Sezon turystyczny 2014 otwarty

Nadejście wiosny i piękna słoneczna pogoda sprzyja bliższym i dalszym wycieczkom. Za cel weekendowej wizyty warto obrać Szydłów, gdzie już dziś nastąpiło nieformalne otwarcie sezonu.

- Od dzisiaj funkcjonują w Szydłowie dwa punkty informacji turystycznej, w synagodze i bramie zamkowej - mówi Maria Stachuczy, dyrektor Gminnego Centrum Kultury. - Przez okres zimowy PIT w synagodze przeszedł gruntowną renowację, mamy mnóstwo nowych pamiątek dla turystów a bogata kolekcja judaików prezentowana jest teraz w nowoczesnych gablotach - dodaje dyrektor GCK.

Rzeczywiście, PIT pachnie świeżością, nowy wystrój oraz duży wybór pamiątek powinien zostawić na turystach pozytywne wrażenie. Znacznie lepiej prezentuje się także okazały zbiór judaików w dużej sali synagogi, które przeniesiono do nowoczesnych gablot zakupionych za środki unijne. Warto tu zajrzeć, bo, pomijając fakt, że tutejsza synagoga należy do najstarszych w Polsce, to można tu obejrzeć bardzo ciekawe artefakty służące do żydowskich obrządków religijnych.

Ceny biletów od ubiegłego roku nie zmieniły się. W stosunku do tego co można w Szydłowie zwiedzić i zobaczyć są bardzo tanie: 4 zł bilet ulgowy i 6 zł bilet normalny. Za tą symboliczną kwotę można zwiedzić cały Szydłów łącznie z wnętrzem wspomnianej synagogi, ruinami zamku, spacerem po 90-metrowym murze obronnym, obejrzeniem rzeźbionego w drewnie pocztu królów polskich, skarbczykiem z eksponatami muzealnymi i salą średniowiecznych narzędzi tortur a także niezwykłym wnętrzem kościółka pw. Wszystkich Świętych.

Punkty Informacji Turystycznej czynne są 7 dni w tygodniu. W sezonie turystycznym:
poniedziałek - piątek w godz. 8.00 - 18.00
sobota - niedziela w godz. 10.00 - 18.00

Tekst i zdjęcia: Piotr Walczak