Poetycko, muzycznie, fotograficznie...

Wczesnym popołudniem 4 maja, odbyła się w szydłowskiej synagodze interesująca impreza kulturalna. Można było posłuchać poezji śpiewanej w wykonaniu Jacka Telusa i pooglądać zdjęcia wykonane podczas wrześniowego pleneru fotograficznego w naszej gminie.

Przybyłych gości przywitała Maria Stachuczy – dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Szydłowie. Grupa około 70 osób, głównie 50+, wysłuchała najpierw godzinnego koncertu poezji śpiewanej w wykonaniu Jacka Telusa (śpiew, gitara) i Jarosława Strzały (keyboard, skrzypce, akordeon). Telus śpiewał przede wszystkim wiersze Wisławy Szymborskiej ale publiczność mogła wysłuchać także wierszy innych, znanych poetów w wersji śpiewanej m.in. Czesława Miłosza, Mieczysława Jastruna czy Tadeusza Nowaka. Przed każdym utworem artysta opowiadał różne historie z życia poetów, częstokroć były to jego własne wspomnienia, bowiem większość z nich znał osobiście.

Wokalny i muzyczny kunszt artystów żywiołowymi oklaskami nagradzała zgromadzona publiczność. O tym, że koncert bardzo się podobał, świadczyła także duża ilość sprzedanych po występie płyt. Koncert „Szymborska i Przyjaciele” zorganizowało Gminne Centrum Kultury w Szydłowie we współpracy z Towarzystwem Przyjaciół Ziemi Szydłowskiej, które wraz z Urzędem Gminy w Szydłowie i Związkiem Polskich Artystów Fotografików O/Świętokrzyski w Kielcach zaprosili uczestników na drugą część kulturalnego popołudnia związanego z fotografią artystyczną.

Przedstawiciele Zarządu TPZS: Zbigniew Lubelski i Szczepan Rożek otworzyli wystawę fotografii wykonanych podczas ubiegłorocznego, wrześniowego pleneru fotograficznego Art-Eko 2013. W plenerze tym udział wzięło ponad 30 fotografików zrzeszonych w Związku Polskich Artystów Fotografików Okręg Świętokrzyski oraz ich kolegów z innych części Polski i z zagranicy: Belgii, Holandii, Niemiec i Ukrainy.

Artyści fotografowali zabytki Szydłowa, urokliwe i tajemnicze zaułki, odwiedzili także sąsiednie miejscowości: Grabki Duże, Kotuszów czy Kurozwęki. Zajrzeli do sadów, gdzie trwały ostatnie zbiory owoców i sportretowali kilkunastu seniorów zamieszkujących na terenie naszej gminy. Prace, które wówczas powstały, publiczność mogła obejrzeć podczas otwarcia wystawy na dużych fotogramach, a także w formie 80-stronnicowego katalogu w twardej oprawie, który każdy z widzów otrzymał w prezencie od TPZS.

Kilka słów o wykonanej pracy opowiedzieli obecni na wernisażu przedstawiciele ZPAF – Sławomir Oszywa i Krzysztof Zając. Słowa podziękowania do organizatorów wystawy skierował także wójt gminy Jan Klamczyński.

Organizacja pleneru fotograficznego i wydanie katalogu było możliwe dzięki realizacji przez Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Szydłowskiej projektu pn. „Międzynarodowy plener fotograficzny śliwkowo-zabytkowy w Gminie Szydłów szansą na pobudzenie kulturalne mieszkańców 50+” dofinansowanego z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007-2013 kwotą 10.484,66 zł.

Tekst i zdjęcia:
Piotr Walczak