Sobótkowy wieczór na zamku

W pierwszą sobotę lipca odbyła się w Szydłowie 2. Noc Świętojańska. Były opowieści o dawnych wierzeniach, wróżby, tańce i skoki przez ognisko.

Imprezę planowano zrobić w atmosferze rodzinnego pikniku, jednak niemal przez cały dzień padał deszcz i o wspólnym grillowaniu nie było mowy. Całe wydarzenie przeniesione zostało na plac zamkowy.

Podczas nocy świętojańskiej uczestnicy zapoznali się z wierzeniami i wróżbami związanymi z ogniem i wodą. Prowadząca opowiadała o zwyczajach, które praktykowano podczas najkrótszej nocy w roku. Przepytywała też publiczność z wiedzy o sobótce. Niewiasty plotły wianki z polnych kwiatów, tańczono i śpiewano, a niektórzy próbowali swoich sił w skokach przez ognisko. Szukano także kwiatu paproci. Wspólna zabawa trwała do godz. 23-ej.

Miłą niespodzianką dla gospodarzy było uczestnictwo w imprezie grupy urzędników samorządowych z Urzędu Miejskiego w Krakowie, którzy przywieźli na poczęstunek kilka skrzynek słynnych obwarzanków krakowskich.

Organizatorem wydarzenia było Świętokrzyskie Stowarzyszenie Inicjatyw Społeczno-Kulturalnych we współpracy z Miejsko-Gminnym Centrum Kultury i Gminą Szydłów.

PW

Noc Świętojańska Szydłów 2021

Noc Świętojańska Szydłów 2021

Noc Świętojańska Szydłów 2021

Noc Świętojańska Szydłów 2021

Noc Świętojańska Szydłów 2021

Logotypy UE Leader ŚSISK Białe Ługi PROW

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”. Projekt „SzydłówArt 2021” jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.