#PolakwSzydłowie. Cykl filmów o średniowiecznej rezydencji królewskiej w Szydłowie

Zapraszamy do obejrzenia cyklu kilkuminutowych filmów o jedynej na terenie dawnego Królestwa Polskiego, zachowanej do dziś w niemal niezmienionej formie, średniowiecznej rezydencji królewskiej w Szydłowie (woj. świętokrzyskie). Opowiada archeolog Tomasz Olszacki, który przez kilka lat prowadził badania archeologiczne na terenie zamku szydłowskiego.

Zwiastun serii.

Odcinek 1. Jedyna, średniowieczna, nieprzekształcona rezydencja królewska na terenie dawnego Królestwa Polskiego znajduje się w Szydłowie! Każdy Polak powinien ją zobaczyć. Zaprasza archeolog Tomasz Olszacki.

Odcinek 2. W drugiej części archeolog Tomasz Olszacki zabiera nas na mury obronne i opowiada o wyjątkowości pałacu królewskiego, budowli niezwykłej dla dziejów architektury polskiego średniowiecza.

Odcinek 3. Tym razem Tomasz Olszacki opowiada o reprezentacyjnej sali wielkiej, znajdującej się w średniowiecznym pałacu królewskim w Szydłowie.

Odcinek 4. Tomasz Olszacki opowiada o dość wyjątkowym na ziemiach polskich, średniowiecznym zabytku techniki - piecu hypokaustycznym, który ogrzewał salę wielką pałacu królewskiego w Szydłowie.

Odcinek 5. traktuje o bardziej prywatnym pomieszczeniu w pałacu szydłowskim - komnacie królewskiej. Będzie także o łączeniu sfery, wydawałoby się - intymnej, ze sprawami wagi państwowej...

Odcinek 6. Przenosimy się do północnej części placu zamkowego, gdzie znajdują się pozostałości wieży łokietkowej i budynek Skarbczyka.

Odcinek 7. Serię filmów #PolakwSzydłowie Tomasz Olszacki kończy w Muzeum Zamków Królewskich. W filmie, przez wrodzoną skromność, o tym nie wspomina, ale to on był pomysłodawcą i w dużej mierze autorem koncepcji powstania takiej placówki w Szydłowie. Panie Tomaszu, dziękujemy za wszystko, co robisz dla Szydłowa!