Biblioteka w Szydłowie oficjalnie otwarta

Logotypy UE

W dniu 25 września oficjalnie otworzono nową siedzibę Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej. Obiekt powstał w wyniku rewitalizacji budynku starego urzędu gminy.

W Szydłowie jest jeszcze kilka budynków, które straszą swoim wyglądem. Do niedawna zaliczała się do nich tzw. „stara gmina” przy ul. Łokietka. Teraz to jeden z najładniejszych budynków w mieście dzięki rewitalizacji przeprowadzonej przez Gminę Szydłów.

Umowę z wykonawcą podpisano na początku 2021 r. Firma GMC Sp. z o.o. ze Staszowa miała 10 miesięcy na przebudowę i nadbudowę budynku oraz zagospodarowanie przyległego terenu. Po zakończeniu prac i odbiorze technicznym budynku, bibliotekę wyposażono w niezbędny sprzęt i przeniesiono księgozbiór do nowej lokalizacji.

Koszt inwestycji wyniósł 1.429.729,35 zł (jeden milion czterysta dwadzieścia dziewięć tysięcy siedemset dwadzieścia dziewięć 35/100 PLN). Zadanie dofinansowane zostało z środków Unii Europejskiej w ramach: Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014 – 2020, Oś priorytetowa 6 – Rozwój miast, Działanie 5 – Rewitalizacja obszarów miejskich i wiejskich. Dofinansowanie ze środków EFRR wyniosło 75% kosztów kwalifikowanych, zaś dofinansowanie ze środków budżetu państwa 4,95% kosztów kwalifikowanych. Z budżetu Gminy Szydłów pokryte zostało 20,05% kosztów. Na wkład własny samorząd otrzymał dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach programu Promesa Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w wysokości 256 000,00 zł.

W dn. 25 września nastąpiło symboliczne otwarcie nowego budynku Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej.

– Dzisiaj mamy piękny obiekt z którego wszyscy korzystamy i który żyje – powiedział Burmistrz Miasta i Gminy Szydłów Andrzej Tuz chwilę po przecięciu wstęgi. – Cieszę się niezmiernie, że tak się stało.

Kierownik MGBP Iwona Baran podziękowała burmistrzowi oraz pracownikom Urzędu Miasta i Gminy za realizację inwestycji oraz pomoc przy przenoszeniu księgozbioru.

– Biblioteka jest najstarszą instytucją kultury na terenie gminy – powiedziała Iwona Baran. – Powstała w grudniu 1947 roku, tak więc w tym roku obchodzi 75-lecie swojej działalności. Myślę, że ten nowy budynek jest wspaniałym prezentem na tą okoliczność.

Zrewitalizowany budynek przy ulicy Władysława Łokietka 5 jest siódmą lokalizacją biblioteki publicznej od momentu jej powołania. Najpierw mieściła się w dwóch domach prywatnych, przy ulicach Staszowskiej i Uroczej. Przez pewien czas zajmowała dwa pokoje na parterze Urzędu Gminy w Rynku, następnie w babińcu Synagogi, Skarbczyku, a ostatnio w Szkole Podstawowej.

Teraz jest to biblioteka z prawdziwego zdarzenia z wydzieloną wypożyczalnią i czytelnią. Dzięki nowym warunkom lokalowym znacznie polepszył się komfort pracy z korzyścią dla pracowników biblioteki oraz czytelników. Zorganizowane zostały już pierwsze spotkania czytelnicze, instytucja organizuje konkursy oraz zajęcia dla dzieci. Powstał także Dyskusyjny Klub Książki, którego uczestnicy spotykają się co tydzień w murach biblioteki.

Poza możliwością wypożyczenia książek, skorzystania z czasopism oraz gier planszowych, do dyspozycji jest także czytelnia internetowa z trzema stanowiskami komputerowymi i dostępem do internetu światłowodowego.

Ułatwieniem dla czytelników jest wrzutnia książek, do której można zwrócić wypożyczone książki o dowolnej porze.

Piotr Walczak

MKiDNDofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.


Biblioteka Publiczna przed remontem
Budynek starego urzędu gminy przed rewitalizacją.

Biblioteka Publiczna w Szydłowie
Budynek po rewitalizacji.

Biblioteka Publiczna w Szydłowie
Budynek po rewitalizacji.

Biblioteka Publiczna w Szydłowie
Oficjalne otwarcie nowej siedziby biblioteki.

Biblioteka Publiczna w Szydłowie
Kącik dla najmłodszych czytelników.

Biblioteka Publiczna w Szydłowie
Czytelnia.

Biblioteka Publiczna w Szydłowie
Wypożyczalnia.