Pałac w Grabkach Dużych

Kilka kilometrów od Szydłowa, w miejscowości Grabki Duże znajduje się późnobarokowy pałac o charakterze orientalnym. Zbudował go kasztelan małogoski Stanisław Rupniewski herbu Śreniawa w 1742 roku, po pobycie w niewoli tureckiej. Legendy mówią, że budynek ów spełniał funkcje... haremu. Pałac zaprojektował włoski architekt Franciszek Placidi.

W 1831 r. budynek został zniszczony, a następnie odbudowany. Uszczerbku doznał także w czasie działań wojennych 1944-45. Po tym okresie został ponownie zrekonstruowany i przez wiele lat służył jako siedziba Wojewódzkiego Ośrodka Doskonalenia z Małogoszczy. Po rozwiązaniu tej instytucji, budynek zaczął popadać w ruinę. W 1991 zakupiła go osoba prywatna i pałacyk został wyremontowany.

Budowla jest dość niezwykła - wzniesiona na planie ośmioboku, mieści na parterze olbrzymią salę z obudowanymi symetrycznie mniejszymi pomieszczeniami. Na piętrze znajdują się liczne pokoiki, także rozmieszczone symetrycznie. Pałac posiada także podziemia z systemem korytarzy. Obok pałacu stoją dwa pawilony, z których jeden służył wg tradycji tureckiej za herbaciarnię, drugi zaś przeznaczony był do modlitwy.

Ponieważ budynek jest własnością prywatną, można go oglądać jedynie z zewnątrz.

Orientalny pałac - harem w Grabkach Dużych
Pałacyk w Grabkach Dużych. Fot. P. Walczak