Zapraszamy do Szydłowa na Noc Świętojańską 2019

Po raz pierwszy w Szydłowie odbędzie się impreza inspirowana słowiańskim świętowaniem najkrótszej nocy w roku. Najkrótsza noc w roku to tzw. Noc Świętojańska zwana także Nocą Kupały. Wiążące się z nią zwyczaje i obrzędy słowiańskie miały zapewnić świętującym zdrowie i urodzaj. W nawiązaniu do tych tradycji, Miejsko-Gminne Centrum Kultury w Szydłowie organizuje w przeddzień św. Jana, w niedzielę, 23 czerwca 2019 r. „Szydłowską Noc Świętojańską”.

Zapraszamy na boisko poniżej murów obronnych nad rzeczką Ciekącą na noc czarów, wróżb i pląsów prowadzonych przez Guślarza. Rozpoczynamy o godz. 18:00 tych wszystkich, którzy będą chcieli nauczyć się wicia wianków, które później, w trakcie imprezy będziemy puszczać na wodę. Zachęcamy do przyniesienia ze sobą polnych kwiatów z długimi łodygami.

Impreza odbędzie w godz. 20:00 – 24:00. W programie wybór najpiękniejszego wianka, palenie ognisk sobótkowych i wonnych ziół, zapoznanie z wierzeniami i wróżbami związanymi z ogniem i wodą, tańce i zaklęcia czarownic, wróżby z żaru, popiołu i wody, wybór najpiękniejszej panny nocy świętojańskiej, rzucanie wianków na wodę, przysłowia i pieśni sobótkowe, szukanie kwiatu paproci. Wszystko w atmosferze tańców i płonących ognisk, zabaw rusałek z publicznością, przy udziale zespołu muzycznego z „Przebojami lata” oraz atrakcyjnych konkursów.

Zapraszamy młodzież, dzieci wraz z opiekunami i dorosłych na pierwszą Szydłowską Noc Świętojańską! Wstęp wolny.

Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury – Inicjatywy Lokalne+ 2019.

Szydłowska Noc Świętojańska 2019