Udany turniej rycerski ze śliwką

Logotypy PROW 2014-2020 Leader Białe Ługi

W niedzielę, 23 lipca 2017 r. na zamku w Szydłowie odbył się Rycerski Turniej ze Śliwką. Choć pogoda pokrzyżowała nieco plany, to i tak pod względem frekwencyjnym imprezę można zaliczyć do udanych – organizatorzy wydali niemal 2.400 bezpłatnych biletów.

Rycerski turniej ze śliwką to impreza, która miała na celu przybliżyć historyczne i naturalne walory Szydłowa. Do tych pierwszych zaliczają się dużej klasy zabytki z obwarowaniami miejskimi a do drugich – szydłowska śliwka. Co prawda w tym roku śliwki w Szydłowie jak na lekarstwo, gdyż sady zostały zdziesiątkowane przez wiosenne przymrozki ale akcent śliwkowy w postaci suszonych i świeżych śliwek a także śliwkowych potraw był widoczny.

Przemarsz rycerstwa

Impreza rozpoczęła się od przemarszu grup rycerskich ulicami Szydłowa. Rycerstwo z zamku przemaszerowało do kościoła pw. św. Władysława. Po Mszy Świętej rycerze i damy dworu powrócili na dziedziniec zamkowy, gdzie nastąpiło oficjalne otwarcie turnieju. Imprezę otworzył Jan Klamczyński – Wójt Gminy Szydłów i Paweł Krakowiak – Namiestnik Bractwa Rycerskiego Zamku Szydłów. Podczas otwarcia głos zabrała Agata Wojtyszek – Wojewoda Świętokrzyski i Agata Binkowska – Członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego w imieniu Adama Jarubasa – Marszałka Województwa Świętokrzyskiego.

Przemarsz rycerstwa z drona

Do Szydłowa przyjechało ponad 160 członków bractw rycerskich, w tym 30 z dwóch grup zagranicznych – Szent György Lovagrend (Rycerze Świętego Jerzego) z Visegrádu na Węgrzech i Skupina historického šermu Cohors (Grupa Szermierki Historycznej Cohors) z Prešova na Słowacji. Ponadto w imprezie udział wzięli: Chorągiew Zaciężna "Trzy Miecze" z Warszawy, Kielecki Ochotniczy Szwadron Kawalerii im. 13. Pułku Ułanów Wileńskich, Krakowskie Bractwo Grodzkie, Kompania Gryfitów z Krakowa, Konfraternia Rycerska z Krakowa, Drużyna Rycerska Ziemi Chęcińskiej Chorągiew "Ferro Aquilae", Bractwo Rycerskie Ziemi Ostrowieckiej, Juvenes Feles z Sandomierza, Drużyna Sierotki, Zespół Tańca Dawnego Zamku Szydłów, Dziecięcy Zespół Tańca Dawnego z Szydłowa i gospodarze imprezy – Bractwo Rycerskie Zamku Szydłów.

Msza Święta

Turniej rozpoczął się zgodnie z planem od pokazu tańców Dziecięcego Zespołu Tańca Dawnego. Był to pierwszy występ zespołu przed szeroką publicznością, bardzo udany zresztą, bo nagrodzony gromkimi oklaskami. Następnie wystąpili Cohorsi ze Słowacji a po nich Węgrzy, którzy swój pierwszy występ zakończyli w strugach deszczu.

Turniej z drona

Gdy tylko deszcz przestał padać, pokazy wznowiono a dziedziniec zamkowy znów wypełniły odgłosy walki na miecze i świst mknących ku celom strzał. W szrankach stanęli rycerze walczący o miecz króla Kazimierza Wielkiego. Odbyły się eliminacje a później finał w którym, po zaciętej walce, zwyciężył Grzegorz Kursa z Konfraterni Rycerskiej z Krakowa. Rozegrany został finał II Turnieju Łuczniczego o sakiewkę Zbója Szydło. Eliminacje odbyły się dzień wcześniej – z udziałem 40 miłośników łucznictwa tradycyjnego z całej Polski. Ostatecznie turniej wygrała Anna Płotycia z Wołczyna.

Przemarsz rycerstwa

Duże uznanie publiczności wzbudziły dwa pokazy konne w wykonaniu Kieleckiego Ochotniczego Szwadronu Kawalerii im. 13. Pułku Ułanów Wileńskich. Konna czwórka w średniowiecznym moderunku popisywała się umiejętnościami zbierania kółek włócznią i mieczem, rzutami włócznią i strzelaniem z łuku do celu, najazdami na saracena i władania mieczem oraz kruszeniem kopii.

Turniej z drona

Miłośnicy tańca mogli czuć się usatysfakcjonowani występem Zespołu Tańca Dawnego Zamku Szydłów, który wykonał kilka tańców z epoki. Niestety, druga burza sprawiła, że organizatorzy zrezygnowali z biegu rycerskiego dla publiczności i bitwy o zamek. Po drugim pokazie konnym odbyła się więc ceremonia zakończenia imprezy. Uczestniczyła w niej, poza gospodarzami, Anna Krupka – poseł na Sejm RP i Michał Skotnicki – starosta staszowski. Finalistom turnieju łuczniczego wręczono dyplomy, sakiewki i upominki w postaci szklanych pucharów z Huty Szkła Wrześniak Glassworks i pięknych bombek choinkowych ufundowanych przez GMC Sp. z o.o. Przedstawiciele Konfraterni Rycerskiej z Krakowa odebrali w imieniu zwycięzcy turnieju nagrodę główną – miecz do walki wykonany w lokalnej kuźni Malleus Reconstructorum oraz upominki.

Turniej

Na imprezę przyjechało wielu gości, w tym gość specjalny – burmistrz węgierskiego Wyszehradu Félegyházi András, który wraz z rodziną przerwał urlop w słowackich Koszycach i przybył na szydłowski turniej. Była to niejako rewizyta, bowiem w dniach 7-9 lipca w Wyszehradzie gościł wójt Jan Klamczyński z naszym bractwem rycerskim. W Szydłowie gościli także wójtowie i burmistrzowie gmin świętokrzyskich: Leszek Kopeć – burmistrz Staszowa, Alina Siwonia – wójt gminy Raków, Mariusz Ściana – wiceburmistrz Chmielnika, Marek Zatorski – wiceburmistrz Pińczowa. Ponadto Witold Kowal – dyrektor biura LGD „Białe Ługi”, mł. bryg. Rafał Gajewicz – komendant powiatowy PSP w Staszowie, Wanda Lubera – z-ca Nadleśniczego Nadleśnictwa Chmielnik, radni na czele z Januszem Juszczakiem – przewodniczącym Rady Gminy, sołtysi, przedstawiciele sponsorów i mediów.

Turniej

Rycerski Turniej ze Śliwką zorganizowało Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Szydłowskiej wraz z Gminą Szydłów, Bractwem Rycerskim Zamku Szydłów i Gminnym Centrum Kultury. Imprezę objęła patronatem Agata Wojtyszek – Wojewoda Świętokrzyski i Adam Jarubas – Marszałek Województwa Świętokrzyskiego. Patronat medialny sprawowały redakcje Echo Dnia, Radio Kielce i TVP Kielce.

Turniej

Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Szydłowskiej pozyskało grant ze środków Unii Europejskiej w ramach działania „Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Operacja pt. „Rycerski turniej ze śliwką” zrealizowana została w ramach Projektu Grantowego „Cykl imprez i wydarzeń kulturalnych wykorzystujących zasoby obszaru LGD „Białe Ługi”.

Ponadto imprezę wsparły firmy z regionu. Sponsorem głównym był EKOPLON sp. z o.o. sp. k. Pozostałe firmy, które udzieliły wsparcia: Huta Szkła Gospodarczego Tadeusz Wrześniak, LOTTO (wspierało turniej łuczniczy), Środowisko i Innowacje Sp. z o.o., KOLPORTER sp. z o.o. sp. k., Dolina Nidy Sp. z o.o. w Leszczach, Kopalnia Gipsu Leszcze, KASTEL - Świętokrzyska Fabryka Okien i Drzwi sp. z o.o., Zakład Wyrobów Metalowych EMIZET Sp. z o.o. w Szydłowie, Starostwo Powiatowe w Staszowie, PPHU SUBOR Zakład Pracy Chronionej w Staszowie, "SKOWBUD" Sp. z o.o. Sp. k. w Staszowie, Przedsiębiorstwo Robót Drogowych w Staszowie, Przedsiębiorstwo Budowlane ELBUD Szymański w Staszowie, Intester Sp. z o.o w Dobrowie, Bank Spółdzielczy w Szydłowie, Zakład Kamieniarski Tadeusz Miklaś z Szydłowa, Ogródek Piwno-Grillowy „U Michała” w Szydłowie, GMC Sp. z o.o. w Staszowie, GRA-PAL Krzysztof Skwark w Grabkach Dużych, DARBUD Adam Darowski w Kłodzie, PHU GAL-POL Krzysztof Galus z Mokrego, FHU MOT-POL Mirosław Misterkiewicz, DYLMEX Staszów.

Turniej

Wstęp na imprezę był darmowy. Wydano 2.393 bezpłatnych biletów wstępu, co przy zmiennej pogodzie należy uznać za duży sukces. Nie pozostaje nic innego jak zaprosić wszystkich do Szydłowa za rok, kiedy to odbędzie się kolejna impreza pod znakiem miecza i strzały – jubileuszowy 20. Turniej Rycerski o Miecz Króla Kazimierza Wielkiego.

Piotr Walczak
Zdjęcia z drona: Sławek Rakowski, pozostałe: P. Walczak
Galeria zdjęć z imprezy

Instytucja zarządzająca PROW 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Wydarzenie współfinansowane jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania „Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Operacja pt. „Rycerski turniej ze śliwką” realizowana w ramach Projektu Grantowego „Cykl imprez i wydarzeń kulturalnych wykorzystujących zasoby obszaru LGD „Białe Ługi”.

Turniej z drona