W Radio Kielce i TVP3 o przetargu na zabytki

Radio Kielce i TVP3 Kielce informowały 6 lutego br. o ogłoszonym przez Gminę Szydłów przetargu na rewitalizację obiektów zabytkowych i dostosowanie ich do funkcji kulturalnych i turystycznych.

TVP3 Kielce: Szydłów odzyska dawny blask

Synagoga, Zamek oraz Skarbczyk. Kompleks szydłowskich zabytków przejdzie gruntowną renowację. Już w marcu miasto ma stać się wielkim placem budowy, a za dwa lata będzie błyszczeć jak przed laty.

Blisko 500-letnia, szydłowska synagoga jest najstarszym tego typu obiektem w regionie. Zachowana w pierwotnym kształcie, przetrwała nawet wojnę. Jej jedynym wrogiem jest czas. - Ściany są pokryte grzybem, dlatego polichromia, nie wiadomo czy będzie w pełni odzyska, czy będzie się dało ją uratować - mówi Monika Iwańska, Gminne Centrum Kultury w Szydłowie.

Choć ze wstępnych ekspertyz wynika, że tak. Prace konserwatorskie oraz kompleksowa modernizacja rozpocznie się w marcu. Zmiany czekają również otoczenie synagogi. - Wokół synagogi powstanie wielki plac zabaw dla dzieci. Będzie to niespodzianka, na razie nie zdradę tajemnic ale jedyny w naszym województwie, jeszcze nie mamy czegoś takiego - mówi Maria Stachuczy, dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Szydłowie.

Więcej: Szydłów odzyska dawny blask

Radio Kielce: Multimedia w "polskim Carcassonne"

Gmina Szydłów ogłosiła przetarg na prace konserwatorskie i budowlane przy cennych zabytkach. W planach jest remont XIV-wiecznego zamku królewskiego oraz Skarbczyka i bramy zamkowej z XVII wieku.

Szydłów z drona
Brama Krakowska z drona. Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

- W budynku bramy miałyby powstać miejsca noclegowe i zaplecze do obsługi ruchu turystycznego. Z kolei Skarbczyk, w którym obecnie znajduje się muzeum, zostanie wyposażony w multimedialne tablice, makiety i informacje o innych wyjątkowych budowlach, które podobnie jak zamek w Szydłowie powstały w średniowieczu w różnych częściach Europy, np. w Krakowie, Avinion, Malborku, Akwizgranie i Wiślicy - mówi Jan Klamczyński, wójt Szydłowa.

Będzie można poznać historię budowli, obejrzeć ich makiety, a także figury królów i pierwszego wójta Szydłowa. W piwnicy Skarbczyka będzie można oglądać film o działaniach zbója Szydły. Będą też gabloty ze starymi monetami.

Więcej, w tym zdjęcia i film z drona: Multimedia w "polskim Carcassonne"