
W dniu 30 kwietnia 2025 r. w Szkole Podstawowej im. Jana Kaczorowskiego w Szydłowie odbył się ekologiczny piknik skierowany do uczniów, z wykorzystaniem materiałów edukacyjnych EkoBox. W ramach programu przygotowano również ulotki promujące zachowania proekologiczne.
Na dziewięciu eko-stanowiskach edukacyjnych uczniowie, pod opieką nauczycieli, tworzyli unikalne rękodzieła oraz zdobywali wiedzę z zakresu ochrony środowiska.
Promocja bioróżnorodności – bomba nasienna
Kula z gliny i ziemi pełna różnorodnych nasion (np. seradeli, gryki, gorczycy, facelii) to sposób na zazielenienie i ukwiecenie nieużytków, przekształcenie ich w piękną kwietną łąkę.
Świadomość zdrowia i ekologii – sole do kąpieli
Właściwości prozdrowotne wynikają z braku sztucznych dodatków, które mogą wywołać reakcje alergiczne. Są wytwarzane w sposób bardziej zrównoważony i nie generują tak dużo odpadów lub zanieczyszczeń jak produkty chemiczne. Sami wybieramy ulubione zapachy, skład ziół i soli tak, aby miały dobroczynny wpływ na nasze zdrowie. Tak przygotowana sól może być wyjątkowym upominkiem.
Eko herbaty
Z ziół rosnących na wyciągnięcie ręki. Skomponowane samodzielnie mieszanki herbat okazały się wyjątkowe nie tylko ze względu na walory zdrowotne, ale również bajeczny aromat. Zdrowo i z szacunkiem dla środowiska.
Promowanie opakowań wielorazowego użytku – bawełniane torby
W ramach zajęć powstały torby o niepowtarzalnych, samodzielnie wykonanych wzorach. Rezygnacja z toreb jednorazowych zmniejszy zanieczyszczenie naturalnego środowiska oraz zredukuje składowiska odpadów.
Recykling – eko biżuteria, eko breloki, eko medaliony, eko magnesy
Nasze dzieci tworzyły oryginalne, niepowtarzalne naszyjniki, bransoletki, wisiory, breloki i inne ozdoby. Powtórne wykorzystanie surowców redukuje ilość odpadów i znacząco wpływa na środowisko (wodę, ziemię i powietrze).
Koło fortuny
To zabawa utrwalająca zdobytą podczas pikniku wiedzę na temat ochrony środowiska.Szydłów
Zajęcia uświadomiły uczniom, że niewielka zmiana w codziennym życiu przyczynia się do:
- przekształcania nieużytków w tereny zielone, kwietne łąki i ma pozytywny wpływ na zwiększenie bioróżnorodności świata roślin i zwierząt,
- poznania funkcji ekosystemów,
- ochrony wód przed zanieczyszczeniami chemicznymi, eliminacji śladu węglowego, zmniejszenia emisji spalin,
- zmniejszenia odpadów na składowiskach,
- ekonomicznego podejścia do budżetu domowego,
- rozważnego dokonywania zakupów – zgodnych z przemyślanymi potrzebami,
- umiejętności wielokrotnego wykorzystania rzeczy posiadanych,
- poznania bogactwa ziół i ich zastosowania, jakie oferuje najbliższa okolica.
Ekologiczny piknik w Szkole Podstawowej w Szydłowie był działaniem realizowanym w ramach projektu dofinansowanego ze środków NFOŚiGW z Programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej, część 2) Fundusz Ekologii, przy udziale WFOŚiGW w Kielcach. Celem projektu było podniesienie świadomości ekologicznej i wiedzy wśród uczniów na temat klimatu, przyczyn i skutków zanieczyszczenia środowiska oraz sposobów przeciwdziałania im, a także podejmowania świadomych decyzji w naszych codziennych wyborach.
Fot. P. Walczak