Orszak Trzech Króli w Szydłowie A.D. 2019

Tłum wiernych uczestniczył w szydłowskim Orszaku Trzech Króli i Mszy Świętej w Święto Objawienia Pańskiego, które tradycyjnie obchodzone jest 6 stycznia br. i jest jednym z najstarszych świąt obchodzonych w chrześcijaństwie.

Z trzech stron miasta wyruszyły kolorowe orszaki trzech króli: Melchiora, Kacpra i Baltazara. Orszak czerwony wyruszył spod ruin szpitalnych, zielony spod synagogi a niebieski spod kościoła pw. Wszystkich Świętych. Uczestnicy w koronach, ze śpiewnikami w rękach, spotkali się w rynku, gdzie odbyły się inscenizacje nawiązujące do wydarzeń sprzed 2 tys. lat.

W kościele parafialnym pw. św. Władysława trzej królowie złożyli dary Dzieciątku Jezus: złoto, mirrę i kadzidło. Uroczystą Mszę Świętą koncelebrowali ks. Ryszard Piwowarczyk i ks. Sebastian Wideł. Na zakończenie ks. proboszcz podziękował wszystkim uczestnikom i osobom zaangażowanym w przygotowanie uroczystości.

Organizatorami Orszaku Trzech Króli w Szydłowie były: Miejsko-Gminne Centrum Kultury i Parafia Rzymskokatolicka z pomocą Szkoły Podstawowej i Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych „AVH”. Role królów odegrali: Zdzisław Gondek, Paweł Krakowiak i Paweł Staszczak. Króla Heroda zagrał Mariusz Łazarz, Marię – Monika Wójcik, św. Józefa – Dawid Sobiegraj. W tym roku Orszak Trzech Króli odbył się w 751 miejscowościach w całej Polsce.

Tekst i fot. Piotr Walczak