Z "Weselem" w Szydłowie i Stopnicy

„Jak się żenić, to się żenić” - Narodowe Czytanie „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego. Inscenizacja „Wesela” w wykonaniu amatorskiej grupy teatralnej z Szydłowa doczekała się dwóch kolejnych odsłon: w Szydłowie i Stopnicy. Obydwie inscenizacje odbyły się w ramach rocznicy 100-lecia Odzyskania Niepodległości.

„Wesele. Dramat w trzech aktach” najsłynniejszy utwór Stanisława Wyspiańskiego, powstał na kanwie autentycznego wydarzenia – wesela poety i dramaturga Lucjana Rydla z Jadwigą Mikołajczykówną, chłopką z podkrakowskich Bronowic. Prapremiera sztuki odbyła się 16 marca 1901 roku w Teatrze Miejskim w Krakowie.

W niedzielę, 21 stycznia o godz. 17.00 mieszkańcy Szydłowa i okolic spotkali się na „Weselu” w remizie strażackiej. Podczas inscenizacji zaprezentowano pokaz taneczny. Były to krakowiaki w wykonaniu zespołu pani Agnieszki Ziółkowskiej. Inscenizacja ubogacona była grą na instrumentach: trąbka – Adam Kluszczyński, klawisze – Henryka Kluszczyńska, flety – Zuzanna Ziółkowska, Mikołaj Rudnik oraz śpiewem w wykonaniu Justyny Zimoląg. Przedstawienie ubogaciła także wystawa prac rękodzieła artystycznego Aliny Mikuśkiewicz z Solca.

Wrażenie autentyczności chłopskiego wesela z przełomu XIX i XX wieku wywoływała nie tylko scenografia, lecz także stroje lektorów, którzy wcielili się w postacie dramatu. Wśród nich byli uczniowie naszego gimnazjum, szkoły podstawowej oraz dorośli mieszkańcy Szydłowa i okolic. Zarówno młodzież, jak i dorośli sprawili się naprawdę świetnie. Ich żywiołowe, wzbogacone ruchem scenicznym interpretacje wywoływały śmiech i aplauz wśród zgromadzonych widzów, wśród których byli m.in. Michał Skotnicki – Starosta Staszowski oraz Proboszcz Parafii pw. św. Władysława ks. Ryszard Piwowarczyk.

Tydzień później. 28 stycznia br., zespół wystąpił w Miejsko-Gminnym Centrum Kultury w Stopnicy na zaproszenie dyrektor Wioletty Ciećko. Publiczność gromkimi oklaskami doceniła zaangażowanie i poziom artystyczny grupy teatralnej z Szydłowa. Po spektaklu wiele osób podchodziło i gratulowało pomysłodawcy spektaklu – Adamowi Kluszczyńskiemu, że potrafił zebrać i zaangażować w przedsięwzięcie kulturalne tak dużą grupę osób. Gratulowano także poszczególnym odtwórcom ról dramatu. Warto dodać, że transport osób z Szydłowa do Stopnicy i z powrotem zapewnił Wójt Gminy Szydłów Jan Klamczyński.

- Niewykluczone, że spektakl wystawimy w innych miejscowościach naszego województwa – mówi Adam Kluszczyński, spiritus movens całego przedsięwzięcia. – Obchodzimy 100-lecie Odzyskania Niepodległości, a problematyka „Wesela” doskonale wpisuje się w te obchody. Zespół jest otwarty na propozycje występów – dodaje.

Podsumowując, kolejne dwie inscenizacje „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego udały się znakomicie. Było po trosze wszystkiego: wspaniałej polskiej literatury, żywego słowa, śpiewu, gry na instrumentach, tańca i śmiechu.

K. Krzemińska, P. Walczak
Zdjęcia: Justyna Zbytek i ze zbiorów Miejsko-Gminnego Centrum Kultury w Stopnicy

„Wesele – dramat w trzech aktach”

OBSADA:
Reżyseria, Czepiec I, Dziennikarz II – Adam Kluszczyński
Panna Młoda – Weronika Wawszczyk
Pan Młody – Hubert Laskowski
Gospodarz I – Józef Samiec
Gospodarz II – Sylwester Celejowski
Gospodyni – Halina Ratajczak
Ojciec - Szczepan Rożek
Poeta I, Dziennikarz I – Piotr Walczak
Poeta II – Mariusz Bąk
Maryna – Katarzyna Krzemińska
Rachel – Zuzanna Ziółkowska
Radczyni – Teresa Panek
Klimina – Małgorzata Makuła
Jasiek – Jakub Siwulski
Kuba – Mikołaj Rudnik
Staszek – Szymon Grosicki
Isia – Magdalena Sajkiewicz
Hanna – Anna Lech
Czepiec II – Zbigniew Kapral
Wernyhora, Dziad, Chochoł – Stanisław Zawada
Śpiew – Justyna Zimoląg
Akompaniament – Henryka Kluszczyńska
Flety – Zuzanna Ziółkowska, Mikołaj Rudnik
Śpiew – Weronika Wawszczyk, Szymon Grosicki, Jakub Siwulski
Przygotowanie zespołu tanecznego – Agnieszka Ziółkowska