Fotopułapki na śmieciarzy

Problem zaśmiecania lasów, nieużytków, nieczynnych wyrobisk, a także najbliższego otoczenia mieszkalnego występuje na terenie Gminy Szydłów od lat. Pomimo tego, że każdy mieszkaniec płaci za wywóz odpadów komunalnych i może je w ramach tej opłaty oddawać, zjawisko to nadal występuje.

Śmieci pojawiają się tam, gdzie nie powinny, szpecąc i zanieczyszczając przestrzeń w której żyjemy. Lisi Kamień, skarpa poniżej budynku Szkoły Podstawowej w Szydłowie, teren za murami obok Skarbczyka, punktu widokowego i poniżej kościółka pw. Wszystkich Świętych, to tylko kilka przykładów, gdzie bez przerwy przybywa butelek, puszek i innych śmieci.

Gmina Szydłów poniosła w ostatnim czasie bardzo wysokie koszty związane z likwidacją dzikich wysypisk śmieci. Pieniądze te można było spożytkować znacznie lepiej, na jakiś inny cel publiczny.

Aby skuteczniej walczyć z plagą zaśmiecania, Urząd Miasta i Gminy Szydłów zakupił w kwietniu br. fotopułapki, które zostały zainstalowane w kilku miejscach szczególnie chętnie odwiedzanych przez „śmieciarzy”. Kamery te włączają nagrywanie po wykryciu ruchu, działają również w podczerwieni, co pozwala na nagrywanie materiału w nocy. Lokalizacja fotopułapek co jakiś czas będzie zmieniana. Być może dzięki tym kamerom uda się zidentyfikować i ukarać szczególnie uciążliwych „śmieciarzy”, a nasze otoczenie stanie się bardziej czyste.

Klauzula informacyjna RODO (BIP)

Nielegalne wysypisko śmieci

art. 145 Kodeksu Wykroczeń:
Kto zanieczyszcza lub zaśmieca miejsca dostępne dla publiczności, a w szczególności drogę, ulicę, plac, ogród, trawnik lub zieleniec, podlega karze grzywny do 500 złotych albo karze nagany.

art. 162. Kodeksu Wykroczeń:
§ 1. Kto w lasach zanieczyszcza glebę lub wodę albo wyrzuca do lasu kamienie, śmieci, złom, padlinę lub inne nieczystości, albo w inny sposób zaśmieca las, podlega karze grzywny albo karze nagany.
§ 2. Jeżeli czyn sprawcy polega na zakopywaniu, zatapianiu, odprowadzaniu do gruntu w lasach lub w inny sposób składowaniu w lesie odpadów, sprawca podlega karze aresztu albo grzywny.
§ 3. W razie popełnienia wykroczenia określonego w § 1 można orzec nawiązkę, a w razie popełnienia wykroczenia określonego w § 2 orzeka się nawiązkę - do wysokości równej kosztom rekultywacji gleby, oczyszczenia wody, wydobycia, wykopania, usunięcia z lasu, a także zniszczenia lub neutralizacji odpadów.