwszy orszak odbył się w naszym mieście w 2016 roku. Był pierwszym orszakiem zorganizowanym w powiecie staszowskim i jednym z pierwszych w regionie świętokrzyskim. Od początku współorganizuje go Miejsko-Gminne Centrum Kultury i Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Władysława. Orszak odbywa się pod szyldem Fundacji Orszak Trzech Króli.

W naszym mieście czerwony Orszak Króla Kacpra wyrusza spod synagogi, zielony Orszak Króla Melchiora spod szpitala i kościoła Ducha Świętego, zaś niebieski Orszak Króla Baltazara ze wzgórza na którym od XIV stulecia stoi kościół pw. Wszystkich Świętych. Trzy orszaki łączą się w rynku, aby później wyruszyć na zamek królewski, a następnie do kościoła św. Władysława.

W tym roku w postaci królów wcielili się: Paweł Krakowiak (Kacper), Paweł Staszczak (Melchior) i Zdzisław Gondek (Baltazar). Towarzyszyły im dziewczynki z darami: Marysia Rudnik, Nikola Walkowicz i Ola Sajkiewicz. Scenę przed gospodą odegrali: Szczepan Klamczyński (Józef), Marlena Grosicka (Maryja), Karol Opozda (Diabeł) i Agnieszka Opozda (Karczmarka).

W orszaku wzięło udział wiele osób, które poprzez kolorowy ubiór, czy założenie papierowej korony i śpiew, tworzyły wspólnie świąteczną atmosferę nawiązującą do charakteru wydarzenia.

Piotr Walczak