Ostatnie Święto Śliwki odbyło się w dniach 10 i 11 sierpnia 2024 r., a Szydłów odwiedziły w tych dniach tłumy gości.
Sobotni poranek rozpoczął się od nadawania na żywo godzinnego programu śniadaniowego „Wakacje z TVP3 Kielce” z Szydłowa. W trakcie programu aktywnie promowano walory turystyczne miasta, sadownictwo oraz śliwkowe kulinaria przygotowane przez KGW z Solca i Szydłowa. Widzowie programu mieli okazję poznać także osoby amatorsko piszące poezję i wykonujące rękodzieło oraz młode, uzdolnione muzycznie artystki z naszej gminy. Oczywiście, nie zabrakło zaproszenia na Święto Śliwki.
Sobotnia część imprezy rozpoczęła się od występów muzycznie uzdolnionych solistek z gminy Szydłów: Emilii Opozdy, Ewy Jaskuły, Marysi Baran oraz Izy Boś. Następnie publiczność rozgrzał Mr Góral, a kabaretowy duet Czwarta Fala z Kielc dostarczył widzom mnóstwo śmiechu. O godzinie 18:00 na scenie pojawił się zespół Kakadu, który zaprezentował największe muzyczne przeboje lat 80. i 90. Jednak prawdziwe tłumy przyciągnął koncert zespołu ENEJ, który rozpoczął się o godzinie 20:00. Gwiazdy sceny muzycznej zagrały swoje największe hity, takie jak „Kamień z napisem LOVE” czy „Skrzydlate ręce”. Wieczór zakończyła dyskoteka z DJ Schabem, która trwała do północy.
Niedzielne uroczystości rozpoczęły się w kościele św. Władysława od Mszy Świętej, odprawionej przez ks. Ryszarda Piwowarczyka. W swoim kazaniu duchowny podkreślił, że choć śliwka jest ważna, nie powinna przesłaniać innych, istotniejszych kwestii w życiu człowieka. O godzinie 13:00 na zamku nastąpiło oficjalne otwarcie Święta Śliwki. Gospodarz wydarzenia – Burmistrz Miasta i Gminy Szydłów Andrzej Tuz – powitał na scenie Marszałek Województwa Świętokrzyskiego Renatę Janik, Wicewojewodę Świętokrzyskiego Michała Skotnickiego, Wicestarostę Staszowskiego Leszka Guzala oraz Wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej w Kazimierzu Dolnym Mirosława Opokę. Wszyscy otrzymali piękne kosze owoców przygotowane przez Koła Gospodyń Wiejskich. Po oficjalnych wystąpieniach goście odwiedzili stoiska, a na scenie wystąpiła Kapela Adaśki wraz z Zespołem Pieśni i Tańca z Ciekot.
Po folklorystycznych rytmach i tańcach, na scenie zagościł zespół Yago, który wprowadził publiczność w biesiadny nastrój. Przed godziną 17:00 główną atrakcją był kabaretowy show z Krzysztofem Hanke, współzałożycielem kabaretu RAK i znanym z roli Bercika w serialu „Święta wojna”, który przyciągnął tłumy, zwłaszcza starszych widzów. Po fali śmiechu, na scenie pojawił się zespół SAMI, znany z przeboju „Lato 2010”, a później gwiazda wieczoru – zespół NOWATOR, który zaprezentował takie hity jak „Z lewa do prawa”, „Co tu jest grane” i „Wrócę nad ranem”. Podobnie jak w sobotę, niedzielny wieczór zakończyła dyskoteka z DJ Schabem.
W scenerii imprezy dominowała oczywiście śliwka. Przygotowano liczne pokazy i wystawy związane z tym owocem. Gmina Szydłów, będąca krajowym potentatem w produkcji śliwek, może pochwalić się aż 45 odmianami tego owocu. Kulturowym dziedzictwem miasteczka jest wędzenie śliwek starodawnym sposobem na tzw. „laskach”, co w tym roku prezentował Stanisław Grabka z Jabłonicy. Piękna wystawa śliwek, przygotowana przez nauczycieli ze Szkoły Podstawowej w Szydłowie, zawierała makietę zamku szydłowskiego oraz różne odmiany śliwek.
Śliwki i przeróżne potrawy z nich przygotowane były także serwowane na stoiskach kół gospodyń wiejskich z Brzezin, Gacek-Mokrego, Potoka, Rudek, Solca i Szydłowa. Podczas imprezy każde KGW zaprezentowało potrawę ze śliwką, która podlegała ocenie konkursowej. KGW Gacki – Śliwka suszona w mięsie mielonym z boczkiem, KGW Szydłowianki – Śliwka: rozkosz Szydłowianek, KGW Potok – Śliwka suszona zawijana polędwiczką wieprzową, KGW Brzeziny – Schab ze śliwką suszoną i boczkiem polany sosem śliwkowo-limonkowym, KGW Rudki – Gęś zapiekana ze śliwką i jabłkiem, schab ze śliwką, roladka drobiowa ze śliwką i piersi z indyka nadziewane śliwką, KGW Solecczanki – Pierogi z kaczką i śliwką. Komisja przyznała dla każdego koła równorzędne nagrody rzeczowe w postaci wielofunkcyjnych robotów planetarnych, które ufundował Wojewoda Świętokrzyski.
Przez dwa dni na rynku dobrą zabawę, głównie dla dzieci i młodzieży, zapewniał czeski lunapark. Działał także kiermasz z różnorodnymi stoiskami. W niedzielę odbyły się eksplozje kolorów w rynku, a chętni mogli podziwiać Szydłów i okolice z lotu ptaka podczas przelotów helikopterem. W sobotę, na parkingu przy Punkcie Informacji Turystycznej stanął specjalistyczny ambulans Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kielcach. Chętni oddawali krew, dzieląc się tym cennym darem życia.
Dwudzieste szóste Święto Śliwki zorganizowało Miejsko-Gminne Centrum Kultury wraz z Urzędem Miasta i Gminy Szydłów. Patronat honorowy nad imprezą objęli Wojewoda Świętokrzyski Józef Bryk, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego Renata Janik i Starosta Staszowski Romuald Zgrzywa. Patronat medialny sprawowały Echo Dnia, Tygodnik Nadwiślański, Radio Kielce oraz TVP3 Kielce.
Piotr Walczak
Burmistrz Miasta i Gminy wraz z Dyrektor Miejsko-Gminnego Centrum Kultury dziękują następującym firmom za wsparcie imprezy: Bank Spółdzielczy w Szydłowie, PRI COMPLEX w Moszynach Mateusz Chłodnicki, Zakład Gospodarki Odpadami Komunalnymi w Rzędowie Sp. z o.o., PERFECT Agnieszka Świercz Kielce, AKWEDUKT Staszów Sp. z o.o., PPHU Chmiel-Pol w Szydłowie Agnieszka i Kamil Chmielewscy, Firma Remontowa STENBUD Piotr Stępień z Wiązownicy Dużej, Zakład Remontowo-Budowlany ADMA w Staszowie Marian Adamczyk, Centrum AGROBUD Jarosław Zarzycki w Szydłowie, Świętokrzyska Grupa Przemysłowa INDUSTRIA S.A., EKOPLON Sp. z o.o. Sp. k. w Grabkach Dużych, FRESH FACTORY Sp. z o.o., 4 ECO Sp. z o.o. w Kielcach, Centrum Pielęgnacyjno-Rehabilitacyjne „DOM” Bożena Chmielewska, Zakład Remontowo-Budowlany DARBUD Adam Darowski w Kłodzie, Zakład Wyrobów Metalowych EMIZET Sp. z o.o. w Szydłowie, SPAR Emilia Zarzycka w Szydłowie, Państwowa Uczelnia Zawodowa w Tarnobrzegu, ADClean Kosmetyka Samochodowa Dawid Godziszewski-Motyka w Szydłowie, GP GRA-PAL Krzysztof Skwark w Grabkach Dużych, Gorzelnia Restauracja & Hotel w Rytwianach, Huta Szkła Gospodarczego WRZEŚNIAK Glassworks, Restauracja Królewska w Szydłowie, FH.LIDER Ryszarda Wójcik w Grabkach Dużych, Przedsiębiorstwo Robót Drogowych Staszów Sp. z o.o., FHU MOT-POL Mirosław Misterkiewicz w Szydłowie, BIOSELECT Gospodarka Odpadami w Rakowie, Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowo-Usługowe „Galpol” Krzysztof Galus, Gospodarstwo Sadownicze Damian Kaniszewski, Gospodarstwo Sadownicze Hubert Ramus, fast.MAP Geodezja i Kartografia Łukasz Ćwiek.
Dziękujemy kołom gospodyń wiejskich za przygotowanie stoisk z produktami śliwkowymi: KGW Brzeziny „Betulanki”, KGW Gacki-Mokre, KGW Potok, KGW Rudki, KGW Solec „Solecczanki”, KGW Szydłów „Szydłowianki”. Powyższym kołom, a także KGW Jabłonica i KGW Wola Żyzna, dziękujemy za przygotowanie pięknych koszy z owocami. Dziękujemy nauczycielom ze Szkoły Podstawowej w Szydłowie za przygotowanie wystawy śliwek, która pięknie promowała owoce ze stolicy polskiej śliwki.
Dziękujemy Pracownikom Urzędu Miasta i Gminy Szydłów oraz Miejsko-Gminnego Centrum Kultury w Szydłowie, których zaangażowanie i profesjonalizm wymiernie przyczyniły się do sukcesu organizacyjnego 26. Święta Śliwki.
Dziękujemy ochotniczym strażom pożarnym z terenu naszej gminy za zabezpieczenie pożarowe imprezy oraz pracę przy zabezpieczaniu ruchu drogowego: OSP Grabki Duże, OSP Jabłonica, OSP Korytnica, OSP Kotuszów, OSP Potok, OSP Rudki, OSP Solec, OSP Szydłów, OSP Wola Żyzna. Podziękowania kierujemy dla Komendy Powiatowej Policji w Staszowie i Posterunku Policji w Szydłowie oraz Policjantów dbających o bezpieczeństwo na drogach i innych miejscach publicznych podczas imprezy.
Burmistrz Miasta i Gminy Szydłów Andrzej Tuz
Dyrektor Miejsko-Gminnego Centrum Kultury w Szydłowie Maria Stachuczy