Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny przypomina, że każdego roku, w trzeci czwartek listopada obchodzimy Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu. W bieżącym roku przypada na 16 listopada.

Ideą tego dnia jest zaapelowanie do palaczy o podjęcie decyzji mających na celu wyzwolenie się z nałogów w tym dniu szczególnie nakłanialiśmy palaczy tytoniu do rozstania się z uzależnienia jakim jest nikotynizm.

Od wielu lat palenie tytoniu na świecie jak i w Polsce stanowi poważny problem społeczny oraz niesie za sobą poważne skutki zdrowotne. Osoby palące są narażone na 15 nowotworów, kilkadziesiąt chorób kardiologicznych, układu oddechowego i innych narządów. Wraz z utratą zdrowia, pogarsza się też wygląd. Nasz skóra traci elastyczność i jędrność. Palenie przyspiesza powstawanie zmarszczek, sprzyja pojawianiu się przebarwień i kamienia na zębach, nieświeżego oddechu czy żółknięcia palców. Kobiety palące w ciąży narażone są na zwiększone ryzyko poronienia i innych problemów związanych z donoszeniem ciąży.

Rzucenie palenia zawsze się opłaca, obojętne ile masz lat

Dlaczego warto rzucić palenie

Rzucając palenie już dziś:
• Łatwiej będzie Ci oddychać, będziesz otrzymywać więcej tlenu.
• Będziesz mieć więcej energii.
• Zmniejszy się ryzyko infekcji górnych dróg oddechowych i częstość kaszlu.
• Poprawi się Twoje samopoczucie i poczucie wartości;
• Poprawi się Twoja kondycja fizyczna i psychiczna – zwiększy się odporność na stres i przeciwności.
• Potrawy będą pachniały i smakowały lepiej.
• Twoja skóra i paznokcie będą w lepszym stanie, będziesz mieć mniej zmarszczek.
• Twoje ubranie, włosy i mieszkanie będą pachniały ładniej.
• Oszczędzisz pieniądze, które będziesz mógł przeznaczyć na inne cele.

Osoby uzależnione mogą szukać pomocy w specjalistycznych placówkach takich jak

Wojewódzka Specjalistyczna Przychodnia Gruźlicy
i Chorób Płuc Poradnia Profilaktyki Uzależnień
Kielce Jagiellońska 72
Tel. (041) 345 31 44

Porady i pomocy można szukać przez Telefoniczną Poradnię Pomocy Palącym 801 108 108.

Aby przygotować się do rzucenia palenia, proponujemy zmierzyć przy pomocy poniższego testu zmierzyć głębokość uzależnienia biologicznego od nikotyny:

Test uzależnienia od nikotyny wg FAGERSTRÖMA

Interpretacja wyników testu:

Poniżej 7 punktów - nie jest Pani/Pan prawdopodobnie biologicznie uzależniona(-y) od nikotyny, a palenie tytoniu jest wyuczonym, lub psychospołecznie generowanym zachowaniem. W leczeniu odwykowym powinna wystarczyć stymulowana autorytatywną poradą lekarską silna motywacja i wola zastania abstynentem, skrupulatne wykonywanie dobrze zaplanowanego programu samokontroli oraz wsparcie ze strony otoczenia. Zasadna może okazać się wizyta Pani/Pana u psychologa lub psychoterapeuty w celu leczenia psychogennego uzależnienia od tytoniu. Farmakologiczne środki odwykowe, w tym substytuty nikotyny, nie będą prawdopodobnie potrzebne.

7 punktów i więcej - jest Pani/Pan prawdopodobnie biologicznie uzależniony od nikotyny i jest Pani/Pan głęboko przekonana(-y), że nie może żyć bez papierosa. Wiele osób, u których intensywne i długotrwałe palenie papierosów stało się powodem schorzeń lub objawów chorobotwórczych , przeżywa poważny dylemat, ponieważ chciałoby zerwać z nałogiem, ale z powodu silnego biologicznego uzależnienia od nikotyny ma trudności z utrzymaniem abstynencji. Główny problem stanowią występujące po rzuceniu palenia objawy tzw. zespołu abstynenckiego, np. głód nikotynowy Lekarz powinien wówczas Panią/Pana poinformować o najważniejszych objawach zespołu abstynenckiego i sposobach radzenia sobie z nimi. Należałoby równocześnie rozważyć, czy poza zastosowaniem metod psychoterapeutycznych lub samokontrolnych, lekarz powinien przepisać pacjentowi środki farmakologiczne zawierające nikotynę, np. nikotynowa guma do żucia lub naskórne plastry nikotynowe, a także inne leki zmniejszające objawy zespołu abstynenckiego.