Przedstawiamy starostów Święta Śliwki 2019

Monika Kania z Osówki i Dawid Sobiegraj z Brzezin będą starostami tegorocznego, 22. Święta Śliwki, które już 11 sierpnia odbędzie się w Szydłowie na placu zamkowym.

Monika Kania, lat 35. Od 2010 roku razem z mężem Marcinem prowadzą gospodarstwo sadownicze o łącznej powierzchni 12 ha. Mieszkają w Osówce. Uprawiają śliwy oraz czereśnie. Pani Monika wiedzę i praktykę zdobywała w gospodarstwie swoich rodziców. Ukończyła także szkołę rolniczą. Jest dumna ze swojego męża, za to z jaką pasją i zaangażowaniem prowadzi z nią gospodarstwo. Domowe ognisko tworzy dwójka ich dzieci: Leon, lat 8, Ola (nie Aleksandra) lat 5,5 oraz dwójka podopiecznych: Gabriel 14,5 lat i Nicola lat 11. Korzystają z programów unijnych oraz uczęszczają na szkolenia aby ulepszać swoje gospodarstwo.

Dawid Sobiegraj, lat 26. Wspólnie z rodzicami – Józefem i Henryką prowadzi gospodarstwo sadownicze w Brzezinach. Siostra Katarzyna i szwagier Michał zawodowo zajmują się inną pracą ale w wolnych chwilach pomagają podczas zbiorów owoców. Tegoroczny starosta Święta Śliwki ma wykształcenie średnie – skończył Technikum Mechatroniczne oraz Kurs Kwalifikacji Zawodowej R3 na prowadzenie produkcji rolnej. Jest radnym miejskim bieżącej kadencji.

Monika Kania, Dawid Sobiegraj

Maria Stachuczy: Proszę krótko ocenić ten rok w sadownictwie.

Dawid Sobiegraj: W tym roku w Gminie Szydłów wystąpiło niekorzystne zjawisko atmosferyczne, konkretnie opad gradu który poczynił ogromne straty w moich ogrodach śliwkowych. Owoce oraz gałęzie drzew zostały mocno uszkodzone. Po wystąpieniu zjawiska Burmistrz Miasta i Gminy Szydłów powiadomił Wojewodę Świętokrzyskiego i została powołana komisja szacująca straty. Jako sadownik liczę na pomoc Państwa, która w jakimś stopniu zrekompensuje mi poniesione straty. Jeśli chodzi o ceny śliwek, to w tym roku są zdecydowanie za niskie w stosunku do nakładów finansowych jakie ponosi sadownik, żeby wyprodukować ten wyjątkowy owoc. Pomimo niskiej ceny, występują również problemy ze sprzedażą śliwek.

Monika Kania: Niestety, na naszym terenie wystąpił grad, w niektórych miejscach nawet 3 razy, sporo sadów zostało zniszczonych. Rolnicy składali wnioski do Urzędu Miasta o oszacowanie strat, teraz czekają na decyzję z jakiej pomocy mogą korzystać. Cena śliwek na chwilę obecną też nie jest zadowalająca, mimo, że sezon zbiorów dopiero się zaczął, nie ma większego zbytu. Miejmy nadzieję, że chociaż późniejsze odmiany śliw pozwolą nam żyć godnie i wystarczy na pokrycie kosztów, jakie ponosimy prowadząc nasze gospodarstwa.

MS: Dlaczego zdecydowali się Państwo na pracę w tym zawodzie?

DS: Powodem, który zadecydował o pozostaniu w tym zawodzie było kontynuowanie rodzinnej tradycji sadowniczej. Posiadam 10 ha 78 ar z czego 6,5 ha zajmują sady owocowe w tym rożne odmiany śliw, takie jak: Prezydent, Presenta, Lepotica, TopHit Plus, Haganta, Cacanska Rana, Węgierka Dąbrowicka, Cacanska Najbolia, Amers (Mieszaniec), w tym roku posadziłem również Morelę Harcot.

MK: Sadownictwo to moje życie, moja pasja z której czerpię ogromną radość, bo dzięki moje pracy, ludzie delektują się doskonałym smakiem śliwek czy czereśni.

Starostowie Święta Śliwki 2019

MS: Co Państwo lubią robić w wolnym czasie i czy w ogóle jest czas wolny w tej pracy?

DS: Zawód sadownika jest wymagający i niewiele czasu zostaje dla siebie. Lubię chodzić do kina, na koncerty, słuchać muzyki.

MK: W wolnej chwili uwielbiam czytać książki, spędzam czas z całą rodziną i przyjaciółmi.

MS: Czy lubią Państwo jakąś potrawę ze śliwką?

DS: Lubię schab pieczony ze śliwką oraz ciasto kruche ze śliwkami.

MK: Jeżeli miałabym polecić, co lubię ze śliwek, to na pewno kompot ze śliwki Amers. Węgierkę zwykłą polecam na powidła a śliwkę suszoną uwielbiam w bigosie. Ostatnio posmakowała mi także śliwka suszona w czekoladzie.

Rozmowę z sadownikami przeprowadziła Maria Stachuczy - dyrektor Miejsko-Gminnego Centrum Kultury w Szydłowie.
Zdjęcia: Piotr Walczak

Tegoroczne Święto Śliwki odbędzie się w Szydłowie dwudziesty drugi raz. Organizatorzy przewidzieli dużo atrakcji z gwiazdą wieczoru włącznie - zespołem Brathanki. Dzień wcześniej świętować będziemy historyczne odzyskanie praw miejskich przez Szydłów. Zobacz program imprezy.