Zwiedzanie Szydłowa 2020

Uwaga. Obiekty turystyczne w Szydłowie są udostępnione do zwiedzania dla turystów indywidualnych od 4 maja 2020 r. z ograniczeniami związanymi z pandemią koronawirusa. Od 6 czerwca br. przyjmujemy również grupy zorganizowane przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa (maseczki, dezynfekcja, odległość między osobami min. 2m).

W związku z COVID-19 w Muzeum Zamków Królewskich obowiązuje zakaz używania multimediów i innych urządzeń aktywowanych dotykiem. Wszystkie instrukcje postępowania i bezpieczeństwa dostępne są w miejscach widocznych dla turystów. Obiekty dezynfekowane są codziennie, zgodnie z odpowiednimi zaleceniami.

Oferta turystyczna 2020, Szydłów, świętokrzyskie
Szydłów to małe miasteczko w woj. świętokrzyskim, otoczone murami obronnymi i słynące z produkcji śliwek. Po rewitalizacji najcenniejszych zabytków, znacznie poszerzył swoją ofertę dla turystów. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami i praktycznymi informacjami na sezon 2020. Spotkajmy się w Szydłowie!
Certfikacja IT Szydłów

Informacje dla zwiedzających Szydłów - sezon 2020

Zwiedzanie odbywa się CODZIENNIE z wyłączeniem: 1 stycznia, Wielkiej Niedzieli, 1 listopada, 25 i 26 grudnia.

od maja do września:
w godz. 10:00 - 17:00 (poniedziałek - piątek)
w godz. 10:00 - 18:00 (sobota - niedziela)

od października do kwietnia:
w godz. 8:00 - 16:00 (poniedziałek - piątek)
w godz. 10:00 - 16:00 (sobota - niedziela)

Obiekty można zwiedzać indywidualnie, grupowo, z usługą przewodnika (przewodnik po wcześniejszej rezerwacji).

Nocne zwiedzanie

Szydłów zwiedzanie nocą z pochodniami

Telefony do IT

41 354 53 13881 065 108

Bilety

Sprzedaż biletów prowadzą Punkty Informacji Turystycznej w Bramie Zamkowej (ul. Szkolna 7, obok poczty) oraz w Synagodze (ul. Targowa 3).

Najbardziej polecamy: Bilet zbiorowy na WSZYSTKIE obiekty - 20 zł (normalny), 15 zł (ulgowy)
Bilet RODZINNY na wszystkie obiekty (2 os. dorosłe + 2 dzieci) - 60 zł

Bilety na zwiedzanie pojedynczych obiektów:
Plac zamkowy (Zamek i Muzeum Zamków Królewskich) - 15 zł (normalny), 10 zł (ulgowy)
Synagoga - 8 zł (normalny), 5 zł (ulgowy)
Kościół Wszystkich Świętych - 5 zł (normalny), 4 zł (ulgowy)
Szpital Ducha Świętego - 5 zł (normalny), 4 zł (ulgowy)

Dostępne metody płatności: gotówka, karty płatnicze.

Do wstępu bezpłatnego uprawnieni są przewodnicy, kierowcy autokarów, 1 opiekun na 10 podopiecznych, dzieci do lat 6, opiekuni osób niepełnosprawnych, kombatanci, mieszkańcy ZAMELDOWANI na terenie Miasta i Gminy Szydłów.

Punkt Informacji Turystycznej, Szydłów, powiat staszowski, świętokrzyskie
Punkt Informacji Turystycznej w Bramie Zamkowej (ul. Szkolna 7) i w Synagodze (ul. Targowa 3). W tych miejscach kupisz bilety wstępu.

Przewodnik

Grupy zorganizowane mogą zamawiać przewodnika pod numerami telefonów: 41 35 45 313 lub 881 065 108 co najmniej tydzień przed zaplanowanym przyjazdem.

Czas zwiedzania

Przewidywany czas zwiedzania atrakcji Szydłowa - ok. 3 godzin. Jest możliwość skrócenia tego czasu w zależności od preferencji grupy. Maksymalna liczebność grupy - 50 osób. Możliwy podział dużych grup na mniejsze. Wstęp do obiektów najpóźniej na godzinę przed zamknięciem.

Specjalna oferta dla grup szkolnych

Grillowanie na placu zamkowym po zakończeniu zwiedzania. Szczegóły ustalane telefonicznie: 41 354 53 13 lub 881 065 108.

Pamiątki i śliwkowe specjały w punktach IT

W obydwu Punktach Informacji Turystycznej do nabycia pamiątki związane z Szydłowem, m.in. widokówki, foldery, obrazy, ceramika, magnesy, zabawki dla dzieci, gadżety, wydawnictwa lokalne np. monografia "Szydłów przez stulecia". Można tu także zakupić przetwory z miejscowych śliwek m.in. powidła, śliwki wędzone, soki.

Parkingi

Wszystkie parkingi na terenie miasta są bezpłatne.
Parking autobus, camper, samochód SzydłówParking dla autokarów i samochodów osobowych (ul. Kielecka)
Parking dla samochodów osobowych (ul. Staszowska)
Parking dla samochodów osobowych (ul. Cmentarna)
Mały parking przy ul. Kazimierza Wielkiego

Osoby niepełnosprawne

Przystosowanie dla osób niepełnosprawnychPunkty IT w Bramie Zamkowej i Synagodze,
Zamek królewski, Synagoga, Kościół i Szpital pw. Świętego Ducha,
przystosowane są dla ruchu osób niepełnosprawnych.

Co można zobaczyć w Szydłowie? Atrakcje w pigułce

Mury i Brama Krakowska 2020, Szydłów, świętokrzyskie

Mury obronne wraz z Bramą Krakowską – wzniesione w poł. XIV w. przez króla Kazimierza Wielkiego z miejscowego wapienia. Stworzyły z Szydłowa miasto warowne o pow. 7 ha, strzegące granic Małopolski. Obecnie zachowały się cztery odcinki o długości około 700 metrów. Na mury można wejść i poczuć się jak miejski strażnik w dawnych czasach. Wejście na mury na placu zamkowym i przy Bramie Krakowskiej.

Turniej rycerski i pałac królewski 2020, Szydłów, świętokrzyskie

Jagielloński zamek królewski – jedyna, integralnie zachowana, średniowieczna rezydencja królów polskich. Król Władysław Jagiełło wizytował Szydłów aż 17 razy, a podczas pobytów w Szydłowie, sprawował rządy i mieszkał w tej części zamku, określanej także pałacem. Do tej pory obiekt miał formę trwałej ruiny. Po rewitalizacji w 2019 r. pałac zadaszono i przystosowano do ruchu turystycznego. Przy zamku odbywają się różnego rodzaju imprezy plenerowe, m.in. Turniej Rycerski o Miecz Króla Kazimierza Wielkiego.

Komnata zamkowa i sala tortur 2020, Szydłów, świętokrzyskie

W zamku można zwiedzić prywatną komnatę królewską wraz z kominkiem, zaś w przyziemiu salę tortur oraz unikatowy na ziemiach polskich zabytek techniki – średniowieczne piece hypokaustyczne, które służyły do ogrzewania sali tronowej ciepłym powietrzem.

#PolakwSzydłowie. Cykl filmów o średniowiecznej rezydencji królewskiej w Szydłowie

Muzeum Zamków Królewskich i Ludwik Węgierski 2020, Szydłów, świętokrzyskie

Muzeum Zamków Królewskich to jedyna taka placówka w Polsce, prezentująca tematykę zamku szydłowskiego w szerokim kontekście europejskim. Znajduje się w Skarbczyku, który sam w sobie jest budynkiem o niezwykle złożonej genezie, powstałym na fundamentach dwóch cylindrycznych wież.

Makiety zamków 3D 2020, Szydłów, świętokrzyskie

W muzeum znajduje się 10 makiet zamków 3D: dwa z Szydłowa (zamek w Szydłowie w dobie średniowiecza oraz wczesnej nowożytności), cesarski kompleks w Akwizgranie, zespół palatialny w Wiślicy, pałac papieski w Awinionie, pałac Wielkich Mistrzów w Malborku, kompleks rezydencjalny w Vincennes, zamek Karola IV w Karlštejnie, pałac królewski w Wyszehradzie, Wawel w Krakowie. Makiety wykonane są w technologii druku 3D.

Detale z figur. Jabłko królewskie Kazimierz Wielki i zbroja Zawiszy Czarnego 2020, Szydłów, świętokrzyskie

Prawdziwą chlubą muzeum są figury znanych postaci, żyjących na przełomie XIV i XV wieku, wykonane w skali 1:1. Manekiny zostały wykonane w prestiżowej Lorifactor Metalworks Łukasza Lewandowskiego z Łodzi, specjalizującej się w odtwórstwie przedmiotów ze średniowiecza. Ceramiczne głowy zostały wykonane w pracowni rzeźbiarskiej łódzkich artystów: dr Magdaleny Walczak i dr Marcina Mielczarka. Do odtworzenia strojów postaci użyto m.in. tkanin specjalnie sprowadzonych z Indii. Szczegóły poszczególnych strojów, insygniów królewskich, obuwia, płaszczy, zapinek czy uzbrojenia wprawiają w zachwyt. Jeżeli chcecie zobaczyć jak naprawdę wyglądał Zawisza Czarny, wójt średniowiecznego Szydłowa, król Władysław Jagiełło i jego córka Jadwiga Jagiełłówna, król Ludwik Węgierski, król Kazimierz Wielki czy król Karol IV Luksemburski, to dokładniej odwzorowanych postaci, nie znajdziecie nie tylko w Polsce ale i Europie!

Aplikacje Turniej i Oblężenie Zamku, Szydłów, świętokrzyskie

Muzeum wyposażone jest w panele dotykowe z aplikacjami multimedialnymi, skierowanymi głównie do dzieci: „Oblężenie Zamku”, „Turniej Rycerski”, „Mapa zamków w Polsce”, „Mapa zamków w Europie”, „Dzieje Szydłowa”.

Filmy Audiencja i Uczta, Szydłów, świętokrzyskie

W piwnicy Skarbczyka zaaranżowanej na piwnicę zamkową, odtwarzane są kilkuminutowe filmy: „Uczta” oraz „Audiencja”. Filmy przedstawiają hipotetyczne sceny z pobytu króla Władysława Jagiełły i królowej Anny Cylejskiej na Zamku w Szydłowie (przedział lat 1402-1416). Filmy zintegrowane są z aplikacjami: „Piec” oraz „Beczka”. Akcja filmów w pewnym momencie zatrzymuje się, a w aplikacjach należy wykonać pewne zadania, żeby ich odtwarzanie mogło zostać wznowione. Musimy na przykład, przy pomocy dotykowego panelu rozpalić w piecu, aby ogrzać królewską salę audiencyjną. Tym samym uruchomimy znajdującą się w piwnicy replikę pieca tzw. hypokaustum, którego relikty można oglądać w pobliskim zamku.

Zdjęcia archiwalne w stereoskopie 3D przestrzenne, Szydłów, świętokrzyskie

Muzeum daje jeszcze jedną możliwość „przeniesienia się w czasie”. Wyposażone jest w stereoskop, dzięki któremu archiwalne zdjęcia Szydłowa można oglądać w rewelacyjnym efekcie przestrzenności. Każdy budynek, postać, drzewo, na zdjęciu staje się osobnym obiektem. Widz ma wrażenie jakby cofnął się w czasie i na żywo oglądał Szydłów sprzed 100 lat.

Kaseton ze starymi monetami i certyfikat z pobytu w Szydłowie, świętokrzyskie

Całość dopełniają atrakcyjnie wizualnie i merytorycznie ekspozycje, m.in. dziejów Szydłowa, rezydencji królewskich w Polsce i Europie, gablot z eksponatami odkrytymi w Szydłowie podczas eksploracji archeologicznych, kasetonu z monetami, manuskryptów i ilustracji, tzw. „okien wiedzy” dla dzieci.

Goście muzeum mogą skorzystać z aplikacji Księga Gości, gdzie mogą opisać swoje wrażenia z wizyty, a na e-maila wysłany zostanie stosowny certyfikat, potwierdzający wizytę w Szydłowie, który można sobie w domu wydrukować.

Najstarsza synagoga w województwie świętokrzyskim. Szydłów

W północnej części średniowiecznego miasta, w obrębie murów obronnych, znajduje się synagoga. Zbudowano ją w latach 1534-1564, co czyni ją najstarszą w woj. świętokrzyskim i jedną z najstarszych świątyń żydowskich w Polsce. Po gruntownej rewitalizacji zakończonej w 2019 r. śmiało można zaliczyć ją do najlepiej zachowanych tego typu obiektów w naszym kraju.

Do zwiedzania sala modlitw z oryginalnym wnętrzem: Aron ha Kodesz (rodzaj ołtarza w którym przechowywano Torę - świętą księgę), skarbona, świeczniki, odblaśnice, fragmenty odsłoniętych w ub. r. polichromii. Bardzo bogata kolekcja judaików m.in. korona Tory, jady, księgi, świeczniki, przedmioty wykorzystywane podczas obrzędów religijnych. Rzeźby i płaskorzeźby wybitnego rzeźbiarza, prof. Kazimierza G. Zemły: Mojżesz, Dawid Psalmista, Wrota do przeszłości. Obecnie synagoga nie pełni już funkcji kultu religijnego. Swoją siedzibę ma tutaj Miejsko-Gminne Centrum Kultury i prowadzony przez nie jeden z Punktów Informacji Turystycznej.

Kościół pw. Wszystkich Świętych z polichromią figuralną. Szydłów, świętokrzyskie

Kościół pw. Wszystkich Świętych to najstarszy zabytek Szydłowa z piękną gotycką polichromią figuralną z ok. 1375 roku. Odrestaurowano ją na początku XXI w. Spod pędzli średniowiecznych malarzy wyszły piękne w swej prostocie sceny z Nowego Testamentu, m.in. najlepiej zachowane „Siedem radości Maryi”, czy też sceny pasyjne. Interesująco prezentuje się pasmo scen przedstawiających siedem grzechów głównych. Każdy grzech symbolizowany jest przez zwierzę na którym wjeżdżają do piekła grzesznicy.

Szpital i kościół pw. św. Ducha w Szydłowie, świętokrzyskie

Ruiny szpitala i kościoła pw. Ducha Świętego. Obok cmentarza parafialnego w Szydłowie, poza murami miejskimi, znajdują się ruiny dawnego kościoła pod wezwaniem Ducha Świętego oraz szpitala dla ubogich i starców. Obiekt powstał w XVII wieku. Po rewitalizacji w 2018/19 r. został udostępniony do zwiedzania. Stanowi ciekawy przykład obiektu łączącego w sobie funkcje kultu religijnego i szpitalnictwa.

Gotycki kościół pw. św. Władysława w Szydłowie, świętokrzyskie

Kościół pw. św. Władysława to zaledwie jeden z dwóch kościołów w Polsce pod tym wezwaniem. Jako jedyny zabytek Szydłowa wzniesiony nie z wapienia, a z cegły. Ufundował go król Kazimierz Wielki, wg legendy, jako jeden z siedmiu kościołów pokutnych za spowodowanie śmierci ks. Baryczki z Krakowa. Kościół można zwiedzać bez biletu, o ile nie odbywają się w nim obrzędy religijne.

Wielki plac zabaw jak zamek w Szydłowie, świętokrzyskie

Duży plac zabaw dla dzieci obok synagogi. Nawiązuje do charakterystycznych obwarowań miejskich Szydłowa. Głównym elementem placu jest widoczny na zdjęciu zamek. Ponadto wyposażony jest w huśtawki, zjeżdżalnie, tyrolkę do zjeżdżania. Wstęp na plac bezpłatny. Dzieci mogą przebywać na placu tylko pod opieką rodziców/opiekunów.

Szydłów stolica polskiej śliwki, świętokrzyskie

Gmina Szydłów jest największym zagłębiem śliwkowym w Polsce. Uprawianych jest tutaj ponad 40 różnych odmian śliw na obszarze ponad 1700 ha. W sezonie śliwki można zakupić bezpośrednio u sadowników. Przetwory śliwkowe, śliwki wędzone do nabycia m.in. w Punktach Informacji Turystycznej. Corocznie w Szydłowie odbywa się duża impreza plenerowa - Święto Śliwki. Dostępne na niej są różnego rodzaju produkty ze śliwek, wystawy, pokazy starodawnego wędzenia śliwek „na laskach”.Oferta turystyczna Szydłów 2020
Oferta turystyczna Szydłów 2020 - do druku

Kontakt do Informacji Turystycznej w Szydłowie

41 354 53 13881 065 108

Noclegi, gastronomia, informacje praktyczne