Udane święto w stolicy śliwki

W dn. 11 sierpnia 2019 r. odbyło się 22. Święto Śliwki. Chociaż impreza odbywała się w cieniu środowego gradobicia, do Szydłowa ściągnęły tłumy a podczas koncertu Brathanków plac zamkowy był niemal pełny.

W środę, 7 sierpnia Gminę Szydłów nawiedziła burza gradowa, która spowodowała bardzo duże straty w uprawach sadowniczych. Zastanawiano się nawet, czy zaplanowane na niedzielę Święto Śliwki w ogóle się odbędzie. Organizatorzy doszli do wniosku, że nie ma sensu odwoływać imprezy, gdyż poniesiono bardzo duże koszty przygotowania, podpisano umowy na występy zespołów, technikę, sponsorskie itd. Gdyby impreza się nie odbyła, organizatorzy musieliby zapłacić bardzo wysokie kary umowne. Święto Śliwki doszło więc do skutku i trzeba przyznać, że była to jedna z najlepszych edycji tej imprezy.


Starostowie Święta Śliwki: Monika Kania i Dawid Sobiegraj przekazują dar w postaci kosza śliwek. Fot. P. Walczak

Uroczystość rozpoczęła się od Mszy Świętej w kościele pw. św. Władysława w Szydłowie, koncelebrowanej przez ks. prof. Pawła Mazankę, ks. Ryszarda Piwowarczyka i ks. Pawła Piwowarczyka. Kazanie wygłosił brat ks. Ryszarda – ks. Paweł z Parafii pw. św. Mikołaja w Końskich, nawiązując w znacznym stopniu do środowych zniszczeń w sadach. Mszę Świętą ubogacił muzycznie Chór „Strzelenka” z Tuchomia w Gminie Żukowo (obok Trójmiasta), który śpiewał religijne pieśni w języku kaszubskim. Wybrzmiały m.in. takie pieśni jak Òjcze nasz (pol. Ojcze nasz), Të jes (pol. Ty jesteś), Maryjo, ja Twe dziecię. Podczas mszy poświęcony został kosz owoców przekazany do kościoła przez starostów Święta Śliwki.


Burmistrz Andrzej Tuz, starostowie święta: Monika Kania i Dawid Sobiegraj, wicewojewoda świętokrzyski Bartłomiej Dorywalski, radny sejmiku województwa Paweł Krakowiak. Fot. P. Walczak

Po mszy uczestnicy uroczystości przemaszerowali na plac zamkowy. Na czele szła kolorowa i rozśpiewana grupa Kaszubów, czym budziła powszechne zainteresowanie i oklaski. Zaproszeni goście w pierwszej kolejności obejrzeli liczne stoiska. Piękna wystawa śliwek na środku placu budziła zachwyt i ochotę na skosztowanie tych wybornych w smaku owoców. Goście przyglądali się tradycyjnemu suszeniu śliwek na tzw. laskach. Tajemnice wędzenia objaśniał Stanisław Grabka z Jabłonicy. Goście chętnie sięgali po suszone i świeże owoce, degustowali śliwkowe powidła, bułeczki, pierogi i ciasta ze śliwkami. Gospodynie z poszczególnych sołectw i KGW prześcigały się w zachwalaniu wypieków, kompotów i innych rarytasów z najsłynniejszym owocem szydłowskiej ziemi. Podczas imprezy na placu zamkowym dostępne były stoiska ze specjałami lokalnymi z Brzezin, Korytnicy, Kotuszowa, Jabłonicy, Solca i Rudek. Swoje stoisko miało także Szydłowskie Stowarzyszenie „Moja Szkoła” i KGW w Tuchomiu z Gminy Żukowo na którym prezentowane było rękodzieło kaszubskie.


Wystawa śliwkowa. Fot. P. Walczak

Po godz. 13-ej Andrzej Tuz – Burmistrz Miasta i Gminy Szydłów przywitał zebranych i powiedział m.in.: Szanowni Państwo, święto plonów powinno być imprezą radosną, świętem kojarzonym z sowitą zapłatą za pracę na roli, plantacji, sadzie. Niestety, ten rok znów nie jest taki jaki chcielibyśmy aby był. Na terenie naszej gminy wystąpiły w tym roku już trzy klęski gradu w tym największa, w ubiegłą środę, kiedy to w niektórych gospodarstwach sadowniczych, plantacjach borówek i innych upraw, straty spowodowane gradem wyniosły 100%. To bardzo smutne dla naszych rolników wydarzenie, kiedy zamiast cieszyć się ze zbiorów, liczą straty. Jako samorząd Miasta i Gminy Szydłów, podjęliśmy działania mające na celu niwelację poniesionych przez rolników strat. Poinformowaliśmy Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o sytuacji, interweniowali posłowie świętokrzyscy, zorganizowaliśmy spotkanie z udziałem Wojewody Świętokrzyskiego w Szydłowie, sprawę nagłośniły ogólnopolskie media. Mamy nadzieję, że przyniesie to wymierny efekt w postaci konkretnej oferty pomocy dla sadowników i rolników, którzy ucierpieli podczas tej klęski.

Następnie burmistrz wyraził nadzieję, że pomimo smutnego dla naszych rolników nastroju, impreza będzie udana a goście miło spędzą czas w Szydłowie. Podziękował również za przygotowanie atrakcyjnych stoisk oraz wszystkim, którzy włączyli się w organizację imprezy.


Jedna z głównych atrakcji lunaparku - gigantyczna karuzela. Fot. P. Walczak

Starostowie tegorocznego Święta Śliwki – Monika Kania z Osówki i Dawid Sobiegraj z Brzezin przekazali na ręce burmistrza kosz śliwek. Burmistrz podziękował i obiecał sprawiedliwie dzielić plon szydłowskiej ziemi. Podobny kosz otrzymał Bartłomiej Dorywalski – Wicewojewoda Świętokrzyski, Paweł Krakowiak – Radny Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego oraz Leszek Guzal – Wicestarosta Staszowski. W/w wystąpili z krótkimi przemówieniami. Głos zabrali także: Wojciech Kankowski – Burmistrz Miasta i Gminy Żukowo, Damian Szpak – Wójt Gminy Raków oraz Bożena Kizińska – Honorowy Obywatel Gminy Szydłów.


Takimi wypiekami częstowały panie z KGW w Brzezinach. Fot. P. Walczak

Po oficjalnym otwarciu rozpoczął się program artystyczny. Jako pierwszy wystąpił Chór „Strzelenka” z Tuchomia, później zespół Menuet-Band a po nim rodzimy zespół śpiewaczy „Kasztalon”. Podczas imprezy odbywały się liczne konkursy z nagrodami dla publiczności i eksplozje kolorów. Na rynku, zarówno w sobotę jak i w niedzielę można się było bawić w wielkim czeskim lunaparku a na kiermaszu zaopatrzyć w różnego rodzaju wiktuały, pamiątki i zabawki.


Koncert Brathanków z drona. Fot. Sławek Rakowski

Bardzo dużo osób bawiło się przy przebojach grupy Bajm wykonywanych na żywo przez zespół Bajm Tribute Band. To był przedsmak wspaniałego koncertu w wykonaniu gwiazdy wieczoru – zespołu Brathanki z wokalistką Agą Dyk. W koncercie uczestniczyło kilka tysięcy osób, co pod względem frekwencyjnym stawia tegoroczne święto w czołówce najbardziej udanych na przestrzeni ostatnich lat. Bardzo wiele osób bawiło się do samego końca imprezy na dyskotece z DJ Max Kolankov.


Gwiazda Brathanków Aga Dyk. Fot. P. Walczak

Dwudzieste drugie Święto Śliwki zorganizowało Miejsko-Gminne Centrum Kultury w Szydłowie wraz z Urzędem Miasta i Gminy Szydłów. Imprezę współorganizowało Świętokrzyskie Stowarzyszenie Inicjatyw Społeczno-Kulturalnych. Patronat honorowy nad uroczystością objął Wojewoda Świętokrzyski, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego i Starosta Staszowski. Patronat medialny nad wydarzeniem objęły redakcje „Echo Dnia”, „Radio Kielce” i „TVP3 Kielce”.

Piotr Walczak


DJ Max Kolankov dał czadu na dyskotece. Fot. Sławek Rakowski

Burmistrz Miasta i Gminy wraz z Dyrektor Miejsko-Gminnego Centrum Kultury dziękują następującym firmom za wsparcie imprezy: Furmanek Renewal z Daleszyc, Bank Spółdzielczy w Szydłowie, Centrum Agrobud Jarosław Zarzycki z Szydłowa, SPAR Emilia Zarzycka z Szydłowa, LGD „Białe Ługi”, PHU „Zieliński” z Rakowa, Centrum Pielęgnacyjno-Rehabilitacyjne „Dom” Bożena Chmielewska z Szydłowa, PPHU Galpol z Mokrego, Huta Szkła Gospodarczego Tadeusz Wrześniak, SUBOR Zakład Pracy Chronionej ze Staszowa, KOLPORTER Sp. z o.o. s.k., Ośrodek Jeździecki Lacrima Arabians z Szydłowa, Zakład Wyrobów Metalowych Emizet Sp. z o.o. w Szydłowie, GP Gra-Pal Krzysztof Skwark z Grabek Dużych, Kamrad Instalacje Sanitarne z Potoka, Roboty Ziemne Zbigniew Laskowski z Szydłowa, Usługi Brukarskie Bruk-Mar, Sklep Mięsno-Wędliniarski „U Michała” w Szydłowie, Miklaś Granit z Szydłowa, Restauracja LORD ze Staszowa, FHU Mot-Pol Mirosław Misterkiewicz z Szydłowa, Nadleśnictwo Staszów, Top-Serwis z Kielc, Lewiatan Szydłów.

Serdecznie dziękujemy sadownikom, którzy pomimo strat poniesionych podczas ostatniego gradobicia przekazali owoce na promocję podczas imprezy: Marcin Baron (Szydłów), Tadeusz Bławat (Szydłów), Michał Bławat (Szydłów), Leszek Boś (Brzeziny), Kamil Chmielewski (Szydłów), Tomasz Chmielewski (Szydłów), Karol Gądek (Brzeziny), Zbigniew Głogowski (Szydłów), Marek Góra (Brzeziny), Anna Grabka (Jabłonica), Tadeusz Graca (Szydłów), Rafał Gumułczyński (Szydłów), Monika Kania (Osówka), Krzysztof Kluszczyński (Szydłów), Karol Kluszczyński (Szydłów), Małgorzata Koniarska (Brzeziny), Zenon Koniarski (Szydłów), Piotr Krzyżak (Szydłów), Paweł Krzyżak (Głuchów), Wioletta Kwiatkowska (Osówka), Zbigniew Laskowski (Szydłów), Aneta Majka (Brzeziny), Wojciech Mazur (Szydłów), Tadeusz Miklaś (Szydłów), Grzegorz Misztal (Osówka), Zbigniew i Maria Olszewscy (Gacki), Bogdan Opatowicz (Potok), Franciszek Palmąka (Szydłów), Agnieszka Pasternak (Brzeziny), Stanisław Pitek (Osówka), Anna Pytowska (Szydłów), Ryszard Sadłocha (Rudki), Gabriela Sobiegraj (Brzeziny), Kazimierz Sobiegraj (Brzeziny), Dawid Sobiegraj (Brzeziny), Zdzisław Sojda (Wola Żyzna), Agnieszka Stawecka (Gacki), Ewa Stolarska (Brzeziny), Przemysław Szymański (Brzeziny), Sławomir Walasek (Szydłów), Leszek Wójcik (Grabki Duże), Andrzej Wójcik (Brzeziny), Kazimierz Wójcik (Osówka), Andrzej Zapart (Jabłonica), Sławomir Zarzycki (Brzeziny), Kazimierz Zarzycki (Szydłów).

Dziękujemy poszczególnym sołectwom i kołom gospodyń wiejskich za przygotowanie stoisk z produktami śliwkowymi: KGW w Brzezinach, sołectwu Jabłonica, sołectwu Korytnica, sołectwu Kotuszów, KGW w Rudkach, sołectwu Solec, Szydłowskiemu Stowarzyszeniu „Nasza Szkoła”. Dziękujemy nauczycielom ze Szkoły Podstawowej w Szydłowie za przygotowanie pięknej wystawy śliwkowej.

Dziękujemy Panu Burmistrzowi Gminy Żukowo Wojciechowi Kankowskiemu oraz członkom KGW i Chórowi „Strzelenka” w Tuchomiu z Gminy Żukowo w woj. pomorskim za uświetnienie naszej imprezy. Szczególne podziękowania należą się Panu Markowi Sajkiewiczowi, który na własny koszt gościł grupę u siebie w Grabkach Dużych oraz Pani Justynie Lis, dzięki której grupa z Kaszub przyjechała na Święto Śliwki.

Dziękujemy również naszemu zespołowi śpiewaczemu „Kasztalon”, który swoim śpiewem przyczynił się do promocji naszej rodzimej kultury.

Dziękujemy pracownikom Urzędu Miasta i Gminy Szydłów oraz Miejsko-Gminnego Centrum Kultury w Szydłowie bez których pomocy i zaangażowania niemożliwym byłoby zorganizowanie takiego święta.

Dziękujemy ochotniczym strażom pożarnym z terenu naszej gminy za zabezpieczenie pożarowe imprezy oraz pracę przy zabezpieczaniu ruchu drogowego: OSP Kotuszów, OSP Szydłów, OSP Wola Żyzna, OSP Gacki, OSP Solec, OSP Grabki Duże, OSP Jabłonica.