Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny przypomina, że każdego roku w trzeci czwartek listopada obchodzimy Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu. W tym roku przypadał 15 listopada.

15 listopada 2018: Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu
Palenie bierne

Celem tego dnia jest zaapelowanie do palaczy o podjęcie decyzji mających na celu wyzwolenie się ze szkodliwego nałogu, stanowiącego od wielu lat poważny problem społeczny i zdrowotny na świecie i w Polsce. Choć ostrzeżenia „Palenie zabija” oraz „odstraszające” graficzne – na przykład zdjęcia, nieraz makabryczne, zniszczonych organów wewnętrznych zamieszczane są na każdej paczce papierosów w dalszym ciągu pali co trzeci Polak. Palenie i zażywanie wyrobów tytoniowych prowadzi do powstawania różnego rodzaju nowotworów. Wśród nowotworów to rak płuc od wielu lat jest przyczyną największej umieralności wśród mężczyzn a w ostatnich latach również wśród kobiet. Udowodniono, że 90% chorych na raka płuc to palacze. Osoby palące są narażone również na kilkadziesiąt chorób kardiologicznych, układu oddechowego i innych narządów. Wraz z utratą zdrowia, pogarsza się też wygląd. Nasz skóra traci elastyczność i jędrność. Palenie przyspiesza powstawanie zmarszczek, sprzyja pojawianiu się przebarwień i kamienia na zębach, nieświeżego oddechu czy żółknięcia palców. Kobiety palące w ciąży narażone są na zwiększone ryzyko poronienia i innych problemów związanych z donoszeniem ciąży.

Dlaczego warto rzucić palenie

Osoby uzależnione mogą szukać pomocy w specjalistycznych placówkach takich jak

Wojewódzka Specjalistyczna Przychodnia Gruźlicy
i Chorób Płuc Poradnia Profilaktyki Uzależnień
Kielce Jagiellońska 72
Tel. 41 345 31 44

Porady i pomocy można szukać przez Telefoniczną Poradnię Pomocy Palącym 801 108 108.

Kolejnym celem Światowego Dnia Rzucania Palenia Tytoniu jest zmniejszenie liczby osób będących biernymi palaczami i eliminowanie zdrowotnych skutków biernego palenia. Wdychanie dymu tytoniowego z "cudzego" papierosa jest jeszcze bardziej szkodliwe, niż samo palenie. Boczny strumień dymu tytoniowego zawiera od 5 do nawet 15 razy więcej tlenku węgla i od 2 do 5 razy więcej nikotyny niż ten wdychany przez "właściciela" papierosa.

Wykresy nikotyna
Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu II Wydział Lekarski

Dym tytoniowy u osób palących biernie także zwiększa ryzyko rozwoju wielu chorób. Zgodnie z danymi ze strony Ministerstwa Zdrowia z powodu wymuszonego biernego palenia każdego roku w Polsce umiera około 2 000 osób, które same nigdy nie paliły. Według badań, ponad 14 mln Polaków narażonych jest na bierne wdychanie dymu tytoniowego w domu, a ponad 4 miliony w miejscu pracy - mimo obowiązującego zakazu palenia.

Ustawa o ochronie zdrowia przez następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych w celu ochrony prawa osób niepalących zabrania palenia wyrobów tytoniowych, w tym palenia nowatorskich wyrobów tytoniowych, i palenia papierosów elektronicznych w miejscach publicznych.

Opublikowano na prośbę
Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Staszowie