Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej edycja 2022

Logotypy

Szanowni mieszkańcy Gminy Szydłów,

Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Szydłowie informuje o planowanym przystąpieniu przez Gminę Szydłów do realizacji programu resortowego „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej” - edycja 2022.

W związku z powyższym prosimy o zapoznanie się z poniżej podanymi zapisami programu. Osoby/rodziny zainteresowane uzyskaniem pomocy w formie „Asystenta osobistego osoby niepełnosprawnej” prosimy o nawiązanie kontaktu z Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Szydłowie pod numerem tel. 41 35 45 158.

Z uwagi na krótki termin do naboru wniosków prosimy o zgłaszanie się osób zainteresowanych do dnia 20.10.2021 r.

Nabór wniosków

Do zadań gminy/powiatu należy:
1. Poinformowanie o ogłoszeniu o naborze wniosków na stronie podmiotowej właściwej gminy/powiatu.

Zgodnie z pkt. XI Programu „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej” - edycja 2022 Gmina Szydłów informuje o naborze wniosków w ramach programu „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej”

I. Podstawa prawna Programu
Minister Rodziny i Polityki Społecznej, zwany dalej „Minister”, na podstawie art. 7 ust. 5 oraz art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 23 października 2018 r. o Funduszu Solidarnościowym (Dz. U. z 2020 r. poz. 1787) ogłosił nabór wniosków na realizację Programu pn. „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej” − edycja 2021, zwany dalej „Programem”.

II. Cele Programu
Głównym celem Programu jest wprowadzenie usług asystenta jako formy ogólnodostępnego wsparcia w wykonywaniu codziennych czynności oraz funkcjonowaniu w życiu społecznym, której adresatami są:
1) dzieci do 16. roku życia z orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji oraz
2) osoby niepełnosprawne posiadające orzeczenie o niepełnosprawności:
a) o stopniu znacznym lub
b) o stopniu umiarkowanym albo
c) traktowane na równi do wymienionych w lit. a i b.
Dodatkowym założeniem jest, aby minimum 70% uczestników Programu stanowiły osoby wymagające wysokiego poziomu wsparcia (tj. osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności oraz dzieci niepełnosprawne z orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami w pkt 7 i 8 w orzeczeniu o niepełnosprawności: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji), w tym osoby z niepełnosprawnościami sprzężonymi i trudnościami związanymi z mobilnością i komunikacją

III. Rodzaj zadań
1. Usługi asystencji osobistej mogą w szczególności polegać na pomocy asystenta w:
1) wykonywaniu czynności dnia codziennego dla uczestnika Programu;
2) wyjściu, powrocie lub dojazdach z uczestnikiem Programu w wybrane przez uczestnika miejsca;
3) załatwianiu spraw urzędowych;
4) korzystaniu z dóbr kultury (np. muzeum, teatr, kino, galerie sztuki, wystawy);
5) zaprowadzaniu dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności do placówki oświatowej lub przyprowadzaniu ich z niej.

IV. Podmioty uprawnione do składania wniosków
O dofinansowanie wniosków w ramach naboru wniosków mogą ubiegać się jednostki samorządu terytorialnego, szczebla gminnego lub powiatowego.

V. Tryb przystąpienia do Programu
Gminy/powiaty, składając do właściwego wojewody wniosek na środki finansowe z Programu, którego wzór stanowi załącznik nr 1 do Programu, uwzględniają w nim w szczególności przewidywaną liczbę uczestników Programu i koszt realizacji usług asystencji osobistej.

VI. Terminy naboru wniosków
1. Gmina/powiat składa wniosek na środki finansowe w ramach Programu do właściwego wojewody (zał. nr 1 do Programu) w terminie do dnia 22 października 2021 r. r. (decyduje data wpływu).