W dniu 7 lipca 2024 r. w Szydłowie po raz kolejny odbył się Turniej Rycerski o Złote Ostrogi Jagiellonów. Wzięło w nim udział wiele znamienitych bractw rycerskich, a zmagania obejrzało kilka tysięcy widzów.
Tytułowe trofeum swój pierwowzór wzięło od średniowiecznej ostrogi, którą znaleziono na szydłowskim zamku podczas badań archeologicznych. Można ją oglądać w miejscowym Muzeum Zamków Królewskich. W tym roku o złote ostrogi walczyli zarówno rycerze konni, jak i uczestnicy turnieju miecza i tarczy.
Już od soboty w miasteczku unosił się duch średniowiecza za sprawą obozowiska łuczników pod murami zamku i rozgrywanych tam zawodów łuczniczych. W niedzielę Szydłów został opanowany przez barwne postaci w stylizowanych ubiorach, na dobre wskrzeszając ducha średniowiecznej przeszłości.
Oficjalne otwarcie i powitanie gości
Po Mszy Świętej z udziałem rycerstwa w kościele św. Władysława, barwna świta króla Władysława Jagiełły i królowej Anny Cylejskiej przeszła przez miasto na zamek, prowadzona przez ośmiu rycerzy na koniach. Gości powitał Paweł Krakowiak – namiestnik Bractwa Rycerskiego Zamku Szydłów, a oficjalnego otwarcia imprezy dokonał Andrzej Tuz – Burmistrz Miasta i Gminy Szydłów przy udziale wicewojewody świętokrzyskiego Michała Skotnickiego, starosty staszowskiego Romualda Zgrzywy, hetmana polnego Kapituły Rycerstwa Polskiego Arkadiusza Dzikowskiego oraz Jego Wysokości Króla Władysława Jagiełły z Małżonką Anną Cylejską.
Zmagania rycerskie i atrakcje dodatkowe
W turnieju wzięły udział następujące bractwa i grupy odtwórstwa historycznego: Kompania Gryfitów z Krakowa, Bractwo Rycerzy Ziemi Sztumskiej, Grupa Rekonstrukcji Historycznej Fortis, Chorągiew Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej, Sandomierski Ośrodek Kawaleryjski, Sportowa Drużyna Rycerska „Sierotki”, GRH Ostoja Dworska z Małogoszcza, Tarnowska Drużyna Łucznicza, Rodzina Rycerza Krzysztofa z Chęcin, Brygada Vrihedd, Garncartstwo Marek Bukała, Kram Historyczny Małgorzata Bassara, Kram historyczny Institorium, Anna Hajduk – warsztaty wikliniarskie oraz Bractwo Rycerskie Zamku Szydłów.
Na placu zamkowym było można odwiedzić średniowieczne kramy, w tym warsztaty garncarskie, kowalskie, pisania gęsim piórem, tkackie i wikliniarskie. Publiczność mogła również podziwiać pokazy tańców dawnych. Pyszne potrawy serwowały panie z Kół Gospodyń Wiejskich: Betulanki z Brzezin, Solecczanki z Solca i Szydłowianki z Szydłowa.
Wyniki turnieju
Osią imprezy były zmagania turniejowe: turniej konny podzielony na część zręcznościową i kopijniczą, turniej miecza i tarczy oraz Turniej Łuczniczy o Sakiewkę Zbója Szydło. Wszystkie te zmagania były z zainteresowaniem oglądane przez publikę.
Widowiskowy turniej konny wygrał Mszczuj ze Skrzynna herbu Łabędź czyli Bartłomiej Szeląg na koniu Sauron.
W turnieju łuczniczym w kategorii dzieci zwyciężył Antoś Kownacki, a drugie miejsce zajął Kuba Jagieło. W kategorii kobiet 1 miejsce zajęła Anna Płotycia – najlepsza łuczniczka łuku tradycyjnego w Polsce, 2 miejsce Ewa Kropiowska, a 3. Wioletta Jabłońska. W kategorii mężczyzn 1. miejsce zajął Jacek Łabędzki, 2. Paweł Szura, a 3. Henryk Słota. Łucznicy otrzymali w nagrodę sakiewki zbója Szydło, dyplomy i zestawy miejskich gadżetów.
W turnieju bojowym miecza i tarczy zwyciężył Piotr Kierańczuk pokonując w finale 20:15 Piotra Mittaga, natomiast trzecie miejsce zajął Bernard Kuta. Zwycięzca poza tytułowymi ostrogami zdobył nagrodę finansową. Jak podkreślają organizatorzy, był to jeden z najbardziej wyrównanych turniejów z dotychczas zorganizowanych.
Podsumowanie i patronat honorowy
Organizatorami wydarzenia był Urząd Miasta i Gminy Szydłów, Miejsko-Gminne Centrum Kultury w Szydłowie i Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych „Avito Vivit Honore” w Staszowie czyli Bractwo Rycerskie Zamku Szydłów.
Patronat honorowy nad imprezą objęli: Wojewoda Świętokrzyski Józef Bryk, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego Renata Janik, Starosta Staszowski Romuald Zgrzywa, Burmistrz Miasta i Gminy Szydłów Andrzej Tuz oraz Kapituła Rycerstwa Polskiego.
Patronat medialny nad wydarzeniem sprawowały redakcje Radio Kielce, Echo Dnia, Tygodnik Nadwiślański i TVP3 Kielce.
Turniej Rycerski o Złote Ostrogi Jagiellonów w Szydłowie to wydarzenie, które doskonale łączy edukację historyczną z atrakcyjną formą spędzania czasu, przyciągając zarówno mieszkańców, jak i turystów z całego kraju.
Wsparcie i sponsorzy
Sponsorem głównym wydarzenia była ENEA Elektrownia Połaniec S.A. Ponadto imprezę wsparły następujące firmy: Przedsiębiorstwo Robót Drogowych Staszów Sp. z o.o., Darbud Adam Darowski w Kłodzie, Dylmex Staszów, Przedsiębiorstwo Robót Drogowych DROKAM Tomasz Wojtas, Gorzelnia Restauracja & Hotel Rytwiany, Bank Spółdzielczy w Szydłowie, Subor Sp. z o.o. w Staszowie, Nadleśnictwo Staszów.
Partnerem wydarzenia była Regionalna Organizacja Turystyczna Województwa Świętokrzyskiego.
Zadanie było współfinansowane z środków publicznych Gminy Szydłów.
Zadanie zostało dofinansowane z środków programu Działaj Lokalnie 2024 w ramach grantu realizowanego przez Świętokrzyskie Stowarzyszenie Inicjatyw Społeczno-Kulturalnych.
Piotr Walczak
Zdjęcia: Piotr Walczak