Udany festyn „Poszukujemy historii Solca”

W niedzielne popołudnie, 8 września br. w Solcu odbył się festyn „Poszukujemy historii Solca”. Była to jedna z inicjatyw lokalnych realizowanych w ramach projektu „Szydłów łączy pokolenia”. Środki na projekt pozyskało Miejsko-Gminne Centrum Kultury w Szydłowie z Narodowego Centrum Kultury.

Dzięki uprzejmości mieszkańców, podczas imprezy prezentowane były zabytkowe przedmioty: kołowrotki, wyżymaczka do ubrań, podkowy, strugi, cepy, naczynia, elementy końskiej uprzęży, zgrzebło, sierp, ręczna wiertarka, cebrzyk, sito, węglowe żelazka, wagi, lampy naftowe, dzieża do chleba, maszyna do szycia Singer, praska do sera, stara skrzynia i inne. Mieszkańcy dostarczyli także wiele starych zdjęć ze wsi Solec, które prezentowano na wystawie.

Dało to mieszkańcom powód do wspomnień i refleksji nad upływającym czasem i zmieniającymi się warunkami życia na wsi. Był to swego rodzaju powrót do przeszłości.

Pomysłodawczyniami inicjatywy były Katarzyna Skuza i Renata Syguła, którym podczas imprezy podziękowała Maria Stachuczy – dyrektor M-GCK w Szydłowie a burmistrz Andrzej Tuz pogratulował udanego przedsięwzięcia.

Szczególne podziękowania należą się paniom: Alinie Mikuśkiewicz, Krystynie Wojterskiej, Marcie Kapral, Agnieszce Lech za stworzenie małego muzeum pamiątek Solca. Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Solcu zadbały o pyszne potrawy, które przygotowały z środków własnych.

Druhowie Ochotniczej Straży Pożarnej zaprezentowali sprzęt strażacki, zdjęcia oraz zabytkowe wyposażenie jednostki. Ponadto druhowie zadbali o bezpieczeństwo i zapewnili atrakcje dla najmłodszych.

Podczas imprezy oko cieszyły przepiękne rękodzieła. Ewa Kuca, Alina Mikuśkiewicz i Barbara Kuca tworzą niesamowite, ręcznie robione cuda. Panie z Teamwork Polska prezentowały kosmetyki firmy Oriflame. Centrum Animacyjne Puchatek umilało czas milusińskim. Grom i zabawom nie było końca.

Organizatorzy składają wielkie podziękowania dla wszystkich, którzy pomagali przy organizacji imprezy oraz mieszkańcom za udział w tym wydarzeniu.

Tekst: Renata Syguła
Zdjęcia: Maria Stachuczy

Zadanie współfinansowane ze środków Narodowego Centrum Kultury Inicjatywy Lokalne +2019