Szydłów w projekcie "Miasto w ramie"

Radek Kowalik - twórca projektu "Miasto w ramie" zaprojektował dwa plakaty z Szydłowem. To kolejne kolaże tego artysty, który łączy w swoich pracach archiwalną fotografię z elementami charakterystycznymi dla danej miejscowości i opatruje je krótkim hasłem.

Szydłów miasto w ramie

Pierwszy plakat przedstawia Bramę Krakowską od strony rynku. Brama otoczona jest gałązkami ze śliwkami i podpisem "SZYDŁÓW polska stolica śliwki". Drugi kolaż przedstawia fotografię murów obronnych z lat 30. XX w w otoczeniu śliwkowych gałązek. Głównym motywem są dwie wyciągnięte ku sobie dłonie, jedna z nich trzyma owoce. Plakat skomentowany jest zdaniem "SZYDŁÓW dzieli się tym co najlepsze".

Szydłów miasto w ramie

Radek Kowalik - Radosław Kowalik to animator kultury, fotograf, kolekcjoner fotografii, twórca kolaży, arteterapeuta. Jest absolwentem Szkoły Fotografii przy Związku Polskich Artystów Fotografików, Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie, uczestnikiem programu Świętokrzyscy Liderzy, organizatorem wydarzeń kulturalnych i charytatywnych. Specjalizuje się w działaniach na pograniczu sztuk wizualnych i kultury, dedykowanych lokalnej społeczności, które angażują mieszkańców do aktywnego uczestnictwa w życiu miast.

Szydłów miasto w ramie Radek Kowalik

- Projekt "Miasto w ramie" to kolekcja kolaży inspirowanych głównie województwem świętokrzyskim - mówi artysta. - Pracuję na archiwalnych fotografiach lub zdjęciach, które wykonuję podczas wizyt w świętokrzyskich miejscowościach. Realizację kolaży rozpocząłem od mojego rodzinnego miasta - Suchedniowa, by następnie wziąć na warsztat pozostałe wyjątkowe miejsca w regionie. W moich pracach staram się oddać to co dla konkretnego miejsca najważniejsze, odwzorować w formie graficznej klimat miejsca. Do każdego kolażu dołączam krótki, jednozdaniowy komentarz, który koresponduje z warstwą wizualną. Kolekcja plakatów, pocztówek i magnesów jest formą promocji regionu w spójnej kolekcji prostych formalnie kolaży. Uważam, że każde miasto czy wieś zasługuje na to, by posiadać swoją pamiątkę, którą osoby związane z danym miejscem, a które mieszkają gdzieś indziej, będą mogły zabrać ze sobą i które będą przypominać o rodzinnym domu. Do tej pory powstały kolaże między innymi z Kielc, Sandomierza, Skarżyska-kamiennej, Ostrowca, Starachowic, Bodzentyna, Nowin, Szydłowa, Zagnańska, Samsonowa, Włoszczowy, Wąchocka, Bliżyna, Pacanowa... Aktualnie pracuję również nad kolażami z innych miast jak Warszawa, Gdańsk, Poznań i Białystok, lecz najwięcej satysfakcji czerpię z prac, które opowiadają o ziemi świętokrzyskiej.