Uczcili 100-lecie przy tablicy Marszałka

W sobotę, 24 listopada br. strzelcy z Szydłowa w symboliczny sposób uczcili 100-lecie odzyskania Niepodległości w miejscu wyjątkowym na Ziemi Staszowskiej – przy tablicy upamiętniającej pobyt w Oględowie Józefa Piłsudskiego – Komendanta 1. Brygady Legionów Polskich.

Przy tablicy zapalono biało-czerwone znicze, strzelcy wystawili wartę honorową oraz poczet sztandarowy, po czym uczestnicy uroczystości wspólnie odśpiewali Mazurka Dąbrowskiego. Po hymnie, uczennica SP w Szydłowie Magdalena Sajkiewicz odczytała fragment historii powstania Związku Strzeleckiego. Komendant Marian Lesiak w kilku zdaniach opowiedział o pobytach Józefa Piłsudskiego w Oględowie w 1914 i 1915 r. Przypomniał także historię samej tablicy i podkreślił jej wyjątkowość, zważywszy na fakt, iż nie ma w regionie podobnej, oryginalnej płyty.

Tablicę z napisem W tym domu kwaterował jako Komendant 1. Brg. Leg. Józef Piłsudski, I Marszałek Polski w czasie walk Legionów o niepodległość Polski w 1914 i 1915 r. wmurowano w 1936 r. w ścianę domu należącego wówczas do rodziny Skalskich. W czasie II wojny światowej dom został zniszczony. Po wojnie wzniesiono nowy budynek mieszkalny, zachowując ścianę z oryginalną tablicą.

W uroczystości w Oględowie, poza strzelcami, wzięli udział m.in. Wójt Gminy Szydłów Andrzej Tuz, ks. pref. Sebastian Wideł, uczniowie Szkoły Podstawowej w Szydłowie i Gimnazjum w Szydłowie pod opieką nauczycielki jęz. polskiego Doroty Banaś.

Tekst i zdjęcia: Piotr Walczak