W Szydłowie powstanie Miejska Winniczka

Historyczne mury Szydłowa porośnie wkrótce winorośl. Burmistrz Miasta i Gminy Szydłów Andrzej Tuz wraz z winiarzami z Fundacji Świętokrzyskie Winnice zasadzą sadzonki winorośli przy Bramie Krakowskiej.

Szydłów będzie kolejnym miastem w regionie, w którym powstanie Miejska Winniczka. Choć obecnie miasto utożsamiane jest ze śliwką, to warto wspomnieć, że to właśnie w okolicy, blisko 900-lat temu powstały pierwsze winnice. Również w okresie międzywojennym sam Szydłów i pobliski Kotuszów, były wskazywane jako miejsce gdzie planowano powrócić do upraw winorośli w Polsce, niestety starania przerwała wojna. W ostatnich latach winiarstwo ponownie odradza się w okolicy, gdzie znaleźć można już kilka większych winnic.

Będzie to już trzecia Miejska Winniczka, którą w naszym regionie posadzą winiarze ze Świętokrzyskich Winnic. Pierwszą w 2019 roku posadzili w Opatowie, a drugą wraz z winiarzami z regionu w Sandomierzu.

Miejska Winniczka w Szydłowie, posadzenie

Więcej informacji o winnicach w regionie na stronie www.swietokrzyskiewinnice.pl lub www.facebook.com/swietokrzyskiewinnice
Czytaj również: Winiarskie tradycje w naszym regionie