Posadzono Miejską Winniczkę Szydłowa

Sadzonki winnych krzewów posadzone zostały w sobotę, 24 kwietnia przy murach obronnych w pobliżu Bramy Krakowskiej. Na Miejską Winniczkę Szydłowa składa się dwadzieścia winorośli białej i czerwonej odmiany.

Tradycje winiarskie w naszym regionie sięgają zamierzchłych czasów. Pierwsze wzmianki o winnicach pojawiły się w kronikach już w XII wieku (Jędrzejów, Zagość k. Buska-Zdroju, Wąchock, Koprzywnica). Region świętokrzyski był więc najstarszym regionem winiarskim na ziemiach polskich, biorąc pod uwagę fakt, że ziemia lubuska nie należała w tamtych czasach do Polski. W bliższych nam latach tj. w okresie międzywojennym i tuż po wojnie, do upowszechniania winogrodnictwa i winiarstwa przyczynił się urodzony w Kotuszowie inżynier Stanisław Madej (1880-1964). Ten wybitny winogrodnik i specjalista od produkcji win, pracował m.in. w Sankt Petersburgu i Konstantynopolu, a później wykorzystywał swoje doświadczenia w niepodległej Polsce. Założył m.in. winnice w Kotuszowie i Szydłowie. Szczególnie ta kotuszowska owocowała znakomicie, niestety została całkowicie zniszczona podczas wojny.

W sobotę, 24 kwietnia, w nawiązaniu do powyższych tradycji, posadzona została Miejska Winniczka Szydłowa. Dwadzieścia sadzonek odmian Solaris (biała) i Regent (czerwona) posadzili przedstawiciele władz miasta i gminy wraz ze świętokrzyskimi winiarzami. Ze strony samorządu sadzonki posadzili: Andrzej Tuz – Burmistrz Miasta i Gminy Szydłów, Katarzyna Skuza – Przewodnicząca Rady Miejskiej i Zbigniew Głogowski – Wiceprzewodniczący RM. Fundację Świętokrzyskie Winnice reprezentowali Maciej Glinka i Michał Zieliński z Winnicy Terra oraz Elżbieta i Tomasz Woźniakowie z Winnicy Avra w Woli Żyznej. Pieczę nad Miejską Winniczką Szydłowa będzie sprawować właśnie Winnica Avra.

Miejska Winniczka Szydłowa znajduje się na południowo nachylonym stoku w sąsiedztwie murów obronnych i Bramy Krakowskiej przy ul. Kieleckiej. Kiedy krzewy wyrosną i wydadzą pierwsze owoce, co najpewniej nastąpi za dwa lata, stanowić będzie dodatkową atrakcję miasta. O tradycjach winiarskich i winnicach świętokrzyskich można poczytać na tablicach, umieszczonych przez świętokrzyskich winiarzy w formie wystawy tymczasowej na szydłowskim rynku.

Piotr Walczak

Miejska Winniczka Miasta Szydłów

Sadzenie winorośli

Sadzimy winorośla

Sadzenie miejskiej winniczki w Szydłowie

Miejska Winniczka Miasta Szydłów

Miejska Winnica Miasta Szydłów

Wystawa o Świętokrzyskich Winnicach na rynku w Szydłowie